Rzeszów - Piątek, 01.08.2025
Reklama

Na podkarpackim odcinku S19 powstanie najwyższa w Polsce estakada

Dodano:

fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
fot. GDDKiA Oddział w Rzeszowie
PODKARPACIE. Jednym z kilkunastu obiektów inżynierskich, jaki powstanie na odcinku drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik, będzie estakada ES-26, która w najwyższym punkcie ma 80 m wysokości. Będzie to najwyższy obiekt tego typu budowany w Polsce.

Odcinek S19 od Babicy do Jawornika będzie miał 11,6 km długości. Będzie to droga o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). W ramach inwestycji powstanie również węzeł Żarnowa – Strzyżów, zlokalizowany w rejonie Strzyżowa. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa).

Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.

W Jaworniku postanie tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19. Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki realizacyjne: Babica – Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna, służąca (m.in. służbom ratowniczym) jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Wśród 17 obiektów inżynierskich, jakie zaprojektowano na tym odcinku S19, jest:

- 8 estakad
- 5 wiaduktów
- 4 przejścia dla zwierząt

Konieczność zaprojektowania, aż kilkunastu obiektów na odcinku S19 od Babicy do Jawornika wynika, ze specyfiki terenu, przez który przebiegać będzie droga. Jest to obszar pagórkowaty, charakteryzujący się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem, z licznymi wzniesieniami i dolinami.
Reklama
Jednym z takich obiektów jest estakada ES-26 usytuowana pomiędzy miejscowościami Żarnowa i Godowa. Osiągnie długość 1082 m i szerokość 29 m. To co będzie wyróżniać ten obiekt, to wysokość całej konstrukcji w jednej z osi, która przekracza 80 m. To najwyższa estakada w Polsce. Można ją porównać do wyższej wieży Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Projektowanie tak spektakularnej konstrukcji w niełatwym terenie stanowiło wyzwanie pod względem posadowienia. Projektant w najbardziej niekorzystnych warunkach przewiduje konieczność wykonania pali o średnicy 1,5 m i długości 42 m. Wykonanie tego obiektu będzie wymagało wbudowania ponad 80 tys. m3 mieszanek betonowych różnych klas oraz 16 tys. ton stali, zarówno konstrukcyjnej jak i sprężającej.

Zgodnie z podpisaną umową, roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie odcinka drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik mają zakończyć się we wrześniu 2026 r. Odcinek S19 od węzła Babica do Jawornika realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wartość umowy wynosi 1 253 370 000 zł.

Poniżej, krótki filmik z realizacji inwesytcji z lutego br. 



 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wiemy, kto wybuduje rampy do odśnieżania tirów przy S19 oraz A4 na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała firmę, która zajmie się zaprojektowaniem, a później budową ramp do odśnieżania samochodów ciężarowych na terenie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) zlokalizowanych przy drodze ekspresowej S19...

Podkarpacie

Poranny wypadek na A4 w kierunku Rzeszowa. Zderzenie osobówki w lawetą

PODKARPACIE. Dziś rano, na 606 km autostrady A4 w kierunku Rzeszowa, doszło do zderzenia dwóch pojazdów. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba.

Podkarpacie

Od 1 lipca wspólny bilet na autobusy ZG PKS i pociągi Polregio

PODKARPACIE. Związek Gmin „PKS” i Polregio podpisały porozumienie o współpracy, którego efektem jest wprowadzenie wspólnego biletu. Jest to inicjatywa Województwa Podkarpackie, które w znacznym stopniu finansuje tę usługę.

Podkarpacie

Nocny wypadek na autostradzie A4. Pojazdy zapaliły się, jedna osoba ranna

PODKARPACIE. Do groźnego wypadku doszło dziś w nocy na autostradzie A4 w województwie podkarpackim. Samochód dostawczy zderzył się z motorowerem. Obydwa pojazdy stanęły w płomieniach. Poważnie ranny został kierujący jednośladem.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW! W poniedziałek upały i burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II dotyczące upału oraz burz, jakie prognozowane są na terenie Podkarpacia.

Podkarpacie

Dodatkowa akcja szczepienia lisów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o dodatkowej akcji szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Podkarpacie

Postęp prac na S19 Babica – Jawornik. Powstaje tu najwyższa estakada w Polsce

PODKARPACIE. Od zakończenia przerwy zimowej, tempo prac na budowie drogi ekspresowej S19 między Babicą a Jawornikiem znacznie przyspieszyło. Roboty prowadzone są w każdej branży. Zaawansowanie prac wynosi blisko 50 proc.

Podkarpacie

Podkarpackie Święto Miodu już po raz dwudziesty

PODKARPACIE. "Wczoraj, dziś i jutro pszczelarstwa na Podkarpaciu" - pod takim hasłem odbędzie się jubileuszowa XX. edycja Podkarpackiego Święta Miodu.

Reklama