Rzeszów - Poniedziałek, 17.11.2025
Reklama

Rośnie nowy most w Rzeszowie. Zakończono ważne prace [ZDJĘCIA]

Dodano: 12.09.2024 r. / Redakcja

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Trzy dni trwały prace przy instalacji belek w przęsłach nowego mostu Załęskiego. Do ich montażu wykorzystany został specjalny dźwig.

Nowy most Załęski to jeden z kilku obiektów inżynierskich, jakie powstają w ramach budowy Wisłokostrady, największej obecnie inwestycji drogowej w Rzeszowie. Zastąpi on starą, wąską przeprawę. Będzie to obiekt trzyprzęsłowy o długości ok. 81 m. Będzie składał się z dwóch niezależnych konstrukcji, na których zaprojektowano po dwa pasy ruchu dla każdego kierunku wraz z ciągami pieszo-rowerowymi na każdej z nitek.

Prace przy realizacji inwestycji idą sprawnie. Wykonano już wszystko podpory obiektu. W poniedziałek rozpoczął się montaż belek prefabrykowanych w przęsłach mostu. Ze względu na ich masą i objętość, do tego celu użyty został specjalny dźwig o maksymalnym udźwigu 800 ton.

- Przęsła są trzy - w dwóch skrajnych zamontowane zostało 48 belek. Każda miała 18 metrów długości. W przęśle nurtowym, czyli nad samą rzeką Wisłok, zamontowano 24 belki, każda o długości 28,5 metra – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Montaż zakończył się w środę.

Prace przy budowie drogi, która połączy al. Rejtana z ul. Generała Maczka trwają jednocześnie w kilku miejscach. Innym obiektem mostowym, jaki powstaje w ramach inwestycji jest most nad rzeką Młynówką. Trwają tam już roboty związane m.in. z montażem krawężników oraz betonowaniem chodników na płycie pomostu.

Kolejnym obiektem inżynierskim jaki powstaje w ramach budowy Wisłokostrady jest estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi. Tam również widać postępy. - Do chwili obecnej wykonano prace palowe pod 14 z 16 podpór estakady. Ponadto zabetonowano 13 z 16 ław fundamentowych podpór. Dodatkowo zakończono wiercenie pali stanowiących palisadę pomiędzy nitką prawą i lewą estakady. Obecnie trwają prace związane z montażem zbrojenia i przygotowaniem do betonowania pozostałych fundamentów. Jednocześnie trwają prace zbrojarskie korpusów podpór zlokalizowanych pomiędzy nasypem kolejowym, a ul. Ciepłowniczą oraz zbrojenie i deskowanie oczepu palisady pomiędzy estakadami – informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Reklama

W zakresie robót drogowych, trwają również prace związane ze wzmocnieniem podłoża pod nasypy oraz budowa kanalizacji deszczowej i infrastruktury podziemnej.

W ramach Wisłokostrady wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 kilometrów. Po obu stronach powstaną chodniki i ścieżki rowerowe o długości ok. 3,3 km. Zadanie obejmuje również budowę 6 zatok autobusowych, 13 przejść dla pieszych, oświetlenie drogi oraz budowę całej infrastruktury podziemnej.

Inwestycję o wartości prawie 170 mln zł realizuje konsorcjum firm - ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o. Planowany termin zakończenia to wiosna 2026 roku.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

5 miesięcy potrwa remont wiaduktu na DK94 w Krasnem. Umowa podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na remont wiaduktu na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krasne. Prace o wartości blisko 750 tys. zł zrealizuje wykona Przedsiębiorstwo Budowlane Stalmost. Wykonawca...

Rzeszów

W Rzeszowie powstał nowy mural. Ozdobił ścianę przy hali Podpromie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na murze przy chodniku i schodach prowadzących do hali Podpromie powstał nowy mural. Malowidło stworzyli wolontariusze z rzeszowskiego oddziału Deloitte CE BSC w ramach inicjatywy charytatywnej Impact Week.

Rzeszów

Most Załęski i nowe rondo oddane do użytku. Z ul. Maczka dojedziemy do ul. Rzecha [ZDJĘCIA, FILM]

RZESZÓW. Od poniedziałku, 30 czerwca 2025 r. kierowcy, piesi i rowerzyści mogą już korzystać z 630-metrowego I odcinka Wisłokostrady. Co prawda wykonawca prowadzi tam jeszcze drobne prace, jednak jest już możliwość przejazdu...

Rzeszów

Nowy ogród kieszonkowy w centrum Rzeszowa już dostępny dla mieszkańców [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Ogród przy ul. Jagiellońskiej to nowe, zielone miejsce spotkań dla mieszkańców Rzeszowa. Będzie również służyć uczestnikom wydarzeń kulturalnych.

Rzeszów

Dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o poinformowało o dezynfekcji i płukaniu sieci wodociągowej Rzeszowa i okolicznych miejscowości. W wodzie będzie więcej chloru niż zazwyczaj.

Rzeszów

30 czerwca otwarcie I etapu Wisłokostrady. Pojedziemy nowym Mostem Załęskim

RZESZÓW. To już oficjalna informacja. Od 30 czerwca 2025 roku będzie można korzystać z 630-metrowego odcinka Wisłokostrady.

Rzeszów

Kąpielisko Miejskie przy ul. Kwiatkowskiego znów otwarte

RZESZÓW. Od piątku na rzeszowskiej Żwirowni powiewa biała flaga. Oznacza to, że woda jest zdatna do kąpieli.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami trzech osiedli

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek kontynuuje spotkania z mieszkańcami z cyklu "Rzeszów To My". Najbliższe odbędzie się z mieszkańcami trzech osiedli.

Reklama