Rzeszów - Poniedziałek, 30.06.2025
Reklama

MPK rozbuduje myjnię dla autobusów. Do mycia pojazdów wykorzysta deszczówkę

Dodano:

Wizualizacja: MPK Rzeszów
Wizualizacja: MPK Rzeszów
RZESZÓW. Budynek myjni MPK Rzeszów przy ul. Lubelskiej zostanie zmodernizowany. Pozwoli to na spore oszczędności wody i energii wykorzystywanej do mycia autobusów.

Projekt, który miejska spółka będzie realizować dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zakłada zastosowanie w budynku nowoczesnych, ekologicznych technologii, które będą skutkować oszczędnością wody, energii cieplnej i elektrycznej.

- Na dachu myjni zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 25 kW. Wentylacja będzie realizowana poprzez kanały z rekuperacją o sprawności odzysku ciepła na poziomie ok. 60 procent. Zamknięty obieg wody technologicznej używanej do mycia autobusów pozwoli na odzysk wody na poziomie 85 procent – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.
Reklama
Całkowicie innowacyjnym rozwiązaniem będzie używanie wody deszczowej do mycia pojazdów. Deszczówka będzie zbierana z dachu budynku i placu wokół myjni. Po wstępnym oczyszczeniu ma być stosowana do mycia. Zbiornik retencyjny przeznaczony na wodę opadową ma mieć 8 metrów sześciennych pojemności.

Projekt MPK pod nazwą „Rozbudowa myjni autobusów zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym” uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany. Koszt inwestycji to ponad 2,7 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie blisko 2 mln zł.

Podpisano już umowę z wykonawcą rozbudowy obiektu. Prace mają zakończyć się w październiku 2023 roku.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Budowa hali sportowej przy ILO w Rzeszowie. Potrzebne dodatkowe pieniądze

RZESZÓW. O przyznaniu dodatkowych środków z budżetu na budowę hali, zdecydują radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

​RZESZÓW. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Myśliwskiej. Nie żyje rowerzysta

RZESZÓW. 52-letni mieszkaniec Rzeszowa najprawdopodobniej przewrócił się na jezdnię i w wyniku obrażeń zmarł.

Rzeszów

Na ulice Rzeszowa wyjechały posypywarki

RZESZÓW Od rana służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg pracują na ulicach Rzeszowa.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Otrzymał go z rąk Konrada Fijołka, podczas uroczystości 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa

Rzeszów

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy w Tyczynie

TYCZYN. Ponad 2 promile miał 53-letni kierowca opla, którego w Tyczynie ujęli świadkowie. Okazało się, że mężczyzna ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i poszukiwany jest do odbycia kary.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska ma nowy symulator spawalniczy oparty na technologii VR

RZESZÓW. W Laboratorium Spawalnictwa Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa zostało uruchomione nowe stanowisko do realizacji zajęć dydaktycznych wyposażone w symulator spawalniczy. 

Rzeszów

Wypadek w Krasnem. Zderzyły się dwa peugeoty

RZESZÓW. Po godz. 11:00 na DK 94 w Krasnem zderzyły się dwa samochody. Kierowca jednego z nich był pijany. 

Reklama