Rzeszów - Piątek, 12.09.2025
Reklama

Malują usta na różowo, by walczyć z rakiem. Już niebawem Pink Lips Project

Dodano: 20.01.2020 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. W czwartym tygodniu stycznia na ulicach polskich miast pojawia się więcej koloru różowego niż zazwyczaj. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który w tym roku wypada między 20 a 26 stycznia. Rzeszów również bierze udział w tej akcji.

Już po raz 4. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Rzeszów organizuje akcję „Pink Lips”, by zwrócić uwagę na ten typ nowotworu, szerzyć wiedzę na temat profilaktyki i pokazać szacunek do kobiet, które zmagają się z tą chorobą.
Pink Lips jest to akcja, która od sześciu lat odbywa się regularnie w Polsce. Jej głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat raka szyjki macicy i namawianie do profilaktyki. Symbolem akcji stały się różowe usta jako nieodzowny atrybut kobiecości.

„Niestety dominuje niewiedza na temat grup ryzyka raka szyjki macicy. Najczęstsze pytania dotyczą częstotliwości wykonywania cytologii oraz wieku, w którym powinnyśmy się badać. Panie dziwią się często, że sprawa ich dotyczy, mimo że są ledwo po dwudziestce. Cieszy nas jednak to, że duża grupa kobiet deklaruje udział w badaniach” – tłumaczą koordynatorzy lokalnego projektu „Pink Lips”.
Reklama
Rak szyjki macicy dotyka zarówno starsze, jak i młodsze kobiety – zagraża życiu 1,5 miliona kobiet na całym świecie; każdego roku ponad 500 tysięcy kobiet dowiaduje się, że ma ten nowotwór, a 300 tysięcy umiera z jego powodu. Tymczasem dzięki regularnie wykonywanym badaniom cytologicznym (nie rzadziej niż co 3 lata, jeśli wyniki są prawidłowe) oraz szczepionkom chroniącym przed wysokoonkogennymi typami wirusa HPV, nowotworu można uniknąć lub szybko wdrożyć skuteczne leczenie.

Dlatego rozprzestrzenianie zdjęć z charakterystycznymi różowymi ustami jest tak ważne, aby dotrzeć do jak najszerszego grona i uświadomić je. Możemy publikować w mediach społecznościowych grafiki przygotowane w ramach projektu Pink Lips, jak również wrzucać do sieci swoje zdjęcia z ustami pomalowanymi na różowo i hashtagiem #pinkchallenge.

Czwarty tydzień stycznia będzie przełomowym tygodniem - w ramach działalności IFMSA-Poland Oddziału Rzeszów kobiety będą miały szansę uczestniczyć w evencie profilaktyczno-edukacyjnym organizowanym w Galerii Rzeszów 25 stycznia w godzinach 12:00-16:00, gdzie dowiedzą się mnóstwo informacji na temat cytologii oraz profilaktyki nowotworowej.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Będzie rozbudowa ul. Myśliwskiej

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg w związku z rozbudową ul. Myśliwskiej (os. Pogwizdów Nowy) na odcinku od ul. Pogwizdowskiej do ul. Św. Huberta.

Rzeszów

Rzeszowskie Forum Zieleni. Rozmowy o studium i nowych inwestycjach

RZESZÓW. We wtorek w Urban Lab dyskutowano o zieleni, klimacie i krajobrazie miejskim. Powstaną nowe parki i ogrody działkowe.

Rzeszów

Pierwszy krok do powstania aquaparku w Rzeszowie

RZESZÓW. Rozpoczęły się konsultacje rynkowe dotyczące budowy parku wodnego w Rzeszowie. To pierwszy etap w realizacji wyczekiwanej inwestycji.

Rzeszów

Nowe pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie ustawione zostały cztery kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 35 miejsc, gdzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Rzeszów

26-latek z Rzeszowa aresztowany za posiadanie narkotyków

RZESZÓW. Podczas kontroli samochodu na al. Niepodległości, rzeszowscy policjanci zabezpieczyli ponad 150 gramów narkotyków – mefedron, amfetaminę i marihuanę.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Budach Głogowskich. Nie żyje 49-letni rowerzysta

Do tragicznego wypadku doszło dziś rano w Budach Głogowskich w powiecie rzeszowskim. Kierujący osobową skodą śmiertelnie potrącił rowerzystę.

Rzeszów

Kot z rury ciepłowniczej uratowany

RZESZÓW. Wczoraj po południu, po 10 dniach akcji służb i wolontariuszy udało się wyswobodzić kota, który utknął w rurze ciepłowniczej.

Rzeszów

Będzie rewitalizacja Koszar Kraińskiego. Konserwator zabytków odbył wizję lokalną

RZESZÓW. Jak poinformował Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, trwają działania mające na celu rewitalizację tzw. Koszar Kraińskiego w Rzeszowie.

Reklama