Rzeszów - Środa, 21.01.2026
Reklama

Pomnik Walk Rewolucyjnych pozostaje w rejestrze zabytków

Dodano: 02.10.2025 r. / Redakcja

Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie - fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. „Bitwa” o Pomnik Walk Rewolucyjnych (zwany również Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego) zakończona. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, słynny rzeszowski monument pozostaje w rejestrze zabytków.

- Monumentalna rzeźba – Pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie – została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A 1827, na mocy decyzji z dnia 8 sierpnia 2024 roku. Wobec decyzji wniesiono odwołanie, jednak po przeprowadzeniu postępowania odwoławczego Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, decyzją z dnia 24 września 2025 roku, utrzymał ją w mocy. Tym samym wpis do rejestru zabytków został uznany za słuszny. – poinformował mgr inż. arch. Adam Sapeta, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że wpis nie obejmuje czterech tablic inskrypcyjnych wmurowanych u podstawy pomnika od strony południowo-wschodniej oraz tablic z herbem miasta umieszczonych na jego szczycie.

Decyzję resortu kultury w mediach społecznościowych skomentował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek:

„Bardzo dziękuję Pani Minister za decyzję, na którą liczyły tysiące rzeszowian. Pomnik pozostaje na liście zabytków i nie można go wyburzyć. To niezwykle ważna dla nas wiadomość, bo walory artystyczne Pomnika Czynu Rewolucyjnego są bezdyskusyjne, co potwierdziła także Rada Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomnik jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli naszego miasta i elementem jego tożsamości.”

Prezydent zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie zadbanie o stan techniczny i otoczenie pomnika oraz nadanie mu współczesnego kontekstu, zgodnego z wartościami i oczekiwaniami mieszkańców Rzeszow

Do decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odniosła się także Fundacja Rzeszowska, która 1 września br. skierowała list otwarty do ministerstwa z apelem o utrzymanie pomnika w rejestrze zabytków oraz o podjęcie działań na rzecz jego restauracji i uporządkowania otoczenia.

Pod listem podpisały się dziesiątki organizacji społecznych, instytucji kultury, przedstawicieli władz miasta oraz osób publicznych. W oświadczeniu czytamy:

Reklama

„Z ogromną radością przyjęliśmy decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie. To oczekiwana decyzja, która zapewnia wiążącą ochronę jednemu z najważniejszych symboli naszego miasta i regionu.”

Fundacja podkreśla, że nadszedł czas, by rozpocząć proces odnowy pomnika.

„Chcemy, aby ochrona i renowacja Pomnika odbywały się transparentnie, z udziałem ekspertów i mieszkańców. Fundacja Rzeszowska będzie aktywnie w tym uczestniczyć” – przekazano w stanowisku.

***

Pomnik Walk Rewolucyjnych znajduje się w centrum Rzeszowa, przy rondzie Dmowskiego, w sąsiedztwie gmachu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Ogrodów Bernardyńskich. Monument zaprojektował prof. Marian Konieczny, a odsłonięto go w 1974 roku.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie od nowego roku będzie poszerzona i droższa strefa płatnego parkowania?

RZESZÓW. Cena za pierwszą godzinę w pierwszej strefie może wzrosnąć do 3,60 zł.

Rzeszów

Dwójka mężczyzn jednego wieczoru dokonała trzech napadów na właścicieli aut

RZESZÓW. Cała akcja zaczęła się wczoraj przy ul. Ofiar Katynia około godziny 20.00.

Rzeszów

Podział mandatów sejmowych w okręgu rzeszowskim. Buczak, Szlachta, Gawlik i Wróblewska poza Sejmem?

RZESZÓW, PODKARPACIE. Wyniki podawane są na podstawie wyliczeń naszej redakcji.

Rzeszów

27-latek, raniony nożem na ul. Jagiellońskiej, zmarł w sobotę rano

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło w środę wieczorem na ul. Jagiellońskiej w Rzeszowie.

Rzeszów

Wyniki wyborów do Sejmu RP. Jak głosowano w Rzeszowie?

RZESZÓW. Łącznie w Rzeszowie oddano 98 754 głosów.

Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, który uciekł z miejsca wypadku na ul. Dąbrowskiego

RZESZÓW. Do wypadku doszło w środę około godz. 22.40.

Rzeszów

Stal Rzeszów wydaje oświadczenie ws. „bulwersujących rasistowskich zachowań wobec naszego zawodnika”

RZESZÓW. Do incydentów doszło w meczu z DAP Dębica i Resovią Rzeszów.

Rzeszów

Podczas Kongresu TSLA EXPO - Rzeszów 2019 dyskutowano, jak sprostać wyzwaniom przyszłości

- Nie rozkładamy rąk – przekonywał w czwartek Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury w panelu otwierającym Kongres TSLA EXPO – Rzeszów 2019 w G2A Arenie w Jasionce k. Rzeszowa.

Reklama