Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano: 24.02.2020 r.

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Roboty wykończeniowe na budowie PCLA [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie weszła w fazę robót wykończeniowych. Obecny stan obiektu określany jest jako zbliżony do „deweloperskiego”. Na terenie inwestycji pracuje niezmiennie około 120–150 osób.

Rzeszów

To będzie największa w historii inwestycja zdrowotna na Podkarpaciu. Podpisano umowę na budowę PCMD

RZESZÓW. Ponad 759 mln zł — tyle będzie kosztować budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, największej inwestycji zdrowotnej w historii województwa. Umowę na jej realizację podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Nowoczesna placówka...

Rzeszów

„Rewolucja” w rzeszowskiej komunikacji miejskiej wstrzymana

RZESZÓW. Zapowiadane na 1 lipca br. duże zmiany w siatce połączeń rzeszowskiej komunikacji miejskiej, nie wejdą w życie w tym terminie. Miasto zdecydowało o przeprowadzeniu kolejnego etapu konsultacji i analiz.

Rzeszów

Wielkie święto nauki w Rzeszowie. „Moc Odkrywców” już w sobotę

RZESZÓW. Aż 70 stanowisk i 350 osób zaangażowanych w przygotowanie interaktywnych prezentacji, eksperymentów, mobilnych laboratoriów i wystaw — tak zapowiada się XVII edycja wydarzenia popularnonaukowego pn. „MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki...

Rzeszów

W centrum Rzeszowa powstaje arena z boiskami do siatkówki plażowej. Odbędzie się tu m.in. Puchar Świata

RZESZÓW. Przy ul. Towarnickiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 1, powstaje nowoczesna arena sportowa z boiskami do siatkówki plażowej. Obiekt będzie gospodarzem prestiżowych wydarzeń rangi międzynarodowej i krajowej, w tym meczów...

Rzeszów

Utrudnienia w ruchu i objazdy autobusów. W weekend święto triathlonu w Rzeszowie

RZESZÓW. W sobotę 30 i w niedzielę 31 maja 2026 r., w związku z organizacją Pucharu Europy w Triathlonie 2026 oraz Triathlonu Rzeszów 2026, w mieście wystąpią czasowe zamknięcia ulic i utrudnienia...

Rzeszów

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwej kierującej. 63-latce grożą 3 lata więzienia

RZESZÓW. Ponad promil alkoholu w organizmie miała 63-letnia kierująca, ujęta przez świadków na terenie powiatu rzeszowskiego. Mężczyźni uniemożliwili kobiecie dalszą jazdę i powiadomili służby. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi jej...

Reklama