Rzeszów - Piątek, 26.12.2025
Reklama

Postępują prace na budowie strategicznej inwestycji na lotnisku w Jasionce [ZDJĘCIA]

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka
fot. Biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

RZESZÓW/JASIONKA. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka trwają prace związane z realizacją II etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz infrastruktury towarzyszącej. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2026 roku. - Prowadzone prace nie wpływają na zdolności operacyjne lotniska – informuje biuro prasowe podrzeszowskiego lotniska.

Realizowana obecnie inwestycja obejmuje budowę równoległego do drogi startowej odcinka drogi kołowania. Jego długość wyniesie około 1100 metrów, a szerokość 23 metry. Powstaną również dodatkowe pobocza o szerokości 2×10,5 oraz dwa łączniki: DK-E o długości około 160 metrów oraz DK-F o długości około 150 metrów, które połączą nową drogę kołowania z drogą startową.

Zakres prac obejmuje również budowę infrastruktury towarzyszącej, w tym: nowoczesnego oświetlenia nawigacyjnego wraz z systemami sterowania i monitoringu, kanalizacji deszczowej ze zbiornikami retencyjnymi i urządzeniami podczyszczającymi, kanalizacji kablowej oraz dróg technicznych i dojazdowych. Ważny do odnotowania jest również fakt, że wody opadowo-roztopowe z nowego odcinka drogi kołowania, będą odprowadzane poprzez istniejący kolektor bezpośrednio do rzeki Wisłok.

„Realizacja II etapu budowy równoległej drogi kołowania to kolejny krok w rozwoju naszego lotniska. Inwestycja ta zwiększy przepustowość portu, skróci czas obsługi statków powietrznych i znacząco podniesie standardy bezpieczeństwa operacji lotniczych. Dzięki temu nasz Port będzie mógł jeszcze lepiej służyć mieszkańcom województwa podkarpackiego oraz przyczyniać się do rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa całego regionu” - mówi Adam Hamryszczak, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Reklama

Równoległa droga kołowania to rozwiązanie, które znacząco usprawni operacje naziemne na lotnisku te cywilne ale również w razie konieczności wojskowe. Skróci czas przygotowania do startu oraz zwiększy efektywność obsługi ruchu lotniczego, szczególnie w godzinach szczytu.

Władze lotniska podkreślają również fakt, że realizowana obecnie inwestycja jest tak prowadzona, aby zapewnić ciągłość operacji lotniczych. Lotnisko funkcjonuje bez jakichkolwiek zakłóceń, a pasażerowie nie odczuwają żadnych utrudnień.

„Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym i zaangażowaniu Wykonawcy duża część równoległej drogi kołowania, obejmująca nawierzchnię betonową została ukończona w niemal 90%, co daje nadzieje na wcześniejsze ukończenie w toku 2026 pozostałych robót i zakończenie projektu przed wyznaczonym w harmonogramie terminem” - dodaje Adam Hamryszczak.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę" CEF2 2021-2027 (Military Mobility). Dodatkowe środki pochodzą od udziałowców, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Polskich Portów Lotniczych S.A. a także ze środków własnych spółki.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Program Kolejowy CPK skróci kursy z i do Rzeszowa. Będą także szybsze połączenia do Warszawy

RZESZÓW. W województwie podkarpackim w ramach Programu CPK ma powstać 155 km dwóch nowych linii kolejowych.

Rzeszów

Już niebawem rozpocznie się Podkarpacki Festiwal Nauki w G2A Arena

RZESZÓW. Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 na G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa.

Rzeszów

Wystartowały dwie nowe linie komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie otworzył linie do Stobiernej i Łąki.

Rzeszów

21,3 mln zł na rozbudowę dróg trafiło do gmin z powiatu rzeszowskiego

RZESZÓW, PODKARPACIE. Na drogi gminne i powiatowe powędruje łącznie 310 mln zł. 

Rzeszów

Otwarto nową przechodnie Centrum Medycznego „Medyk”. W sobotę bezpłatne badania [FOTO]

RZESZÓW. Już od dwóch tygodniu funkcjonuje nowa placówka Centrum Medycznego „Medyk”. 

Rzeszów

Ratusz apeluje do kierowców: opuszczajcie jak najszybciej skrzyżowania

RZESZÓW.  Średnia prędkość przejazdu przez skrzyżowania w Polsce wynosi 25 km/h, w Rzeszowie to jedynie 17 km/h. Ratusz problem z korkami upatruje w kierowcach ociągających się przy opuszczaniu skrzyżowania.

Rzeszów

ZTM uruchamia dwie nowe linie komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od dnia 16 września br. ruszy linia nr 14 oraz linia nr 60.

Reklama