Rzeszów - Sobota, 07.06.2025
Reklama

Rzeszowscy strażacy poszukują archiwalnych fotografii

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie obchodzi w tym roku 150 rocznicę powstania. Z tej okazji strażacy rozpoczęli społeczną zbiórkę starych zdjęć przedstawiających ich historię. Fotografie zostaną pokazane w powstającym wydawnictwie.
 
– Zwracamy się ze społecznym apelem przede wszystkim do rodzin strażackich, aby sprawdzili stare albumy, kartony i pudełka. Poszukujemy zdjęć z okresu galicyjskiego, przed i powojennych, ale także z czasów socjalistycznych, czy też nawet z lat 80-tych. Zdjęcia te ilustrują naszą przeszłość na przestrzeni dziesięcioleci. To cenne i ważne dla nas materiały, które są obecnie rozproszone – mówi st. bryg. Tomasz Baran, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
 
To fotografie grupowe rzeszowskich strażaków, ujęcia z akcji bojowych, ćwiczeń, interwencji podczas pożarów. Zdjęcia ukazują pierwsze strażackie obiekty, wozy bojowe, sprzęt i wyposażenie. Występują również zdjęcia komendantów i naczelników w strojach galowych i mundurach robione w atelier rzeszowskich zakładów fotograficznych. Ciekawe są fotografie z oficjalnych spotkań, wydarzeń i uroczystości, jak również z występów orkiestry strażackiej.
 
– 28 lipca 1872 r. Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową. Wcześniej celem obrony przeciwpożarowej miasta funkcjonowały krótko Korpus Pompierów i Straż Miejska. Statut precyzował, strażakiem mógł zostać mężczyzna po ukończeniu 16 roku życia, musiał być silny, zdrowy i „wzorowych obyczajów”. Pierwszym naczelnikiem straży był Stanisław Zaręba Skrzyński, właściciel dóbr Staroniwa. Straż Ogniowa liczyła wówczas 40 druhów podzielonych na 4 oddziały: bezpieczeństwa, ratunkowy, dostarczania wody i obsługi sikawek – dzieli się historią straży Rafał Białorucki, regionalista.
 
Reklama
Komenda Miejska PSP w Rzeszowie do swojej akcji zaprosiła także Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Inicjatywa jest otwarta dla innych instytucji, stowarzyszeń, a także osób prywatnych. Komenda liczy na pomoc i zaangażowanie pasjonatów pożarnictwa z całego regionu. W ten sposób powstanie swoista strażacka fototeka która, będzie zbiorem archiwalnych zdjęć dokumentujących działanie miejscowej straży pożarnej na przestrzeni wieków.
 
– Chcemy ocalić od zapomnienia losy rzeszowskiej straży pożarnej. Zebrane fotografie zostaną zarchiwizowane oraz poddane obróbce cyfrowej. Najciekawsze z nich zostaną  upublicznione w powstającym wydawnictwie o historii naszej straży. Część zostanie wydrukowana i będzie stałą ekspozycją na ścianach w budynku naszej komendy – planuje najbliższe działania komendant Tomasz Baran.
 
Fotografie można dostarczyć do sekretariatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, ul. Mochnackiego 4. Zdjęcia po skanowaniu zostaną zwrócone właścicielom. Więcej szczegółów na temat akcji można uzyskać dzwoniąc do st. kpt. Kingi Styrczuli, oficera prasowego Komendy Miejskiej PSP pod nr tel: 790 588 998. Społeczna akcja zbiórki starych zdjęć trwa do końca marca 2022 r.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Radni "za" poszerzeniem Rzeszowa

RZESZÓW.  Na pierwszej „wirtualnej” sesji Rady Miasta, rajcy Rzeszowa opowiedzieli się za przyłączaniem podrzeszowskich sołectw. 

Rzeszów

Policjanci kontrolują miejsca wypoczynku mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. W związku z obowiązującymi od 25 marca ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się, rzeszowscy policjanci kontrolują przestrzeń publiczną miasta oraz nadają komunikaty z radiowozów o obowiązujących obostrzeniach. 

Rzeszów

W weekend zmiana czasu na letni. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 28 na 29 marca 2020r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Targowisko przy ul. Dworaka będzie zamknięte

RZESZÓW. W związku z nowymi obostrzeniami rządu w związku z pandemią koronawirusa zdecydowano, że targowisko miejsce będzie nieczynne.

Rzeszów

Urząd Miasta, firmy i instytucje w Rzeszowie zgaszą światło podczas "Godziny dla Ziemi"

RZESZÓW. 28 marca o godzinie 20.30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło podczas symbolicznej Godziny dla Ziemi WWF.

Rzeszów

Miasto przekaże 500 tys. zł na pomoc dla Szpitala Miejskiego

RZESZÓW. Z wielu stron płynie pomoc dla Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

Rodząca zgłosiła się do szpitala Pro Familia z mężem objętym kwarantanną

RZESZÓW. Dużą nieodpowiedzialnością wykazała się kobieta w ciąży, która przychodząc do szpitala specjalistycznego Pro Familia wraz z mężem, zataiła fakt, że ten jest objęty kwarantanną. Szpital zamierza zgłosić sprawę do prokuratury.

Rzeszów

Maseczki ochronne w Szpitalu Miejskim na wyczerpaniu. Apel do mieszkańców

RZESZÓW. „Szyjemy maseczki dla Szpitala Miejskiego” – to akcja zorganizowana przez szpital przy ul. Rycerskiej skierowana do mieszkańców miasta i województwa, którzy mogą pomóc w dostarczeniu deficytowych produktów.

Reklama