Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

Zielone światło dla budowy S19 Domaradz - Krosno. Jest decyzja ZRID

Dodano: 24.07.2025 r. / Redakcja

fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

PODKARPACIE. Można rozpoczynać prace przy budowie drogi ekspresowej S19 na odcinku Domaradz – Krosno. Inwestycję o wartości blisko 1,1 mld zł zrealizuje Mostostal Warszawa.

Wojewoda Podkarpacki wydał decyzję ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca może niezwłocznie rozpocząć roboty. Równolegle rozpoczną się procedury odszkodowawcze za nieruchomości przejęte pod drogę.

– Plac budowy przekażemy wykonawcy niezwłocznie. Najpierw przeprowadzi on inwentaryzację geodezyjną, przyrodniczą oraz ocenę stanu dróg i obiektów kubaturowych. Następnie wykonane zostaną rozpoznania saperskie i zabezpieczenie terenu zgodnie z uwarunkowaniami środowiskowymi. Kolejne etapy obejmą wycinkę drzew pod nadzorem ornitologicznym, budowę dojazdów do placu budowy oraz oczyszczenie terenu po wcześniejszej wycince Lasów Państwowych – przekazała GDDKiA.

11 estakad, 8 mostów i inne obiekty

Inwestycja realizowana jest w systemie „projektuj i buduj” w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Nowa trasa o długości 12,5 km będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach oraz pas awaryjny.

Powstanie jedenaście estakad, osiem mostów, wiadukt, siedem wiaduktów drogowych w ciągu dróg poprzecznych, przepusty oraz przejścia dla zwierząt dużych, średnich i małych. Najdłuższa estakada będzie miała ok. 700 m długości i przebiegać będzie nad doliną na filarach o wysokości do 30 m.

W ramach inwestycji powstaną również dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w miejscowości Zagórze – jedno w kierunku Barwinka, drugie w kierunku Rzeszowa. Droga zostanie wyposażona w urządzenia BRD, system zarządzania ruchem, infrastrukturę ochrony środowiska oraz dodatkowe jezdnie obsługujące teren przyległy. Przebudowane zostaną drogi poprzeczne kolidujące z inwestycją.

Nowym odcinkiem S19 pojedziemy w 2027 roku.

Via Carpatia

Reklama

S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który na Podkarpaciu docelowo będzie miał ok. 169 km długości. Obecnie kierowcy korzystają z 82 km tej trasy na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe. Kolejne 84 km są w realizacji:

  • w budowie: Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Domaradz – Krosno, Krosno – Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe – Dukla, Dukla – Barwinek oraz dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Północ – Jasionka,

  • w opracowaniu dokumentacji do wniosku o ZRID: Jawornik – Lutcza, Lutcza – Domaradz.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Podkarpacia

Podkarpacie

Wypadek podczas Drift Show w Jarosławiu. BMW wjechało w kobietę

JAROSŁAW. Podczas niedzielnej imprezy motoryzacyjnej w Jarosławiu, doszło do wypadku. 38-latek kierujący bmw wjechał w kobietę. 49-latka została przetransportowana do szpitala. Zawody zostały przerwane.

Podkarpacie

Tragedia w Radymnie. 36-latek pobił kobietę, zmarła w szpitalu

PODKARPACIE. 36-letni mężczyzna zaatakował 58-letnią kobietę. Poszkodowana straciła przytomność i trafiła do szpitala. Tam niestety zmarła. Agresor został ujęty przez przechodnia, a następnie trafił w ręce policji.

Podkarpacie

Ostrzeżenie IMGW: W czwartek burze na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla całego województwa podkarpackiego. Zagrożenie obowiązuje w czwartek, 31 lipca 2025 r., w godzinach od 12:00 do 21:00.

Podkarpacie

Wypadek na A4 w Łańcucie. Utrudnienia w ruchu

ŁAŃCUT. Do wypadku doszło około godz. 8:40. Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Ranna została jedna osoba.

Podkarpacie

Na Podkarpaciu zawyją syreny alarmowe

PODKARPACIE. W najbliższy piątek, 1 sierpnia w związku z 81. rocznicą godziny „W”, na terenie województwa podkarpackiego uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Podkarpacie

Alert IMGW! Silny deszcz oraz burze I i II stopnia na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia w związku z prognozowanymi burzami I i II stopnia oraz towarzyszącemu im silnemu deszczowi.

Podkarpacie

Wypadek szybowca w Musikowie. Pilot wydostał się o własnych siłach [ZDJĘCIA]

PODKARPACIE. O dużym szczęściu może mówić pilot szybowca, który runął na ziemię. Mężczyźnie udało się opuścić maszynę o własnych siłach. O wypadlu poinformowano Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.

Podkarpacie

153 mln zł dofinansowania na rozbudowę S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka

PODKARPACIE. - Podpisaliśmy 14. i 15. umowę na dofinansowanie ze środków UE z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jedną z inwestycji...

Reklama