Rzeszów - Wtorek, 23.06.2026
Reklama

Studenci Politechniki Rzeszowskiej stworzyli pierwszy w Polsce motoszybowiec zasilany wodorem

Dodano: 24.02.2020 r.

fot. Politechnika Rzeszowska
fot. Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zakończyły się prace realizowane w ramach projektu motoszybowca AOS H2. Studenci m.in. z Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej i Akademii Górniczo- Hutniczej stworzyli motoszybowiec zasilany woderem.

Celem projektu było zbudowanie innowacyjnego napędu hybrydowego bazującego na ogniwie wodorowym. Napęd ten zabudowano na płatowcu motoszybowca i przeprowadzono tzw. próby mobilne na lotnisku OKL Politechniki Rzeszowskiej.  Robocza nazwa projektu AOS H2  pochodzi od platformy lotnej, którą stanowił w pierwszym etapie płatowiec zrealizowanego wcześniej motoszybowca elektrycznego AOS 71 oraz wodór H2, który był paliwem zasilającym generator  paliwowy.

Innowacyjność projektu zawiera się w wykorzystaniu dwóch ekologicznych źródeł zasilających silnik elektryczny wraz ze śmigłem: generatora paliwowego i baterii elektrochemicznej. Efektem spalania wodoru jest oczywiście woda (wyprowadzana na zewnątrz kadłuba) oraz energia elektryczna dostarczana do silnika elektrycznego. 

Te źródła energii zostały ze sobą sprzężone unikalnym zespołem zarządzającym energią na pokładzie motoszybowca jednocześnie odpowiedzialnym za sterowanie całym motoszybowcem.  Moc całego napędu, dostarczana do śmigła to 40 kW z podziałem 10kW - to moc maksymalna ogniwa,  pozostałe 30kW pochodzi z baterii. Wodór gromadzony jest pod ciśnieniem (200-300 bar)  w dwóch butlach kompozytowych  umieszczonych w specjalnych silosach w kadłubie motoszybowca.

Na lotnisku OKL PRz przeprowadzono próby mobilne (jeszcze nie w locie), które  wykazały poprawność działania całego statku powietrznego. Dalsze prace będą możliwe, gdy powstaną polskie przepisy regulujące loty statków powietrznych z wodorem na pokładzie.
W ramach projektu zbudowano kompozytowy motoszybowiec, który w trakcie postępów w realizacji projektu, przeszedł wiele modyfikacji różniących go od poprzedniej wersji AOS 71 (to było zadanie realizowane przez zespół z Politechniki Warszawskiej i Zakładu Szybowcowego w Jeżowie). Generator paliwowy zbudowany został na Wydziale Energetyki i Paliw  Akademii Górniczo Hutniczej. 
Reklama

Bateria wytworzona została w polskiej firmie specjalizującej się w produkcji baterii dla transportu, według wymogów określonych w projekcie, specjalnie na potrzeby motoszybowca, spełniając cały szereg norm i ograniczeń lotniczych. Układ sterowania i zarządzania energią, to z kolei dzieło pracowników naukowych Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Całość została zintegrowana i przebadana w Politechnice Rzeszowskiej, której pracownicy byli pomysłodawcami i wykonawcami projektu. Na terenie KSiSL prowadzono prace integrujące napęd z motoszybowcem.

Osiągnięciem projektu jest nie tylko sam napęd i motoszybowiec ale przede wszystkim multidyscyplinarna wiedza powstała w trakcie realizacji projektu dotycząca zarówno zagadnień fizycznych jak i organizacyjnych. Zbudowana platforma jest drugą tego typu konstrukcją w Europie.

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie znaleziono bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

RZESZÓW. W trakcie prac ziemnych prowadzonych w rejonie ul. Spichlerzowej, operator koparki natrafił na niewybuch z czasów II wojny światowej. Rzeszowscy saperzy zneutralizowali niebezpieczne znalezisko.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na torach w Trzcianie. Wstrzymany ruch pociągów

W Trzcianie pod Rzeszowem doszło dziś rano do śmiertelnego potrącenia kobiety przez pociąg. Od godziny 7.45 ruch na linii Rzeszów Główny – Trzciana jest wstrzymany. Przewoźnicy uruchamiają komunikację zastępczą.

Rzeszów

Budowa największej inwestycji MPWiK w Rzeszowie przekroczyła półmetek

RZESZÓW. Przeprowadzono pierwsze próby szczelności nowego zbiornika retencyjnego powstającego w ramach rozbudowy oczyszczalni ścieków MPWiK. To największa inwestycja w historii spółki. Jej wartość to 226 mln zł. Prace mają zakończyć się wiosną...

Rzeszów

Dodatkowe kursy kilku linii MPK na Rzeszowskie Kulturalia

RZESZÓW. W związku z organizowanymi w dniach 22–23 maja XIV Rzeszowskimi KultURaliami, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uruchomi dodatkowe kursy autobusów komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba przejazdów ma ułatwić uczestnikom dojazd na koncerty...

Rzeszów

Rzeszów zyska nowoczesną kompostownię. Rusza wielomilionowa inwestycja MPGK

RZESZÓW. Około 17 mln zł będzie kosztowała budowa Instalacji Biologicznego Przetwarzania Odpadów. Inwestycja powstanie na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Przy ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie. Wybrano już wykonawcę tego zadania.

Rzeszów

Zderzenie dwóch aut na al. Rejtana w Rzeszowie. Dwie osoby ranne

RZESZÓW. Dziś rano na al. Rejtana, w rejonie hipermarketu E. Leclerc, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Volkswagena i Mercedesa. W zdarzeniu ranne zostały dwie osoby.

Rzeszów

Kibice przejdą ulicami Rzeszowa. Utrudnienia przed meczem Resovii ze Stalą Stalowa Wola

RZESZÓW. W piątek na stadionie przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie rozegrany zostanie mecz o Mistrzostwo Betclic 2. ligi mężczyzn w piłce nożnej. Resovia przed własną publicznością zmierzy się ze Stalą Stalowa Wola....

Rzeszów

Kolizja na ul. Krakowskiej. Pijana kobieta uderzyła audi w znak drogowy

RZESZÓW. Ponad 3 promile w organizmie miała 34-letnia kobieta kierująca Audi, która straciła panowanie nad autem i uderzyła w znak drogowy. Grozi jej kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama