Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Na dofinansowanie z programu "Maluch+" mogą liczyć również placówki niepubliczne

Dodano:

fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW, POLSKA. O wprowadzeniu dodatkowych możliwości dofinansowania, realizowanych z  programu "Maluch +", mówiła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wspólnie z z-cą dyrektora Wydziału Polityki Społecznej PUW w Rzeszowie Jolantą Tomczyk-Filą.

Od początku funkcjonowania programu „Maluch +” w województwie podkarpackim powstało 3750 miejsc opieki a dofinansowanie do funkcjonowania otrzymało 12 106 miejsc. Na realizacje programu w 2020 roku w Polsce przeznaczono kwotę 400 mln zł. O dofinansowywanie, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogą ubiegać się  podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Program „Maluch+” w 2020 r. składa się z 3 modułów, w ramach których dofinansowywane będą działania na rzecz rozwoju i utrzymania infrastruktury opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, tj. żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów. Podmioty, które otrzymają dofinansowanie do tworzenia miejsc opieki dla dzieci do lat 3 z edycji 2020 (moduł 1 i 3), są zobowiązane do utrzymania miejsc opieki nad dziećmi przez okres 5 lat, tj. do 31 grudnia 2025 r.

Termin składania ofert upłynął 13 listopada 2019 r. W województwie podkarpackim na tworzenie nowych miejsc opieki w gminach (gdzie do tej pory nie było takich instytucji) wpłynęło 6 ofert dotyczących powstania 195 miejsc. Samorządy dysponujące wcześniej żłobkami i klubami dziecięcymi, w tym również powstałymi w ramach wcześniejszych edycji programu, przedłożyły 12 wniosków na utworzenie kolejnych 447 miejsc, a dodatkowo w module 2 programu 46 jednostek gminnych zawnioskowało o dopłatę do istniejących 2 190 miejsc opieki. Podmioty niepubliczne z kolei przedłożyły 17 wniosków, na utworzenie nowych 450 miejsc.
Reklama
06.12.2019 r. ogłoszono wprowadzenie modułu 4, adresowanego do podmiotów niepublicznych. O dofinansowywanie w ramach tego modułu, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogą ubiegać się osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

W ramach modułu 4 dofinansowywane będzie zapewnienie funkcjonowania miejsc opieki w niepublicznych żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Beneficjenci – prowadzący wskazane instytucje, otrzymają dofinansowanie na każde obsadzone miejsce, przy czym warunkiem przekazania środków jest obniżenie o adekwatną wielkość opłat rodziców.

Jest to o tyle istotne, że placówki publiczne i niepubliczne dzieli stosunkowo duża dysproporcja w opłatach czesnego, a dotacja z programu „Maluch+” może wpłynąć na zmniejszenie tej różnicy i ułatwić rodzicom dzieci, dla których zabrakło miejsc w placówkach gminnych, zorganizowanie opieki nad dzieckiem i powrót na rynek pracy. Termin składania ofert do modułu 4 wyznaczono do 10 stycznia 2020 r.

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranna kolizja 5 aut w Rzeszowie

RZESZÓW. Pięć samochodów zderzyło się dziś rano na al. Armii Krajowej. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Sprawczyni kolizji, 46-letnia mieszkanka Rzeszowa, została ukarana mandatem oraz punktami karnymi.

Rzeszów

Mobilny spektakl "Iskry Niepodległej" w Rzeszowie

Widowisko Biura Niepodległa „Iskry Niepodległej” będzie towarzyszyło XIX edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

Rzeszów

Nowy rekord lotniska w Jasionce. W czerwcu obsłużyło ponad 100 tys. pasażerów

RZESZÓW. Największy udział w rekordowym wyniku mają pasażerowie wakacyjnych lotów czarterowych, m.in. do Turcji, Grecji, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii czy Egiptu.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pięć nowych przejazdów rowerowych

RZESZÓW. W pierwszej kolejności wykonane zostaną przejazdy na skrzyżowaniach al. Batalionów Chłopskich z ul. Langiewicza oraz al. Powstańców Warszawy z ul. Hetmańską.

Rzeszów

Wystartował Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2024. 9 mln zł na inicjatywy mieszkańców

RZESZÓW. Zgłaszanie propozycji zadań rozpoczęło się 4 lipca i potrwa do 21 lipca.

Rzeszów

Objazdy autobusów MPK linii nr 3 i 22

RZESZÓW. Od najbliższego wtorku autobusy komunikacji miejskiej kursujące do Mrowli pojadą objazdami.

Rzeszów

Ponad 370 podcastów w trzeciej edycji konkursu Podcast Roku imienia redaktora Janusza Majki

RZESZÓW. Najlepsze podcasty wyłoni ponad 30 osobowe Jury, które 30 września ogłosi nominacje w 6 kategoriach.  Rozstrzygnięcie Konkursu zaplanowano 25 listopada w Rzeszowie.

Rzeszów

5-latek pogryziony przez psa. Do szpitala eskortowali go policjanci

RZESZÓW. Policjanci eskortowali samochód, w którym rodzice wieźli do szpitala 5-letniego syna pogryzionego przez psa. Pilotaż przebiegł sprawnie i 5-latek został oddany w ręce lekarzy.

Reklama