Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Jak segregować odpady w Rzeszowie? Mieszkańcom pomoże specjalny słownik

Dodano:

RZESZÓW. W Rzeszowie powstał „Słownik segregacji odpadów komunalnych”, który ma pomóc mieszkańcom w poprawnej segregacji śmieci. Słownik jest już dystrybuowany w przedszkolach, szkołach oraz na osiedlach.
 
„Staramy się kreować jako miasto ekologiczne, jako miasto, które jest z jednej strony zielone, z drugiej strony chce budować neutralność klimatyczną i być niezwykle aktywne również na polu tzw. gospodarki obiegu zamkniętego, a więc wykorzystywania maksymalnie odpadów generowanych przez nasze codzienne życie do ponownego obrotu” – mówił Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podczas konferencji prasowej dotyczącej segregacji odpadów komunalnych, na której zaprezentowano Słownik.
 
Jak podkreślał Prezydent Rzeszowa, aby prowadzić gospodarkę zamkniętego obiegu odpadów w sposób maksymalnie skuteczny, niezbędna jest intensywna edukacja mieszkańców w tym zakresie. - Jestem przekonany, że nasz słownik będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla najmłodszych rzeszowian. Jako osoby dorosłe przecież także niejednokrotnie zastanawiamy się, do którego kubła wrzucić jakiś śmieć i czasami – mówił Konrad Fijołek.
 
Pomysł na stworzenie słownika zrodził się podczas wrześniowego pikniku ekologicznego pod hasłem „Rzeszów bez plastiku”, który odbył się w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego.
 
 „Słownik segregacji odpadów komunalnych” zawiera m.in.:
  • alfabetyczny wykaz 1000 rodzajów odpadów komunalnych wraz ze wskazówkami, w jaki sposób powinny być deponowane
  • informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u)
  • wskazówki dotyczące prawidłowego segregowania odpadów oraz informacje o korzyściach jakie niesie za sobą segregacja
  • szczegółowe informacje o odpadach selektywnie zbieranych i odbieranych bezpośrednio z nieruchomości.
  • opisy symboli na opakowaniach, które ułatwią dokonywanie świadomych zakupów produktów, które nadają się do recyklingu
  • informację o tym, co warto samodzielnie kompostować i które odpady zaliczamy do frakcji Bio
 
Słownik w formie pliku PDF można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa
Reklama
 
Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych jest niezwykle istotna w kontekście ich dalszego przetworzenia. Im lepiej posegregowane odpady na osiedlach, tym łatwiej następnie wybrać z nich surowce nadające się do przetworzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorządy z każdym rokiem mają obowiązek wyselekcjonować i przetworzyć ich coraz więcej. Już w 2023 roku ma to być 35 procent z ogólnej masy wszystkich odebranych od mieszkańców odpadów. A w kolejnych latach limit wzrośnie aż do 65 procent.
 
Jak tłumaczy rzeszowski ratusz, prawidłowa segregacja odpadów i recykling mają znaczenie nie tylko w kwestii ekologii, ale również finansów. - Za niedotrzymanie limitów recyklingu samorządom grożą kary finansowe. Brak segregacji wpływa także negatywnie na koszt odbioru i zagospodarowania odpadów. Tam, gdzie mieszkańcy radzą sobie z tym obowiązkiem lepiej, opłaty można utrzymać na niższym poziomie – informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozpoczęto kolejny etap modernizacji hipermarketu E. Leclerc

RZESZÓW. Hipermarket E.Leclerc w Rzeszowie wszedł w drugą fazę modernizacji swojego obiektu.

Rzeszów

Rzeszów wśród zwycięzców programu Lechstarter. Nad Wisłokiem powstanie Przestrzeń

Zakończyło się głosowanie w IV edycji programu Lechstarter. Rzeszów znalazł się wśród zwycięzców, co oznacza, że wkrótce nad Wisłokiem stanie specjalna instalacja.

Rzeszów

Na parkingu przy hali na Podpromiu uruchomiono punkt kontroli autokarów

Komenda Miejska Policji w Rzeszowie uruchomiła stały punkt kontroli autokarów wycieczkowych. Znajduje się on przy hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu.

Rzeszów

Na ul. Cieplińskiego samochód potrącił pijanego pieszego. Mężczyzna trafił do szpitala

25-letni mężczyzna został potrącony przez samochód na ul. Cieplińskiego. Jak się okazało, był pijany. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego przyznanych na rok 2019.

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uczelni.

Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik

Od soboty, 25 maja 2019 r. linia autobusowa nr 4 pojedzie według nowego rozkładu jazdy oraz na zmienionej trasie, uwzględniającej nowe przystanki.

Rzeszów

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód poruszał się będzie prawymi pasami ruchu. W miarę możliwości, policjanci będą przepuszczać kierujących z lewej strony pochodu. 

Reklama