Rzeszów - Środa, 04.02.2026
Reklama

Pierwsze opaski bezpieczeństwa dla rzeszowskich seniorów

Dodano: 12.09.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W Rzeszowie rozdano pierwsze opaski bezpieczeństwa dla seniorów. - Jako miasto bardzo chcemy wspierać rzeszowskich seniorów. Jedną z takich form wsparcia są właśnie opaski bezpieczeństwa, które dziś przekazaliśmy – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” w Rzeszowie jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Mogą z niego korzystać osoby, które mają 65 lat i więcej. W ramach tego programu seniorzy otrzymują opaski bezpieczeństwa. Pierwsze tego typu urządzenia zostały wręczone rzeszowianom w piątek podczas spotkania w ratuszu. Jak działają takie opaski? - Mają one dwie szczególne funkcje, które w naszym codziennym życiu wydają się być niezbędne. Jedną z  nich jest detektor upadku. W momencie, kiedy taka opaska jest na ręce i doszło do jakiegoś zdarzenia, upadku to urządzenie wyśle sygnał do operatora systemu, który będzie wiedział, że doszło do jakiejś wyjątkowej sytuacji i uruchomi pomoc – tłumaczyła Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor MOPS w Rzeszowie. – Druga z istotnych funkcji to tzw. detektor noszenia. Jeśli operator obsługujący system zauważy, że opaska jest przez dłuży czas nieużywana i istnieje prawdopodobieństwo, że mogło dojść do czegoś niewłaściwego, skontaktuje się z MOPS i innymi służbami, które sprawdzą co się stało – mówiła dyrektorka MOPS.
Reklama
- Ważne podkreślenia jest to, że inspiracja dotycząc wprowadzenia w Rzeszowie takich opasek wyszła od samego środowiska seniorów. Z takim pomysłem przyszedł do mnie pan Stanisław Jerzak – powiedziała wiceprezydent Krystyna Stachowska. Pan Stanisław był pierwszą osobą, która w piątek urządzenie otrzymała.

Kolejne opaski (w sumie rozdysponowanych będzie 80 tego typu urządzeń) będą dostarczane rzeszowskim seniorom w tym tygodniu. Zajmą się tym pracownicy rzeszowskiego MOPS. Seniorzy którzy je otrzymają przejdą krótkie szkolenie. Będą je przeprowadzali pracownicy firmy SIDLY sp. z o. o., z którą Miasto Rzeszów podpisało umowę na realizację zadania. Szkolenia będą zawsze odbywać się w obecności pracownika MOPS. 

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci zatrzymali osoby odpowiedzialne za atak ostrym narzędziem na ul. Jagiellońskiej

RZESZÓW. Policjanci zatrzymali mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie zabójstwa.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska i WSIiZ zajmą się wdrażaniem systemów teleinformatycznych i e-usług

RZESZÓW. Porozumienie określa warunki współpracy pomiędzy stronami  w zakresie  wdrażania systemów teleinformatycznych i e-usług.

Rzeszów

Nocny wypadek na ul. Dąbrowskiego. Trzy osoby ranne, sprawca uciekł

Stan jednej z poszkodowanych osób jest poważny.

Rzeszów

18-latek sprzedawał rzeczy, których nie miał. Od 35 osób wyłudził łącznie 33 tys. zł

RZESZÓW.  Za popełnienie zarzucanego czynu mężczyźnie grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

13 października obchodzimy XIX Dzień Papieski. Plan obchodów w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 13 października, będziemy obchodzić XIX Dzień Papieski. 

Rzeszów

Przy ul. Jagiellońskiej zraniono dwie osoby nożem. Jedna z nich jest w ciężkim stanie

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem o godz. 20.40 na ul. Jagiellońskiej.

Rzeszów

Kongres 590. List intencyjny ws. drugiej linii technologicznej w rzeszowskiej spalarni śmieci

RZESZÓW. Planowany projekt zwiększy wydajność rzeszowskiej spalarni ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie najnowocześniejsza w Europie baza obsługi technicznej samolotów

RZESZÓW. Od 2022 roku w bazie będą serwisowane samoloty wąsko i szerokokadłubowe z całego świata.

Reklama