Rzeszów - Niedziela, 22.06.2025
Reklama

Budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana zmieni całkowicie swoje oblicze

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Budynek A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie rozbudowany. Władze uczelni zapowiadają dobudowę kolejnej kondygnacji, przebudowę auli oraz nową salę senatu. Inwestycja ma się zakończyć w 2021 roku.

Istniejący kompleks budynku A1 składa się z dwóch części, wysokiej trzykondygnacyjnej „A” i niskiej parterowej „B” połączony łącznikiem (holl wejściowy). Cześć „B” to obecnie budynek parterowy częściowo podpiwniczony, który powstał w latach 90 ubiegłego wieku w różnych etapach. Konstrukcyjnie składa się z czterech części odylatowanych od siebie.

W centralnej części budynku znajduje się główne wejście do budynku. Z lewej strony budynku na parterze od strony głównego wejścia znajduje się aula wykładowa, z prawej strony są  gabinety Rektora i Prorektorów, natomiast w części środkowej znajduje się hol oraz szatnie.

Duża Aula widowiskowo-wykładowa obecnie może pomieścić około 280 osób (słuchaczy) w piętnastu rzędach, natomiast druga sala to Mała Aula wykładowa, która może pomieścić jednorazowo 150 osób. Ponadto w budynku znajdują się pomieszczenia socjalno-magazynowe, toalety i pomieszczenia gospodarcze.

Dodatkowa kondygnacja

Jak na razie trwają prace projektowe, wykonywane przez S.T. Architekci z Rzeszowa, które zakończą się w pierwszym kwartale 2020 roku. Dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR, informuje, że przed okresem wakacyjnym planowane jest wyłonienie wykonawcy i w okresie wakacyjnym przystąpienie do realizacji nadbudowy. Inwestycja zakłada również rewitalizację elewacji budynku.
Reklama
Nowe aule i sala senatu

Zakres przyszłych robót budowlanych ma objąć nadbudowę o jedną kondygnację istniejącego budynku w części B, gdzie będą znajdować się gabinety rektora oraz prorektorów. Istotnym elementem inwestycji będzie także przebudowa istniejącej dużej auli, by powiększyć ilość miejsc siedzących o kolejne 50 kosztem pomieszczeń, które aktualnie przylegają do auli.

Zmodernizowana będzie także mała aula. Wobu przypadkach prace wiążą się m.in. z wykonaniem nowego nagłośnienia oraz nową aranżacja wnętrza, wymianą posadzek, montażem podwieszonych paneli akustycznych sufitowych, oświetlenia, a także krzeseł audytoryjnych. Nową salę senatu przewiduje się poprzez nadbudowę holu i wysunięcie go przed lico budynku opierając konstrukcyjnie wysuniętą na słupach.

Terminy i koszty

Istniejąca powierzchnia zabudowy wynosi 1565 m2, zaś po dobudowie zwiększy się do 1860 m2. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 16 mln zł., zaś przewidywany termin zakończenia budowy to drugi kwartał 2021r.


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rada Miasta i mieszkańcy Nowego Jorku docenili prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc otrzymał dyplom uznania od członka Rady Miasta Nowego Jorku.

Rzeszów

Za nami pokazy na 100-lecie Aeroklubu Polskiego [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Tysiące miłośników lotnictwa miało okazję oglądać podniebne akrobację na 100-lecie Aeroklubu Polskiego.

Rzeszów

32-latka z Rzeszowa z papierosami bez akcyzy. W trakcie przeszukania jej domu znaleziono także marihuanę

RZESZÓW. Szacunkowa wartość ujawnionej kontrabandy wynosi łącznie ok. 50 tys. zł.

Rzeszów

Darmowe bilety dla dzieci i młodzieży. Co zrobić, aby przedłużyć ulgę?

RZESZÓW. Aby starać się ponownie o prawo do ulgi należy przedstawić te same dokumenty co w poprzednim roku.

Rzeszów

Zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Batorego. Informacje dla kierowców i pieszych

RZESZÓW. W poniedziałek, od godz. 10.00 rozpocznie się rozbiórka wiaduktu przy ul. Batorego w Rzeszowie.

Reklama