Rzeszów - Wtorek, 23.09.2025
Reklama

Miejskie drzewa będą badane tomografem

Dodano: 02.12.2021 r.

fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Bartosz Gubernat / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Fijołek zdecydował o zakupie tomografu dźwiękowego do badania drzew z terenu Rzeszowa. Dzięki urządzeniu łatwiej będzie zadbać o stan najcenniejszych z nich.

– Aby móc profesjonalnie dbać o zieleń, potrzebne są nowoczesne narzędzia. Dlatego zadecydowałem o zakupie tomografu, przy pomocy którego badane będą drzewa – oznajmił prezydent Konrad Fijołek.

Tomograf dźwiękowy działa na dość prostej zasadzie. Przykładany jest do pnia drzewa i w sposób nieinwazyjny pozwala ocenić jego kondycję. Za pomocą urządzenia można na przykład ocenić prawdopodobieństwo przewrócenia się drzewa.

Tomograf jest już w Rzeszowie. We wtorek po raz pierwszy został użyty, na razie testowo. Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej sprawdzili kondycję 200-letniego dębu, ozdoby ulicy Fredry. Badanie wykazało, że dąb znajduje się w dobrej kondycji.

Decyzję o zakupie urządzenia za kwotę niespełna 40 tys. zł podjął prezydent Fijołek. Przy jego użyciu w pierwszej kolejności badane będą najcenniejsze drzewa w mieście.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Biało-żółte krawężniki przy zatokach autobusowych. "Aby było bezpieczniej"

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa malowanie krawężników przy zatokach autobusowych. Docelowo prace mają objąć wszystkie przystanki.

Rzeszów

Powstało kolejne izolatorium. Tym razem w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie utworzono drugie na Podkarpaciu tzw. izolatorium.  Pierwsze powstało w Łańcucie, w Bursie - Szkolnym Schronisku Młodzieżowym.

Rzeszów

Wiemy, gdzie w Rzeszowie pojawią się kolejne maseczkomaty

RZESZÓW. Mamy listę ulic, na których zamontowane zostaną automaty ze środkami ochrony osobistej. 

Rzeszów

Pożary traw i nieużytków rolnych na Zalesiu. Dwukrotna interwencja strażaków

RZESZOW. Strażacy z PSP i OSP Rzeszów-Zalesie dwukrotnie wyjeżdżali dziś do pożarów.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska ma nowego rektora

RZESZÓW. 17 kwietnia 2020 wybrano nowego rektora Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2020-2024. Został nim dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz. Głosowanie przeprowadzono zdalnie.

Rzeszów

W Rzeszowie ruszył montaż maseczkomatów

RZESZÓW. Automaty ze środkami ochrony osobistej pojawią się w kilku lokalizacjach na terenie naszego miasta. Pierwszy z nich już jest.

Rzeszów

Pędził 155 km/h w miejscu gdzie obowiązywało 70 km/h. Miał zakaz prowadzenia

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 22-latka, których przekroczył dozwoloną prędkość o 85 km/h. Jak się okazało, mężczyzna miał jeszcze kilka innych wykroczeń na sumieniu.

Rzeszów

Uszkodził biletomat w autobusie MPK. Poszukuje go policja

RZESZÓW. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest podejrzewany o uszkodzenie biletomatu mobilnego w autobusie MPK.

Reklama