Rzeszów - Wtorek, 26.08.2025
Reklama

20 autobusów wodorowych trafi do Rzeszowa. Podpisano umowę

Dodano: /

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. W czwartek w ratuszu podpisano umowę na zakup 20 zeroemisyjnych autobusów wodorowych, które wzbogacą rzeszowską komunikację miejską. Pojazdy zostaną dostarczone w połowie 2026 roku.

- Dzisiejsze wydarzenie to historyczny moment dla Rzeszowa i kolejny milowy krok w modernizacji transportu publicznego w naszym mieście. Podpisujemy umowę na zakup pierwszych w Rzeszowie autobusów wodorowych. To inwestycja, która nie tylko odmieni naszą komunikację miejską, ale także znacząco wpłynie na jakość powietrza – podkreślał Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas czwartkowej konferencji, która poprzedzała podpisanie umowy z firmą PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. To właśnie ona dostarczy miastu 20 pojazdów.

- Rzeszów należy do elitarnego grona 100 europejskich miast, które w ramach misji Net Zero Cities Komisji Europejskiej, dążą do neutralności klimatycznej. Udział w tej misji zobowiązuje do inwestowania w nowe technologie, dzięki którym miasta będą zmierzać do zerowej emisji i czystego powietrza – przypomniał Konrad Fijołek.

Reklama

- Ważną kwestią w przypadku tej inwestycji jest także to, że podpisujemy umowę z firmą polską – dodał prezydent.

- Mamy ogromną satysfakcję z tego, że możemy wspierać polskie miasta w procesie transformacji transportu miejskiego. Miasta, które robią to w taki sposób jak Rzeszów, czyli sukcesywnie zwiększają flotę autobusów zeroemisyjnych plus dywersyfikują technologie, działają niezwykle racjonalnie. Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że zeroemisyjny transport to nieunikniona przyszłość. I te miasta, które nabywają tego typu flotę autobusową i przy tej okazji doświadczenia, w przyszłości będą miały łatwiej – mówił Maciej Nietopiel, Prezes Zarządu PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy. Firma dostarczy miasto 20 wodorowych autobusów. Każdy z nich będzie mógł na swój pokład zabrać ponad 90 pasażerów i na jednym tankowaniu przejechać do 500 km. – Co bardzo istotne - nie będzie emitował żadnych szkodliwych substancji – tłumaczył Maciej Nietopiel.

Autobusy wodorowe przyjadą do Rzeszowa w czerwcu przyszłego roku. Koszt ich zakupu to ponad 82,4 mln zł, z czego aż ponad 67 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, z Krajowego Planu Odbudowy.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

21 kilogramów narkotyków i 12 podejrzanych w rękach CBŚP z Rzeszowa

RZESZÓW. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec 11 podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Rzeszów

Siatkarki Developres SkyRes Rzeszów przegrywają finał Pucharu Polski Kobiet

RZESZÓW. Dla zespołu z Polic to siódmy triumf w Pucharze Polski.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska wesprze startupy wykorzystujące technologie kosmiczne

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska została jednym z 12 partnerów Konsorcjum Regionalnego Rzeszów.

Rzeszów

Od 10 marca zmiany w rozkładach jazdy pociągów na Podkarpaciu

PODKARPACIE. Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać od 10 marca do 8 czerwca.

Rzeszów

W kurii rzeszowskiej rozmawiano o pedofilii w Kościele

RZESZÓW. 7 marca 2019 r. w auli Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa na temat nadużyć seksualnych duchownych.

Rzeszów

Fundacja na rzecz osób z Zespołem Downa organizuje bieg charytatywny w Rzeszowie

RZESZÓW. Bieg rozpocznie się o godz. 15.00 w okolicy Lisiej Góry.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa z nagrodą Samorządowca Roku 2018

RZESZÓW. W dniach 5 i 6 marca br. w Poznaniu odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich.

Rzeszów

Żużlowy pojedynek Reprezentacji Polski z drużyną Reszty Świata na Stadionie Miejskim już 22 kwietnia

RZESZÓW. 22 kwietnia Żużlowa Reprezentacja Polski otworzy swój sezon w Rzeszowie pojedynkiem z drużyną Reszty Świata. 

Reklama