Rzeszów - Piątek, 15.08.2025
Reklama

"Drabina do nieba" - rzeźba upamiętniająca prof. Józefa Szajnę oficjalnie odsłonięta

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. - Dzięki cudownej postawie wielu rzeszowian, zaangażowaniu firm wypełniamy swego rodzaju testament twórczy wybitnego, światowej sławy artysty, rzeszowianina – prof. Józefa Szajny – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego odsłonięcia rzeźby „Drabina do nieba”

20 metrowa rzeźba upamiętniająca zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy – wybudowana została na wzniesieniu, na pasie zieleni ul. Krakowskiej. W środę, 26 października 2023 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie monumentu. Wydarzenie to było z elementów trwającego obecnie w Rzeszowie festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna-Grotowski–Kantor”, poświęconego trzem wybitnym postaciom światowego teatru, którzy swój rodowód mają w Rzeszowie i na Podkarpaciu.

- To miejsce – na ul. Krakowskiej wskazał dla rzeźby sam artysta. Miejsce jest szczególne. Mijamy je często w pośpiechu, w pędzie. Dzięki tej instalacji mamy okazję przypomnieć sobie o tym, co jest ważne. „Drabina do nieba” rodzi wiele pytań i cieszę się, że mieszkańcy, także ci młodzi je zadają. Słyszymy pytania dotyczące tego, co symbolizuje ta rzeźba, dlaczego powstała, co oznacza. To już oznacza, że efekt został uzyskany – dzieło składnia do refleksji, do pytań, do zastanowienia się – mówił podczas uroczystego otwarcia prezydent Konrad Fijołek.

Prezydent Rzeszowa podkreślał, że w powstanie instalacji zaangażowało się wiele środowisk naszego miasta. – Począwszy od przyjaciół artysty i jego rodziny, przez młodzież, która czynnie uczestniczyła w tym projekcie i miejskich urzędników aż po rzeszowskich przedsiębiorców. Warte podkreślenia jest, że to dzieło sztuki nie powstało z pieniędzy z budżetu miasta, ale z funduszy naszych wspaniałych rzeszowskich firm, które zaangażowały się w ten projekt. Za to gorąco dziękuję – powiedział Konrad Fijołek, który dodał, że odsłonięcie instalacji zbiegło się z innym ważnym wydarzeniem. – Dziś, dosłownie za kilka godzin, wyruszamy do Warszawy, gdzie będziemy prezentowali nasz wniosek dotyczący tego, aby w 2029 roku Rzeszów mógł być Europejską Stolicą Kultury.
Reklama
- Jestem wzruszony tym momentem. Osobiście uważam, że czuję się spełniony wobec stryja i cieszę się, że do tej „Drabiny do nieba” doszło. W imieniu swoim i syna profesora – Łukasza chcę podziękować fundatorom, dzięki zaangażowaniu których ta instalacja powstała – powiedział Adam Szajna, bratanek prof. Józefa Szajny.

- „Drabina do nieba”, jak mówił sam profesor, jest symbolem drogi do nieba nas wszystkich. Dla mnie ta instalacja artystyczna ma dodatkowe znaczenie – jest symbolem pięknej współpracy i zaangażowania firm, ich pracowników, którym serdecznie dziękuję. Dziękuję także nauczycielom i młodym artystkom z Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, które także tworzyły to dzieło – mówiła Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa.
 
Wykonanie i montaż rzeźby w całości sfinansowali: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, ALUTEAM-ALUMECO oraz Grupa Kapitałowa Specjał.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W szpitalu MSWiA otwarto nowoczesną aptekę i pierwszą w Rzeszowie Pracownię Żywienia Pozajelitowego

RZESZÓW. W szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej uruchomiono nowoczesną aptekę, z zapleczem socjalnym, szatnią, salą administracyjno – szkoleniową oraz pierwszą w Rzeszowie Pracownią Żywienia Pozajelitowego.

Rzeszów

Mieszkańcy Nowego Miasta mają nową przestrzeń rekreacyjną. Otwarto ogród kieszonkowy przy Millenium Hall [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Wielkie urządzenie zabawowe, ławeczki, leżaki, stoły do szachów, fontanny i dużo zieleni – tak wygląda nowa przestrzeń rekreacyjno-zabawowa na osiedlu Nowe Miasto.

Rzeszów

RBO 2026. Jest lista projektów dopuszczonych do głosowania

RZESZÓW. 161 projektów dopuszczono już do głosowania w ramach 13. edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To m.in. remonty ulic, budowa nowych lub remont starych boisk, rewitalizacje placów zabaw, tworzenie nowych przestrzeni rekreacyjnych czy...

Rzeszów

Dodatkowe kursy autobusów na Rzeszowskie Juwenalia

RZESZÓW. W związku ze zbliżającymi się Rzeszowskimi Juwenaliami, ZTM uruchomi dodatkowe kursy autobusów miejskich.

Rzeszów

Zieleń zamiast betonu. W centrum Rzeszowa powstaje nowy ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na terenie przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej (dawnej Willi Januszów) powstaje nowe, zielone miejsce spotkań, odpoczynku i wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Majowe uroczystości patriotyczne w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. W dniach 2, 3 i 8 maja 2023 r. w Rzeszowie odbędą się majowe uroczystości patriotyczne, do udziału w których zapraszają Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Prezydent Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Nowa droga połączy al. Rejtana z ul. Kustronia. Podpisano umowę z projektantem

RZESZÓW. W poniedziałek w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na budowę nowej drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Kustronia.

Reklama