Rzeszów - Czwartek, 26.06.2025
Reklama

Ranking Europolis. Rzeszów na drugim miejscu wśród „Miast dla młodych”

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis. Zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. Pierwsze miejsce przypadło Warszawie, drugą lokatę zajęła stolica innowacji. 

Ranking miast dla młodych powstaje w oparciu o dane dotyczące gospodarki lokalnej, edukacji, infrastruktury, mobilności, kultury i rozrywki, otwartości, zdrowia oraz opieki. Każdy z siedmiu subindeksów  może przyjąć wartość od 0 do 100 punktów, które nadawane są na podstawie 37 mierników. Do wyliczenia wykorzystywane są dane GUS-u, PKW, BIP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, inspektoratów drogowych i ochrony środowiska oraz udostępnione przez same miasta. Podobnie jak we wcześniejszych raportach z cyklu „Europolis”, w niniejszym rankingu porównano 66 miast na prawach powiatu.

Rzeszów na podium

Podobnie jak w większości poprzednich edycji raportu „Europolis”, pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednym subindeksie, określającym kondycję gospodarczą, w którym znacząco zdystansowała za to znajdujące się na kolejnym miejscu Katowice. W większości pozostałych kategorii Warszawa należała do jednego z pięciu najlepszych miast. Zrównoważone wysokie noty zapewniły jej prowadzenie w całościowym zestawieniu.

Niewiele gorszy wynik w rankingu – 52 punkty – uzyskał Rzeszów. Najlepszą notę otrzymał w kategorii „Mobilność” (ponad 73 punkty), deklasując wszystkie pozostałe miasta – następna w subindeksie Warszawa zdobyła nieco ponad 64 punkty, a pozostałe miasta nie przekroczyły 50. 
Reklama
Miasto prowadzi także w kategorii „Edukacja” (m.in. ze względu na inwestycje w umiejętności licealistów), „Kultura” (wysoki budżet na kulturę) oraz „Zdrowie i opieka” (relatywnie wysoka dostępność usług zdrowotno-opiekuńczych). Stolica Podkarpacia, dzięki niezłym wynikom w kategoriach „Infrastruktura” i „Otwartość” (Młodzieżowa Rada Miasta istnieje tam od 26 lat), mogłaby nawet wyprzedzić Warszawę. Ustępuje jej jednak zdecydowanie pod względem gospodarczym (wynik Rzeszowa jest znacznie poniżej przeciętnej). 

Podium rankingu zamykają Katowice z 49 punktami. Wysoką pozycję w całościowym zestawieniu zawdzięczają przede wszystkim świetnemu wynikowi w trudnej kategorii „Zdrowie i opieka”. Katowice prowadzą pod względem dostępności kadry medycznej (zwłaszcza pielęgniarsko-położniczej) i liczby oddziałów położniczych. Osiągają także niezłe wyniki, jeśli chodzi o dostępność placówek opiekuńczych (druga dziesiątka miast pod względem liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach). 

W zestawieniu są też drugim najsilniejszym ośrodkiem gospodarczym i trzecim najsilniejszym edukacyjnym (największe zagęszczenie najlepszych uczelni). Katowice są także atrakcyjne pod względem przeciętnych zarobków. Spośród dużych miast wyróżnia je również wysokość nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz przeciętnych cen mieszkań w stosunku do zarobków.

Pierwsza 10-tka rankingu miast dla młodych

1. Warszawa
2. Rzeszów
3. Katowice
4. Gdańsk
5. Kraków
6. Wrocław
7. Opole
8. Poznań
9. Sopot
10. Łódź

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa rewitalizacja parku przy ul. Dąbrowskiego [FOTO]

RZESZÓW. Według planów, inwestycja za blisko 8 mln zł ma zostać zakończona na przełomie września i października 2020 roku.

Rzeszów

Korki na ul. Rejtana. Potrącono rowerzystę

RZESZÓW. Na ul. Rejtana doszło do potrącenia rowerzysty.

Rzeszów

Rzeszów i Sędziszów Młp., to jedyne miasta na Podkarpaciu, gdzie nie ubywa mieszkańców

RZESZÓW, PODKARPACIE. W województwie podkarpackim niewiele ponad 40 procent ludności mieszka w miastach. 

Rzeszów

XIV Podkarpackie Targi Ślubne. Ponad 80 wystawców w G2A Arena

RZESZÓW. W programie m.in: pokazy mody ślubnej i wieczorowej, fryzjersko-kosmetyczny show i atrakcyjne nagrody dla zwiedzających.

Rzeszów

Nowi najemcy w CH Plaza Rzeszów. Otwarto nowy korytarz

RZESZÓW. 315 mkw powierzchni zajęła nowa drogeria Hebe otwarta w CH Plaza Rzeszów.

Rzeszów

Zatrucie tlenkiem węgla. 48-latkowi pomógł brat

RZESZÓW. Przed nami okres jesienno-zimowy, a co się z tym wiąże kolejny sezon grzewczy. 

Rzeszów

Ostatni test siatkarzy Resovii przez startem sezonu

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii kończą serię gier kontrolnych przed nowym sezonem w PlusLidze. 

Rzeszów

Otwarcie nowego marketu remontowo-budowlanego w mieście

RZESZÓW. Leroy Merlin otwiera swój 65. sklep w Polsce. 

Reklama