Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej już otwarty

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Oddano do użytku nowy Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” zlokalizowany przy ul. Litewskiej. Ośrodek powstał dla osób z otępieniami, w tym z chorobą Alzheimera.

- Czasami ci, na których bardzo nam zależy, których kochamy potrzebują fachowej opieki. Najlepiej, kiedy ta opieka jest połączona z domową atmosferą. W godzinach pracy, naszych bliskich można przywozić do takiego domu i być pewnym, że jest im tu dobrze i spędzają czas z innymi ludźmi, a nie samotnie w domu – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” powstał w dawnym hotelu dla pielęgniarek przy ul. Litewskiej 2a. To budynek, który miasto dostało od urzędu marszałkowskiego. Jest to pierwszy tego typu ośrodek na terenie miasta. Jest przeznaczony dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych. Pobyt jest tutaj bezpłatny, po stronie opiekuna uczestnika zajęć pozostaje tylko jego dowóz na miejsce.

- Głównym celem działalności SDŚ jest kompleksowa opieka i terapia zmierzająca do jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej i fizycznej osób z zaburzeniami funkcji poznawczych. To, co bardzo ważne tutaj wszyscy podopieczni mogą się socjalizować wspólnie spędzając czas – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Ośrodek prowadzi treningi funkcjonowania w codziennym życiu, grupowe i indywidualne zajęcia aktywizujące, terapie ruchową i zajęcia usprawniające, terapię zajęciową. Podopieczni mają także czas wolny, mogą zjeść na miejscu ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego. - Jest filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i zajęcia taneczne. To obiekt w pełni wyposażony i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Krystyna Stachowska.
Reklama
Koszt utworzenia placówki 3,81 mln zł, z czego 2,65 mln zł to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pierwsi uczestnicy Domu w ramach zajęć i terapii korzystają już z sali ogólnej, pracowni artystycznej oraz kulinarnej z jadalnią. Dodatkowo do ich dyspozycji jest sala do rehabilitacji i pokój medyczny, w których prowadzone są zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzających zmysły, usprawniających funkcje poznawcze, a także treningi samodzielności.

Ponadto na przełomie lutego i marca zostanie oddana do użytku sala doświadczania świata, która zapewni uczestnikom relaks, wypoczynek i stymulację polisensoryczną. Uczestnicy korzystają z zajęć prowadzonych w Domu na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie.   - Aktualnie pomocą objętą jest 12 osób, mamy jeszcze 13 wolnych miejsc. Zapraszamy, procedura skierowania do nas jest bardzo prosta.Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry, pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją kierująca do nas. A my staramy się zapewnić u nas pobyt w jak najbardziej domowych warunkach – mówi Przemysław Farbaniec, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pijany kierowca tira z Rzeszowa stracił panowanie nad pojazdem

PODKARPACIE. Do zdarzenia doszło w poniedziałek na drodze wojewódzkiej nr 992 w miejscowości Łężyny.

Rzeszów

Kolejny krok do utworzenia Podkarpackiego Centrum Nauki

RZESZÓW. Postępowanie na generalnego wykonawcę obiektu w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszone w tym kwartale.

Rzeszów

Od 1 marca zmieni się rozkład jazdy 7 linii autobusowych

RZESZÓW. Zmiany związane są z wydłużeniem czasu przejazdów. 

Rzeszów

Fundacja "Potrafię Pomóc" otwiera swój oddział w Rzeszowie

RZESZÓW. Otwarcie odbędzie się 28 lutego o godz. 10:00 przy ul. Piłsudskiego 9.

Rzeszów

Wydział Biotechnologii UR publikuje komunikaty dla alergików

RZESZÓW. Komunikaty dla alergików wraz z prognozą zagrożenia alergennym pyłkiem będą pojawiały się na stronie co tydzień.

Rzeszów

Radni PiS przeciwko uchwale mówiącej o zamianie działek na Nowym Mieście

RZESZÓW. Zgodnie z zapisami w księgach wieczystych, właścicielem terenów jest osoba związana ze spółką N.G. Development.

Rzeszów

Ratusz może cofnąć decyzję o odwołaniu premiery spektaklu #chybanieja. Teatr Maska pracy nie przerywa

RZESZÓW.  Dziś już wiemy, że decyzja o odwołaniu spektaklu może zostać cofnięta.

Rzeszów

Prezydentowi Rzeszowa grożono śmiercią. Tadeusz Ferenc: „ani przez sekundę nie czułem strachu”

RZESZÓW. Prokuratura przejęła list skierowany do prezydenta Rzeszowa.

Reklama