Rzeszów - Niedziela, 17.08.2025
Reklama

81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program uroczystości w Rzeszowie

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Rzeszów dołącza do obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. O godz. 17.00 w mieście rozbrzmi sygnał alarmowy.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

W piątek 1 sierpnia 2025 r. Rzeszów odda cześć poległym w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” zawyją syreny i miasto zatrzyma się w zadumie. Będzie to sygnał akustyczny – ciągły trwający jedną minutę. Pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy Placu Armii Krajowej odbędzie się m.in. uroczysty Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Zaplanowano również koncert oraz wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i nie tylko z udziałem połączonych chórów, orkiestry i solistów, pod kierownictwem Anny Marek - Kamińskiej na placu przed Fontanną Multimedialną.

PROGRAM OBCHODÓW 81. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

Reklama

godz. 12:00 – Msza święta w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy
godz. 16:40 – Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”
godz. 17:00 – rozpoczęcie oficjalnych uroczystości rocznicowych

- syrena alarmowa
- podniesienie Flagi Państwowej na maszt
- odegranie Hymnu Państwowego
- przemówienia okolicznościowe
- modlitwa w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich
- Apel Pamięci
- salwa honorowa
- składanie wieńców i wiązanek kwiatów
- odegranie sygnału „Cisza”
- odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

godz. 18:00 – Koncert w wykonaniu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie oraz śpiewanie piosenek powstańczych i nie tylko z udziałem połączonych chórów, orkiestry i solistów, pod kierownictwem Anny Marek - Kamińskiej na placu przed Fontanną Multimedialną. W programie m.in. takie utwory jak: Warszawianka, Serce w plecaku, Marsz Mokotowa, Mała dziewczynko z AK, Modlitwa obozowa, Warszawskie dzieci.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rada Gminy Krasne negatywnie zaopiniowała pomysł przyłączenia sołectwa Malawa do Rzeszowa

KRASNE. 8 lutego w gminie Krasne odbyła się sesja w trybie nadzwyczajnym.

Rzeszów

Nowe rodzaje biletów dopiero od marca

RZESZÓW. Radni na styczniowej sesji zaakceptowali pomysł wprowadzenia nowych biletów.

Rzeszów

Wybrano wykonawcę drogi rowerowej i placu postojowego w Parku Zdrowia na os. Kmity

RZESZÓW. Do przetargu zgłosiło się siedem firm, wybrano ofertę za 446 tys. zł.

Rzeszów

Poszukiwaną 18-latkę z Rzeszowa odnaleziono w Warszawie

RZESZÓW. 18-latka ostatni raz kontaktowała się z matką 15 stycznia poprzez sms-a wysłanego z Zakopanego.

Rzeszów

Autobusy elektryczne wyjechały na ulice Rzeszowa. Będą również dodatkowe stacje ładowania [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dzisiaj na ulice miasta wyjechały autobusy elektryczne, które obsłużą linie 0A i 0B.

Reklama