Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano: 24.02.2020 r.

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Cztery nowe firmy w Aeropolis. Wśród nich startup budujący baterie na 80 lat

JASIONKA. Cztery kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Tym samym w parku działa już 51 firm z całego świata, zatrudniających łącznie ponad 7 tysięcy osób.

Rzeszów

Żywa Biblioteka ponownie w Rzeszowie. Zamiast książek wypożyczysz człowieka i jego historię

W sobotę, 30 maja, Uniwersytet Rzeszowski po raz czwarty stanie się miejscem niezwykłych spotkań i rozmów. W godz. 11:00–16:00 w holu budynku A0 przy ul. Pigonia 1 odbędzie się kolejna edycja Żywej...

Rzeszów

Trzy dni sportu w centrum Rzeszowa. W ten weekend druga edycja Podkarpackiego Festiwalu Sportowego

Biegi ultra na dystansach do 100 km, turnieje szachów i darta, widowiskowa gala sztuk walki, nocny przejazd rolkarzy i mnóstwo rodzinnych atrakcji – tak w skrócie zapowiada się druga edycja Podkarpackiego Festiwalu...

Rzeszów

Poranny wypadek na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia

RZESZÓW. Dziś rano na skrzyżowaniu ulic Obrońców Poczty Gdańskiej z Ofiar Katynia doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Ranne zostały 3 osoby. Przyczyną wypadku było niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Rzeszów

Pomnik Dziesięciu Rąk zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Pomnik Ofiar Terroru, nazywany również pomnikiem „10 rąk” zostanie wyremontowany. Mieszczący się przy ul. Partyzantów monument został uszkodzony przez złamane drzewo podczas wichury.

Rzeszów

W Dzień Dziecka do Rzeszowa przyjedzie słodka ciężarówka pełna atrakcji

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 1 czerwca, do stolicy Podkarpacia ponownie zawita ciężarówka pełna atrakcji dla najmłodszych miłośników słodyczy. Mobilne centrum zabawy pojawi się na parkingu E.Leclerc przy al. Tadeusza Rejtana 69 podczas...

Rzeszów

Dachowanie samochodu osobowego na S19 w Świlczy

ŚWILCZA. Dziś rano na drodze ekspresowej S19 w miejscowości Świlcza doszło do dachowania samochodu osobowego. Przez pewien czas kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Rzeszów

Nowe wiaty, pylony i stojaki rowerowe na rzeszowskich przystankach

RZESZÓW. Część rzeszowskich przystanków autobusowych czekają zmiany. Na 140 pojawią się nowe wiaty, a przy 150 staną stojaki rowerowe. W planach jest również montaż 50 pylonów przystankowych z podświetlanymi gablotami na rozkłady...

Reklama