Rzeszów - Wtorek, 01.07.2025
Reklama

Konrad Fijołek przedstawił wizję "Nowego Centrum Rzeszowa"

Dodano:

fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
fot. Biuro prasowe Konrada Fijołka
RZESZÓW. Więcej deptaków, mniej samochód, strefy woonerf – oto wizja centrum Rzeszowa wg Konrada Fijołka, inspirowana rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi.

Podczas środowej konferencji prasowej, kandydat opozycji w wyborach na prezydenta Rzeszowa zapowiedział „całkiem nowe podejście do centrum Rzeszowa”. Projekt pod nazwą „Nowe Centrum Rzeszowa” inspirowany jest rozwiązaniami wdrożonymi w Łodzi przez prezydent Hannę Zdanowską, która była gościem konferencji.

Projekt zakłada, m.in. zwiększenie liczby deptaków, ograniczenie wjazdu samochodów do centrum miasta, czy wprowadzenie tzw. stref „woonerf”, czyli przestrzeni bardziej dostępnych dla mieszkańców.

Woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ulicę do mieszkania. Pierwszy woonerf powstał w Emmen w Holandii w latach 70 XX wieku, w odpowiedzi na rosnący ruch samochodowy w strefach mieszkalnych i brak przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców. Natomiast pierwszy woonerf w Polsce stworzono w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 Sierpnia.
Reklama
W Rzeszowie pierwszy woonerf miałby pojawić się na ul. Mickiewicza, a kolejny na ul. Jagiellońskiej.

Koncepcja „nowego centrum miasta” przedstawiona przez Konrada Fijiołka zakłada również wprowadzenie na ulicach ekranów ledowych z dostępem do informacji publicznej, wkomponowanych w miejską architekturę, włączenie do centrum miasta ścieżek rowerowych oraz poprawę estetyki reklamowej.

Konrad Fijołek zaapelował także do pełniącego obowiązki prezydenta Rzeszowa, Marka Bajdaka, aby chociaż pilotażowo wdrożył te idee na ulicy Mickiewicza. 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejny krok w kierunku budowy aquaparku w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie studium wykonalności dla budowy parku wodnego w Rzeszowie. Będzie ono zawierało m.in. analizy dotyczące kosztów, technologii budowy oraz funkcji aquaparku.

Rzeszów

Potrzebni wolontariusze do pomocy uchodźcom w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto poszukuje wolontariuszy do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Aby się zgłosić, wystarczy uzupełnić formularz online.

Rzeszów

Władze Rzeszowa prowadzą rozmowy dyplomatyczne w sprawie Ukrainy

​RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek prowadzi rozmowy z dyplomatami z całego świata, którzy przyjeżdżają do Rzeszowa, aby dowiedzieć się więcej o sytuacji uchodźców i wspierać Ukrainę w walce z agresją rosyjską.

Rzeszów

Zbiórka darów dla Ukrainy. Aktualna lista potrzeb [3.03.2022]

RZESZÓW. Leki, materiały opatrunkowe oraz żywność – to aktualnie najbardziej potrzebne dary dla Ukraińców, zbierane w punktach RDK na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

Fundacja Felineus z pomocą dla zwierząt z Ukrainy

RZESZÓW. Rzeszowska Fundacja Felineus włączyła się w akcję pomocy zwierzętom z Ukrainy. Trwa zbiórka pieniędzy oraz artykułów dla psów i kotów.

Rzeszów

Policyjny pościg za pijanym kierowcą

RZESZÓW. 54-letni kierowca z Rzeszowa uciekał przed policjantami ulicami miasta. Kiedy w końcu udało się go zatrzymać, okazało się że był pijany. Miał ponad 2 promile.

Rzeszów

Prezentacja nowego motocykla Game Over Cycles w restauracji Lord Jack

RZESZÓW. Przez cały weekend w restauracji Lord Jack na rzeszowskim Rynku, będzie można podziwiać nowy motocykl firmy Game Over Cycles.

Rzeszów

Komunikat Urzędu Miasta! Transport dla uchodźców z Ukrainy do Wieliczki. Mogą zgłaszać się matki z dziećmi

RZESZÓW. Dzisiaj (2.03) o godzinie 12:00 spod dworca kolejowego Rzeszów Główny, w ramach relokacji rządowej, wyjadą dwa autobusy, które zabiorą oczekujących uchodźców z Ukrainy do Wieliczki.

Reklama