Rzeszów - Wtorek, 16.09.2025
Reklama

Rzeszowianin na podium Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o EU

Dodano: 09.12.2019 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”, jedna z najbardziej prestiżowych olimpiad dotyczących integracji europejskiej odbyła się już po raz piętnasty. Tegoroczna edycja, jak co roku, swój finał miała miejsce w Słupsku. W najlepszej dwunastce, która walczyła o prestiżowe nagrody, znalazło się aż dwóch reprezentantów Podkarpacia.

Olimpiada „Gwiezdny Krąg” skierowana jest do uczniów szkół średnich, a organizatorami są Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Parlament Europejski Biuro w Polsce, Sieć Informacyjna Europe Direct w Polsce oraz Słupski Instytut ds. Młodzieży. Konkurs składa się z trzech etapów tj. szkolnego, regionalnego i ogólnopolskiego.

„Regionalny etap olimpiady w naszym województwie od wielu lat jest koordynowany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Cieszymy się, że po raz pierwszy w finale znalazł się nie jeden, lecz dwóch przedstawicieli Podkarpacia – Jan Sobuś z II Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Aleksander Hycnar z IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie” – mówi Sylwia K. Mazur, przewodnicząca komisji konkursowej etapu regionalnego, na co dzień pracująca w PIE ED – Rzeszów.

W całym kraju udział w przedsięwzięciu wzięło 2739 uczennic i uczniów, a do ścisłego finału przeszło 12 osób. W dwunastce znalazło się dwóch reprezentantów Podkarpacia. Był to pierwszy raz, kiedy reprezentanci regionu znaleźli się w ścisłej czołówce tego prestiżowego konkursu. W ogólnopolskim etapie Olimpiady finalistki i finaliści zmierzyli się zarówno z częścią ustną, jak i testową. Ponadto uczestniczyli w debacie. Wszystkie etapy były ocenianie przez wybitnych ekspertów ds. Unii Europejskiej. Gala finałowa odbyła się 6 grudnia br. w zabytkowej sali Ratusza Miejskiego w Słupsku.
Reklama
„Podkarpacie może być dumne, gdyż w tegorocznej edycji nasi reprezentanci znaleźli się na drugim i trzecim miejscu podium. Ponadto z moich rozmów z organizatorami olimpiady, podczas gali finałowej wynika, że przedstawicielowi łańcuckiego II LO niewiele brakło do wygrania całego konkursu” – podkreśla Dominik Łazarz z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct przy WSIiZ w Rzeszowie.

Jan Sobuś, który zajął drugie miejsce, jest uczniem klasy trzeciej o profilu humanistycznym z elementami wiedzy o prawie i bezpieczeństwa narodowego II LO w Łańcucie. Zdobywca trzeciego miejsca  Aleksander Hycnar jest uczniem pierwszej klasy na dwujęzycznym profilu ekonomiczno-menedżerskim z rozszerzoną matematyką, geografią i WOS w IX LO w Rzeszowie.

„Z Olimpiady Wiedzy o UE wyniosłem wiele cennych wiadomości, które przydać mi się mogą w codziennym życiu. Poza tym ta olimpiada, z uwagi na odbywającą się w ramach finałowego etapu debatę i odpowiedzi ustne, daje znakomitą możliwość poćwiczenia wystąpień publicznych” – mówi Jan Sobuś.

Patronat honorowy nad Olimpiadą objęło kilkunastu polskich Posłów do Parlamentu Europejskiego m.in. Janusz Lewandowski, Robert Biedroń, Krzysztof Hetman, Ryszard Legutko, Radosław Sikorski i Janina Ochojska. Tegoroczna edycja Olimpiady była szczególna ponieważ przypadła na rok, w którym obchodzono 15 rocznicę wstąpienia Polski do UE. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwają prace wykończeniowe na budowie hali sportowej przy ZS nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowoczesny budynek powstaje w rejonie ulicy Towarnickiego, na działce między Zespołem Szkół nr 1 a urzędem marszałkowskim. Hala za 16,5 mln zł będzie gotowa jesienią.

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Rzeszów

Wypadek 14-latków na hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala

RZESZÓW. Dwaj 14-latkowie jechali hulajnoga elektryczną. Na progu zwalniającym jednoślad przewrócił się, a obaj nastolatkowie na jezdnię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego „pasażer” trafił do szpitala

Rzeszów

Trwa budowa drogi łączącej ul. Bł. Karoliny z drogą KDL na osiedlu Słoneczny Stok

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 6,3 mln zł ma być gotowa do końca tego roku.

Rzeszów

Zdjęcia do filmu „Rage of Stars”. Od czwartku do soboty zamknięta ul. Dworaka. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Ekipa filmowa będzie pracować na planie w dniach 27 lipca br. od godz. 17:00 do 28 lipca br. do godz. 5:00 oraz 28 lipca br. od godz. 17:00 do 29 lipca br....

Rzeszów

Gigantyczny pomnik na ul. Krakowskiej już stoi

RZESZÓW. 20 metrowy monument ma upamiętnić zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Wisłokostradę. Droga ma być gotowa w 2026 roku

RZESZÓW. Wybrano wykonawcę jednej z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w ostatnich latach. Trasa łącząca aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, czyli tzw. Wisłokostrada  ma być gotowa w 2026 roku.

Reklama