Rzeszów - Wtorek, 09.09.2025
Reklama

Piknik europejski w parku Jedności Polonii z Macierzą

Dodano: 08.05.2025 r. / Redakcja

RZESZÓW. Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, we współpracy m.in. z poseł do Paramentu Europejskiego Elżbietą Łukaciejewską, Podkarpackim Kuratorium Oświaty i uczelniami WSPiA i WSIiZ zapraszają na „Wojewódzkie Obchody Dnia Europy pn. Polska Prezydencja w Radzie UE”.

9 maja przypada Dzień Europy, czyli święto europejskich państwa. Dzień ten został ustanowiony na pamiątkę przemówienia Roberta Schumana z 1950 roku, który ogłosił rewolucyjną jak na ówczesne czasy ideę zjednoczenia kontynentu europejskiego.

Piknik europejski w parku Jedności Polonii z Macierzą

W ramach Wojewódzkich Obchodów Dnia Europy, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, których zwieńczeniem będzie Piknik Europejski zaplanowano na piątek, 9 maja w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego. Wydarzenie odbędzie się w godzinach: 14:00 – 15:30.

Uczestnicy pikniku będą mogli poczęstować się tortem europejskim oraz odwiedzić stoiska m.in. Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie czy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Europejska Gra Miejska

Reklama

Ważnym elementem rzeszowskiego święta UE będzie Europejska Gra Miejska. Rozpocznie się ona 9 maja w godzinach przedpołudniowych w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Zadaniem uczestników gry będzie rozwiązywanie zadań związanych z UE w różnych punktach w centrum Rzeszowa – tj. Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Rzeszowskich Piwnicach i Muzeum Dobranocek.

Zwycięska grupa pojedzie do Brukseli na zaproszenie Elżbiety Łukaciejewskiej, wieloletniej Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dzień Unii w WSPiA

Już po raz siódmy, w obchody Dnia Unii Europejskiej włącza się również WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. 9 maja w godz. 11:30 – 14:00 na uczelni odbędzie się szereg wydarzeń:, w tym m.in. rozmowa z Teresą Kubas-Hul Wojewodą Podkarpacką, poświęcona zagadnieniom związanym z finansami Unii Europejskiej, teleturniej Familiada, wystąpienie dra Grzegorza Krzeszowskiego, poświęcone programowi Erasmus i inne atrakcje i rozgrywki studenckie.

Koncerty na zakończenie obchodów Dnia UE

Na zakończenie obchodów Dnia Europy zaplanowano występy Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Gaci im. Druha Stanisława Zająca, działającej przy GOK Gać oraz zespołu instrumentalno-wokalnego Bella Voca z GOK w Przeworsku.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W niedzielę utrudnienia w ruchu w związku z Półmaratonem Rzeszowskim

RZESZÓW. Trasa biegu będzie prowadzić ulicami miasta oraz Bulwarami nad Wisłokiem. Niektóre drogi zostaną częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu.

Rzeszów

Ruszyła budowa ponad 10-kilometrowego odcinka S19 Rzeszów Południe - Babica

RZESZÓW. W ramach inwestycji wybudowany zostanie tunel o długości ok. 2,2 km.

Rzeszów

W Rzeszowie zamontowano kolejne budki dla jerzyków

RZESZÓW. Ponad 130 kolejnych budek dla jerzyków pojawiło się na ścianach budynków administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych. Licząc z tymi powieszonymi jesienią ubiegłego roku, jest ich już łącznie 157.

Rzeszów

W najbliższą sobotę otwarte punkty paszportowe

PODKARPACIE. W związku z dużym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, w najbliższą sobotę, 9 kwietnia 2022 r. czynne będą Oddziały Paszportowe w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

Rzeszów

Jechał całą szerokością jezdni. Był tak pijany, że wynik przekroczył skalę alkomatu

RZESZÓW. 42-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego prowadził samochód mając blisko 4,5 promila alkoholu w organizmie. 

Rzeszów

Podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem Rzeszów a Doliną Lotniczą

RZESZÓW. Jest to kontynuacja umów nawiązywanych w poprzednich latach.

Rzeszów

Doświetlono przejście dla pieszych na al. Cieplińskiego

RZESZÓW. Poprawiono bezpieczeństwo pieszych na al. Cieplińskiego.

Rzeszów

ZTM wstrzymuje wdrożenie II etapu przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Na razie nie będzie kolejnych przystanków „na żądanie”. ZTM wstrzymał ich wdrożenie.

Reklama