Rzeszów - Poniedziałek, 09.06.2025
Reklama

Ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. Które placówki z Rzeszowa znalazły się w zestawieniu?

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Portal edukacyjny „Perspektywy” przygotował ranking najlepszych w kraju techników i liceów w 2020 roku. Najwyższą lokatę spośród wszystkich rzeszowskich szkół otrzymało Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek.

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Kryteria Rankingu Liceów 2020 to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

W przypadku Rankingu Techników 2020 liczyły się sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Jak wypadły rzeszowskie licea

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się wynikom liceów ogólnokształcących. Spośród wszystkich rzeszowskich liceów, najlepszym wynikiem może poszczycić się Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, które zajęło 36 lokatę. W porównaniu z rokiem poprzednim placówka zanotowała spadek o 7 oczek. Kolejną szkołą, znajdującą się w pierwszej setce, rankingu liceów jest II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli z 84 lokatą. W tym przypadku mamy do czynienia z niewielkim awansem w stosunku do poprzedniego roku, w którym szkoła zajęła 86 miejsce.
Reklama
Poza wyżej wymienionymi szkołami, w Rankingu znalazło się IV LO im. Mikołaja Kopernika (200 miejsce), I Lo im. ks. Stanisława Konarskiego (269 miejsce), Akademickie LO (397 miejsce), Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie (409 miejsce), Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. (752 miejsce), III LO im. Cypriana Kamila Norwida (832 miejsce), VI LO (934 miejsce) oraz Liceum Plastyczne w ZSP im. Piotra Michałowskiego (979 miejsce).

Technikum nr 6 najlepsze w Rzeszowie

Wśród szkół o profilach technicznych, najlepszym w stolicy województwa podkarpackiego, okazało się Technikum nr 6, zajmując 37 miejsce. W poprzednim roku szkoła zajęła 78 miejsce. Na 58 miejscu znalazło się Technikum nr 1 (ZS nr 1 im. A. Towarnickiego), które jest ostatnim technikum z Rzeszowa, jakie znalazło się w pierwszej setce Rankingu Techników 2020.

Na odleglejszych miejscach znajdziemy Technikum nr 12 (ZS KU) – 220 miejsce, Technikum nr 2 (ZS nr 2) – 290 miejsce, Technikum nr 7 (ZSM im. gen. Wł. Andersa) – 310 miejsce, Technikum nr 10 (ZSS im. T. Rylskiego) – 320 miejsce, Technikum nr 5 (ZSE im. M. Skłodowskiej-Curie) – 326 miejsce oraz Technikum nr 9 (ZST) – 340 miejsce.

Najlepsze szkoły w Polsce

Najlepszym liceum w Polsce zostało Uniwersyteckie LO z Torunia, natomiast pierwsze miejsce w rankingu techników zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) z Warszawy.


 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od poniedziałku wraca część zawieszonych kursów MPK

RZESZÓW. Z kolei na liniach 0A i 19 blisko 30 kursów nadal nie będzie realizowanych, aż do końca przyszłego tygodnia. 

Rzeszów

1000 nowych drzew w Rzeszowie

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału Deloitte zasadzili ul. Krogulskiego 1000 drzew. W ten sposób firma upamiętniła zatrudnienie tysięcznego pracownika.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób z niepełnosprawnością

RZESZÓW. Będzie to pierwsza tego typu placówka w naszym mieście.

Rzeszów

Znamy nominowanych do konkursu Podcast Roku 2022

RZESZÓW. Gala finałowa odbędzie się 20 listopada w hotelu Hilton w Rzeszowie.

Rzeszów

Pijany kierowca osobówki zderzył się z autobusem MPK

RZESZÓW. Wczoraj na skrzyżowaniu ulic Langiewicza i Witosa doszło do kolizji z udziałem samochodu osobowego i autobusu komunikacji miejskiej. Sprawca zdarzenia - kierowca osobówki - miał ponad 3,4 promile alkoholu.

Rzeszów

Ruszyła zbiórka pieniędzy na miejski fortepian

RZESZÓW. Trwa akcja pod hasłem „Fortepian Dla Rzeszowa”. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup fortepianu zewnętrznego, który pozostałby na stałe na rzeszowskim Rynku.

Rzeszów

"Różowa sobota" w szpitalu przy ul. Szopena. Bezpłatne badania i konsultacje

RZESZÓW. Akcja dbędzie się 29 października w Przychodni Onkologicznej i w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Rzeszów

Wyburzono starą halę sportową przy I LO. Powstaje już nowa

RZESZÓW. Gotowy jest już wykop pod nową płytę fundamentową, aktualnie trwa izolacja gruntu. Na plac budowy dotarły właśnie pręty zbrojeniowe i zaczął się ich montaż

Reklama