Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Domki dla jeży w miejskich parkach. Na wniosek mieszkańców

Dodano:

Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
Na zdj. Wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak oraz Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej / fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W rzeszowskich parkach dobiega końca akcja rozstawiania domków dla jeży. W sumie będzie 100 takich drewnianych budek.

Zakup domków dla jeży jest częścią zadania realizowanego w ramach programu „Rzeszów to MY”. Prowadzi go Urban Lab, który szukał pomysłów na mikro-innowacje miejskie, zakładające współudział mieszkańców w realizacji ciekawych rzeszowskich inicjatyw.

Przedsięwzięcie zakłada ustawienie w mieście 100 takich budek. Ostatnie z nich rozmieszczono wczoraj na bulwarach nad Wisłokiem, a w akcję włączyła się wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak.
– To cenna i bardzo pożyteczna inicjatywa, która uczy nas szacunku do przyrody. Co istotne, budki stawiamy na wniosek mieszkańców, bardzo cieszy mnie ich zaangażowanie w takie akcje – podkreśliła wiceprezydent Kaźmierczak.

Domki ustawione w miejskich parkach, przy skwerach i na zieleńcach znajdą zastosowanie przez cały rok. Zimą, ukryte pod liśćmi, będą schronieniem dla jeży na czas zimowego snu. Kiedy zrobi się cieplej posłużą natomiast jako miejsce schronienia dla matek z potomstwem.
Reklama
– Widząc takie budki w parkach należy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko i nie zaglądać do środka. Prosimy też, aby nie dopuszczać do niej psów, aby nie niepokoić jeży – informuje Katarzyna Spaczyńska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Poza instalacją domków zadanie zakłada także montaż w mieście 400 budek dla jerzyków, ptaków, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z komarami. Pierwsze z nich zostały już zamontowane.

Lokalizacje domków dla jeży:

- bulwary nad Wisłokiem – 10 sztuk,
- Ogród Miejski im. Solidarności – 10 sztuk,
- Park Jedności Polonii z Macierzą – 10 sztuk,
- Park Kmity – 5 sztuk,
- Park Sybiraków – 5 sztuk,
- Park Bł. Karoliny – 4 sztuki,
- Park Szafera – 3 sztuki,
- park przy ul. Wieniawskiego – 3 sztuki,
- Plac Ofiar Getta – 3 sztuki,
- Stary Cmentarz przy ul. Targowej – 3 sztuki,
- Skwer Kotowicza – 2 sztuki,
- Olszynki – 2 sztuki.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe "elektryki" dla Rzeszowa

RZESZÓW. Ruszył przetarg na zakup sześciu nowych autobusów elektrycznych, które uzupełnią rzeszowski tabor miejski. Inwestycja będzie dofinansowana z Unii Europejskiej.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska w rankingu najlepszych uczelni na świecie

RZESZÓW. W najnowszym THE World University Rankings 2023 znalazły się 32 polskie uczelnie, w tym jedna z województwa podkarpackiego.

Rzeszów

Do końca tygodnia zawieszona część kursów autobusów MPK

RZESZÓW. Przed pasażerami rzeszowskiej komunikacji miejskiej kolejne dni z utrudnieniami. Do piątku włącznie części kursów jest zawieszona. Powód taki sam jak w poprzednim tygodniu - problemy kadrowe MPK.

Rzeszów

30-latek kradł pokrywy studzienek kanalizacyjnych i sprzedawał na złom

RZESZÓW. Straty oceniono na ponad 71 tys. zł. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Indeks Zdrowych Miast 2022. Rzeszów liderem w dwóch kategoriach

RZESZÓW. Bardzo wysokie, piąte miejsce zajął Rzeszów w Indeksie Zdrowych Miast 2022. W dwóch kategoriach - Ludność i Pokolenia oraz Usługi Społeczne i Komunalne – stolica Podkarpacia jest liderem.

Rzeszów

W poniedziałek zawieszone kolejne kursy autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Po weekendzie ciąg dalszy utrudnień dla pasażerów komunikacji miejskiej. 

Rzeszów

XXII Dzień Papieski w Rzeszowie

RZESZÓW. XXII Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Blask Prawdy”. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców Rzeszowa wiele atrakcji.

Rzeszów

Szkoła na Staromieściu będzie rozbudowana

RZESZÓW. Jeszcze tej jesieni rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 na osiedlu Staromieście. Powstanie m.in. nowa, trzykondygnacyjna część szkoły oraz hala sportowa.

Reklama