Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano: 24.02.2020 r.

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Minironda na Słocinie coraz bliżej. Prace ruszają w piątek, ruch będzie sterowany ręcznie

RZESZÓW. W piątek i w sobotę wykonawca zamontuje zapowiadane już od dłuższego czasu minironda na dwóch skrzyżowaniach na osiedlu Słocina. Ich wprowadzenie ma poprawić ruch w tej części miasta.

Rzeszów

Na cmentarzu przy ul. Świętokrzyskiej powstaną nowe alejki

RZESZÓW. Na cmentarzu komunalnym na osiedlu Zwięczyca powstanie 11 nowych odcinków alejek. To inwestycja wybrana przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa już przetarg na wykonawcę zadania.

Rzeszów

Wypadek w Błędowej Tyczyńskiej. Cztery osoby trafiły do szpitala

RZESZÓW. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek, 9 czerwca, w Błędowej Tyczyńskiej. W zderzeniu dwóch samochodów osobowych rannych zostało cztery osoby. Droga w miejscu zdarzenia była całkowicie zablokowana, a...

Rzeszów

Wirtualne tablice informacji pasażerskiej. Ruszył pilotaż w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wybranych rzeszowskich przystankach pojawiły się kody QR, dzięki którym pasażerowie sprawdzą aktualne rozkłady jazdy bez instalowania żadnej aplikacji. To start pilotażowego programu wirtualnych tablic informacji pasażerskiej.

Rzeszów

Dachowanie na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. 1 osoba w szpitalu

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego volkswagenem było najprawdopodobniej przyczyną porannego zderzenia dwóch samochodów na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. W wyniku wypadku jedna osoba została ranna. Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie...

Rzeszów

Koncert Jednego Serca, Jednego Ducha. Utrudnienia w ruchu, objazdy autobusów

RZESZÓW. Już po raz dwudziesty czwarty Park Sybiraków w Rzeszowie zamieni się w wielką przestrzeń wspólnej modlitwy — w czwartek 4 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się Koncert Jednego Serca Jednego Ducha....

Rzeszów

Ruszyły loty z Jasionki do Podgoricy. Trasę obsługuje Wizz Air

RZESZÓW. Wizz Air uruchomił bezpośrednie loty z podrzeszowskiego lotniska do stolicy Czarnogóry. Rejsy będą realizowane trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki.

Rzeszów

Roboty wykończeniowe na budowie PCLA [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie weszła w fazę robót wykończeniowych. Obecny stan obiektu określany jest jako zbliżony do „deweloperskiego”. Na terenie inwestycji pracuje niezmiennie około 120–150 osób.

Reklama