Rzeszów - Środa, 24.06.2026
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano: 24.02.2020 r.

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolizja na ul. Krakowskiej. Pijana kobieta uderzyła audi w znak drogowy

RZESZÓW. Ponad 3 promile w organizmie miała 34-letnia kobieta kierująca Audi, która straciła panowanie nad autem i uderzyła w znak drogowy. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

V Integracyjne Zawody Pływackie już 2 czerwca na rzeszowskiej „Muszelce"

Rzeszów po raz piąty stanie się areną wyjątkowej sportowej rywalizacji. 2 czerwca na pływalni Muszelka odbędą się V Integracyjne Zawody Pływackie – Rzeszów 2026, organizowane w ramach projektu „Rzeszów 2026 – Europejskie...

Rzeszów

Nowe mini-ronda na Słocinie mają być gotowe w czerwcu. Podpisano umowę

RZESZÓW. Nowe mini-ronda na rzeszowskim osiedlu Słocina mają poprawić bezpieczeństwo i upłynnić ruch w tej części Rzeszowa. Jeśli zdadzą egzamin, Prezydent Konrad Fijołek nie wyklucza kolejnych tego typu inwestycji w mieście, na...

Rzeszów

Twierdził, że w szpitalu na „górce” jest bomba. 15-latkiem zajmie się sąd rodzinny

RZESZÓW. 15-latek zadzwonił na numer Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie i poinformował o podłożeniu ładunku wybuchowego. Jak się okazało, alarm był fałszywy i miał być efektem zakładu. Sprawą zajmie...

Rzeszów

Uderzył Porsche w ścianę budynku przy ul. Dąbrowskiego. Miał ponad 3 promile i zakaz prowadzenia

RZESZÓW. 53-letni kierowca Porsche stracił panowanie nad autem na ul. Dąbrowskiego i uderzył w ścianę budynku. Mężczyzna miał 3 promile alkoholu w organizmie i aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Rzeszów

Na osiedlu Miłocin powstanie park kieszonkowy

RZESZÓW. Zielona przestrzeń powstanie na około 85 arowej działce nr 356/61 obr.226 przy ul. Parkowej na osiedlu Miłocin. W ogrodzie pojawią się elementy małej architektury oraz kilkanaście gatunków roślin, łącznie będzie ich...

Rzeszów

Bezpłatne znakowanie rowerów w Rzeszowie. Na piątek brakuje już miejsc, są jeszcze na 22 maja

RZESZÓW. Straż Miejska w Rzeszowie jak co roku zachęca mieszkańców do udziału w akcji znakowania rowerów, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa jednośladów i ograniczenie ryzyka ich kradzieży.

Rzeszów

Poranne wypadki na ulicach Rzeszowa. Rozbite samochody i ranni

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci interweniowali na miejscu dwóch wypadków, do których doszło dziś rano na ulicach miasta. Na ul. Dąbrowskiego doszło do zderzenia Lexusa z Citroenem, a na ul. Ludwika Chmury Ford zderzył...

Reklama