Rzeszów - Sobota, 13.09.2025
Reklama

Prof. Sylwester Czopek ponownie rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego

Dodano: 30.04.2020 r.

fot. Materiały prasowe UR
fot. Materiały prasowe UR
RZESZÓW. Prof. Sylwester Czopek przez kolejne cztery lata będzie sprawował funkcję rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego.

29 kwietnia Kolegium Elektorów UR wybrało nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego na kadencję 2020 - 2024. Rektorem uczelni został ponownie  prof. dr hab. Sylwester Czopek, który był jedynym kandydatem na to stanowisko.

W głosowaniu udział wzięło 132 elektrów, za było 127, przeciw 1, a 4 wstrzymało się od głosu.

Warto podkreślić fakt, iż wybory w związku z pandemią koronawirusa odbyły się drogą elektroniczną, a spotkanie Kolegium Elektorów z kandydatem odbyło się w formie wideokonferencji.

Prof. dr hab. Sylwester Czopek, z wykształcenia archeolog,  z Uniwersytetem Rzeszowskim związany jest od początku jego istnienia. W latach 1981 – 2008 pracował w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, którego był również dyrektorem. Studia archeologiczne ukończył z wyróżnieniem w UMCS w Lublinie (1981), doktoryzował się w IHKM PAN w Warszawie (1989), stopień doktora habilitowanego uzyskał w Uniwersytecie Jagiellońskim (1996), a od 2003 roku posiada tytuł profesorski. W 2015 roku został członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Od 4 kadencji jest wybierany do Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, gdzie sprawował funkcje przewodniczącego Komisji Epoki Brązu i Wczesnej Epoki Żelaza oraz Zespołu ds. Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. W rozpoczynającej się kadencji (2016) został wybrany jednym z dwóch wiceprzewodniczących Komitetu.
Reklama
W latach 2012-2015 pełnił funkcję Prezesa ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego. Jest ekspertem Narodowego Centrum Nauki. W uczelni pełnił funkcje Dyrektora Instytutu Archeologii (2001-2008), Dziekana Wydziału Socjologiczno-Historycznego (2008-2012), Prorektora ds. Nauki (2012-2016).

Od grudnia 2015 jest pełniącym obowiązki Rektorem UR. W marcu 2016 został wybrany przez Uczelniane Kolegium Elektorów UR na Rektora na kadencję 2016-2020.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Startują XIV Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach

RZESZÓW. W dniach 9 – 13 listopada 2022 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina odbędą się XIV Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Podkarpackiego Związku Szachowego.

Rzeszów

Nowa inwestycja drogowa w Rzeszowie. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Na osiedlu Kotuli w Rzeszowie rozpoczęła się budowa nowej drogi, która połączy ul. Błogosławionej Karoliny z rejonem ulic Dynowskiej i Czudeckiej.

Rzeszów

Remont i rozbudowa cmentarzy w Rzeszowie. Więcej nowych alejek i miejsc na pochówek

RZESZÓW. Trwają prace remontowe i inwestycyjne na rzeszowskich cmentarzach. Powstają nowe kwatery i alejki, a stare są remontowane. Miasto rezerwuje także grunty pod rozbudowę nekropolii.

Rzeszów

Aquapark z basenami zewnętrznymi i dużym saunarium. Miasto szuka projektanta

RZESZÓW. W środę ogłoszono kolejny ważny krok w kierunku budowy parku wodnego w Rzeszowie. Rozpoczęła się procedura wyboru firmy, która opracuje projekt inwestycji.

Rzeszów

Awaria biletomatów w Rzeszowie. Nie kupisz biletu okresowego [AKTUALIZACJA]

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego usunął awarię, która uniemożliwiała zakup biletu okresowego.

Rzeszów

Otwarcie nowego sklepu Kaufland w Rzeszowie coraz bliżej

RZESZÓW. Trwają ostatnie prace na budowie marketu Kaufland przy al. Rejtana. 

Rzeszów

Wystawa i aukcja kocich obrazów na rzecz podopiecznych Fundacji Felineus

RZESZÓW. Piękne dzieła sztuki, wegański poczęstunek i pomoc bezdomnym kociakom – już 26 listopada 2022 r. w Rzeszowie odbędzie się wydarzenie pn. „Kotem malowane - mikołajkowy wernisaż dla Felineusiaków".

Rzeszów

Rzeszów przekaże agregaty prądotwórcze dla Ukrainy. Prezydent apeluje o wsparcie

RZESZÓW. Mer miasta partnerskiego Lwowa, zwrócił się do władz Rzeszowa z prośbą o przekazanie agregatów prądotwórczych.

Reklama