Rzeszów - Środa, 18.02.2026
Reklama

Dzień bez samochodu w Rzeszowie. 22 września bezpłatna komunikacja miejska

Dodano: 22.09.2025 r. / Redakcja

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Dzień bez samochodu” to inicjatywa organizowana na zakończenie Europejskiego Tygodnia Mobilności. W poniedziałek (22.09) komunikacja miejska jest bezpłatna.

Europejski Tydzień Mobilności (ETM) to największe coroczne wydarzenie poświęcone promocji ekologicznego transportu miejskiego, znane w całej Europie jako European Mobility Week (EMW) i obchodzone w dniach 16–22 września. Inicjatywa organizowana jest nieprzerwanie od 2002 roku z pomysłu Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Środowiska oraz ds. Mobilności i Transportu.

ETM ma na celu zachęcanie władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych do wdrażania i promowania zrównoważonych form transportu – komunikacji zbiorowej, jazdy na rowerze, ruchu pieszego oraz transportu multimodalnego.

Reklama

Rzeszów już po raz 19. bierze udział w wydarzeniu.

Europejski Tydzień Mobilności tradycyjnie kończy się Dniem Bez Samochodu. W poniedziałek, 22 września, wszystkie autobusy komunikacji miejskiej w Rzeszowie będą bezpłatne dla każdego pasażera. Darmowe przejazdy obowiązują przez całą dobę – od północy do północy – na wszystkich liniach ZTM. Nie trzeba kupować biletu ani okazywać uprawnień. Wystarczy wsiąść i jechać, zgodnie z obowiązującym rozkładem.

„To dobra okazja, by przekonać się, jak może wyglądać codzienny dojazd bez samochodu: bez szukania miejsca parkingowego, opłat w parkometrach, bez kosztu biletu autobusowego i z realną oszczędnością czasu. Każda taka podróż to mniej spalin, mniej korków – słowem, czystsze i bezpieczniejsze miasto” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będzie rewitalizacja Koszar Kraińskiego. Konserwator zabytków odbył wizję lokalną

RZESZÓW. Jak poinformował Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, trwają działania mające na celu rewitalizację tzw. Koszar Kraińskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

Spotkanie na temat zieleni miejskiej. To już dziś

RZESZÓW. Dziś o 17 rozpocznie się spotkanie w formie dyskusji otwartej na temat zieleni miejskiej w Rzeszowie.

Rzeszów

Kot w rurze ciepłowniczej. Trwa akcja ratunkowa

RZESZÓW. Od ponad tygodnia trwają działania mające na celu uwolnić kota, który utknął w rurze przy ul. Ciepłowniczej. Wiadomo już, gdzie dokładnie się znajduje.

Rzeszów

Kwesta na rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Rzeszowie i Caritas Diecezji Rzeszowskiej przeprowadzą kwestę na rzeszowskich i okolicznych nekropoliach.

Rzeszów

Akcja szczepień przy cmentarzu Wilkowyja

RZESZÓW. W najbliższy weekend przy cmentarzu Wilkowyja odbędzie się akcja szczepień przeciwko koronawirusowi.

Rzeszów

Zmiana organizacji ruchu przy rzeszowskich cmentarzach

RZESZÓW. Od 29 października do 2 listopada, w ramach policyjnej akcji "Znicz 2021", na drogach pojawi się więcej policjantów. 

Rzeszów

Rzeszów będzie miał ponad 800 nowych drzew

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi na terenie Rzeszowa ponad 800 drzew. Miejsca mają wybrać mieszkańcy. Odbędzie się też Rzeszowskie Forum Zieleni.

Rzeszów

Policjanci uratowali niedoszłego samobójcę

RZESZÓW. W wyniku interwencji rzeszowskich policjantów przed dokonaniem samobójstwa uratowany został młody mężczyzna.

Reklama