Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

PKS Rzeszów kupiło 10 autobusów gazowych

Dodano: /

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Spółka PKS w Rzeszowie podpisała umowę z firmą Scania Polska S.A. na dostawę 10 autobusów zasilanych gazem CNG. Nowe pojazdy mają być dostarczone w ciągu 10 miesięcy.

Umowę w ramach projektu pn. „Zakup autobusów niskoemisyjnych przez operatora publicznego transportu zbiorowego PKS w Rzeszowie S.A." podpisali prezes PKS Piotr Klimczak oraz Tomasz Mosoń i Tomasz Jaroszewicz, przedstawiciele Scania Polska.

Zakupione pojazdy to autobusy klasy II Scania Higer Fencer o długości 12,5 m, wyposażone w urządzenie ułatwiające załadowanie wózka inwalidzkiego, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz umożliwiające łatwe załadowania wózka dziecięcego.

Wewnątrz autobusów zamontowany będzie system informacji pasażerskiej wraz z zapowiedziami głosowymi, tablice elektroniczne z widocznymi przystankami na wykonywanej trasie. Do dyspozycji pasażerów będzie 48 wygodnych foteli oraz miejsca stojące.

Autobusy są wyposażone w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), w tym system ostrzegania o kolizji, system ostrzegania o martwym polu, adaptacyjny tempomat, system wspomagania koncentracji i zaawansowany system hamowania awaryjnego. Ponadto technologia elektropneumatycznego hamulca postojowego pozwala uniknąć niezamierzonego ruchu autobusu, a tym samym potencjalnych wypadków.

Dodatkowym elementem wyposażenia nowych pojazdów będzie 8 kamer, umożliwiających zapis obrazu z wewnątrz jak również na zewnątrz autobusu.

Reklama

- Podpisana umowa i późniejsza dostawa to milowy krok w rozwoju taboru niskoemisyjnego wykorzystywanego do obsługi linii użyteczności publicznej przez PKS w Rzeszowie S.A. Po zrealizowaniu wszystkich planów zakupowych dotyczących autobusów napędzanych gazem ziemnych ich łączna liczba w rzeszowskim PKS-ie wzrośnie w ciągu roku z 3 sztuk do 44, co stanowić będzie 1/3 całego taboru eksploatowanego przez Spółkę – zapowiada Piotr Klimczak, prezes PKS S.A w Rzeszowie.

Nowe autobusy zasilane gazem będą wykorzystywane do obsługi 9 istniejących linii komunikacyjnych oraz jednej nowej o charakterze pozamiejskim, organizowanych przez Związek Gmin PKS.

  • 108 Rzeszów - Niebylec -Gwoźnica
  • 202 Rzeszów - Jasionka - Medynia Głogowska
  • 203 Rzeszów - Boguchwała - Zarzecze- Siedliska
  • 206 Rzeszów - Malawa
  • 207 Rzeszów - Zaczernie -Trzebownisko
  • 210 Rzeszów - Niechobrz - Czudec
  • 212 Rzeszów - Świlcza - Nosówka
  • 223 Rzeszów - Boguchwała - Niechobrz
  • 228 Rzeszów - Racławówka - Nosówka
  • Rzeszów - Brzóza Królewska - Leżajsk - Chałupki Dębniańskie – nowa linia.

Zakup tych pojazdów jest możliwy dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Koszt to 18 819 000 zł.

Autobusy mają trafić do Rzeszowa w ciągu 10 miesięcy od daty podpisania umowy.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poszukiwaną 18-latkę z Rzeszowa odnaleziono w Warszawie

RZESZÓW. 18-latka ostatni raz kontaktowała się z matką 15 stycznia poprzez sms-a wysłanego z Zakopanego.

Rzeszów

Autobusy elektryczne wyjechały na ulice Rzeszowa. Będą również dodatkowe stacje ładowania [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Dzisiaj na ulice miasta wyjechały autobusy elektryczne, które obsłużą linie 0A i 0B.

Rzeszów

Kolejne uprawnienia doktorskie dla Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Uprawnienia do nadawania stopnia doktora dotyczą kierunku nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia.

Rzeszów

11 lutego rozpoczynają się ferie szkolne. Odwołane zostają kursy autobusów oznaczone literą „s”

RZESZÓW. Utrudnienia dotyczą linii 0A, 0B, 12, 18, 19, 21(cała linia), 34 oraz 46.

Rzeszów

W poniedziałek zostanie uruchomiony punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Punkty kontroli będą działać w okresie ferii zimowych.

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu na al. Wyzwolenia. Tym razem potrwają od 8 do 16 lutego

RZESZÓW. Trwają pracę związane z remontem wiaduktu kolejowego, biegnącego nad al. Wyzwolenia.

Rzeszów

W mieście zamontują ok. 100 studzienek pływających

RZESZÓW. „Na terenie całego miasta wymienionych zostanie ok. 100 studzienek” – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Rzeszów

Od kwietnia nowe zasady segregacji śmieci. Do marca cena za odpady bez zmian

RZESZÓW. Ratusz uważa, że oferta jaką złożyło MPGK wciąż jest za wysoka.

Reklama