Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Pszczoły zamieszkały w centrum Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. Paulina Koń / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
fot. Paulina Koń / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało 5 rodzin pszczelich – to nawet pół miliona pszczół. Otwarcie pasieki to pierwszy krok na drodze do stworzenia pełnej strategii na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy w mieście.

„Pasieka w Sercu miasta” to projekt stworzony wspólnie przez braci Rafała i Macieja Szela, autorów programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów. Będzie pełniła funkcję edukacyjną i promocyjną.

Stworzona przestrzeń dla pszczół została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. To swoistego rodzaju komfortowy „hotel” dla tych owadów. Pszczoły mają do dyspozycji wygodne ule, zieleń specjalnie dostosowana do ich potrzeb oraz dostęp do czystej wody w zamontowanym na stałe poidle.

Projekt zagospodarowania przestrzeni opracowali architekci krajobrazu: Zuzanna i Rafał Szela. Ule są usytuowane na drewnianej konstrukcji, wykonanej przez Galerię Rzeszów. Dzięki niej pszczoły mogą swobodnie startować i lądować. Ule z naturalnego drewna wykonał Rafał Szela.
Reklama
Pomysł stworzenia pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa zrodził się w ubiegłym roku. Jego autorami są bracia pszczelarze Rafał i Maciej Szela, którzy od ponad dwóch lat z sukcesami tworzą swój autorski program #TAKdlaPszczół. „Za zło należy odpłacać dobrem, w zdwojonej sile” – powiedział Rafał, gdy na skutek celowego wytrucia zginęło 2,5 miliona pszczół w jego pasiece, wspólnie z bratem postanowili przybliżać życie pszczół, służyć wsparciem, a w sytuacjach kryzysowych bezinteresownie pomagać w ramach utworzonego przez siebie pierwszego na świecie Banku Pszczelego.
 
fot. Paulina Koń / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W rzeszowskim szpitalu MSWiA mają nowy sprzęt medyczny. Rozbudowa placówki wciąż trwa

RZESZÓW. Do użytku pacjentów oddano m.in. nowe karetki pogotowia, nowoczesny aparat USG oraz 8 kardiomonitorów.

Rzeszów

Policja z Rzeszowa poszukuje mężczyzny, który ukradł portfel

RZESZÓW. Do zdarzenia doszło w dniu 30 listopada 2018 roku o godz. 11.45 w Rzeszowie.

Rzeszów

Trwa rozbudowa budynku PGS Software. Firma ma zatrudnić dodatkowo ponad 100 osób

RZESZÓW. Jednym z kierunków rozwoju branży są rozwiązania w chmurze. 

Rzeszów

Jutro sesja nadzwyczajna. Radni zajmą się sprawą odbioru odpadów

RZESZÓW. 14 lutego odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa.

Rzeszów

Siedem firm zainteresowanych remontem ul. Bałtyckiej

RZESZÓW. Droga powinna zostać wyremontowana do 19 lipca 2019 roku.

Reklama