Rzeszów - Środa, 10.09.2025
Reklama

Rzeszów wyróżniony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Dodano: 23.05.2022 r.

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miasto Rzeszów zostało uhonorowane tytułem "miasta-ratownika". - To ogromny zaszczyt i wyróżnienie przede wszystkim dla naszych mieszkańców, którzy nieśli i wciąż niosą pomoc uchodźcom – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Rzeszów jest pierwszym miastem, który otrzymał to wyróżnienie. Przemawiając w niedzielę w Radzie Najwyższej, podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów". - W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi – powiedział Zełenski (cytaty za Polską Agencję Prasową).
Reklama
- Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. Ta pomoc do dzisiaj jest udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizują, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. W imieniu rzeszowian dziękuję za to wyróżnienie – dodał Konrad Fijołek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozbudują skrzyżowanie ulic Lwowskiej i Mieszka I. Powstanie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Ogłoszono przetarg na wybór firmy, która przebuduje skrzyżowanie ulic Lwowskiej i Mieszka I. Częścią tej inwestycji będzie budowa sygnalizacji świetlnej, która ułatwi m.in. wyjazd z ul. Mieszka I na ul. Lwowską.

Rzeszów

Największy cmentarz w Rzeszowie zostanie rozbudowany

RZESZÓW. Kolejne kwatery powstaną na 8 hektarach terenu, od strony ulicy Polnej.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Łące. Nie żyje 33-letni motocyklista

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj wieczorem. 33-letni motocyklista z powiatu rzeszowskiego zderzył się z samochodem marki suzuki. 

Rzeszów

W weekend 8. Rajd Rzeszowiak. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Wyścigi odbywać się będą w gminach Boguchwała i Lubenia.

Rzeszów

Duża inwestycja drogowa na osiedlu Budziwój

RZESZÓW. Ruszył przetarg na przygotowanie dokumentacji dla budowy i rozbudowy ulic na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Budziwojskiej.

Rzeszów

Więcej pasażerów na lotniku w Jasionce

JASIONKA. W kwietniu br. z usług podrzeszowskiego lotniska skorzystało blisko 49 tys. podróżnych.

Rzeszów

W piątek utrudnienia w ruchu w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Na Placu Farnym w Rzeszowie odbędą się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka połączone ze 150-leciem Rzeszowskiej Straży Pożarnej. W związku z tym kilka ulic w centrum Rzeszowa zostanie zamkniętych.

Rzeszów

Miasto zacieśnia współpracę z rzeszowskimi uczelniami

RZESZÓW. Podpisano porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego działania miasta z sześcioma rzeszowskimi uczelniami.

Reklama