Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Teatralna przerwa w Rzeszowa dobiega końca. 22 sierpnia do miasta przyjeżdżają artyści z Gruzji, Ukrainy i Litwy

Dodano:

Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Fot. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
RZESZÓW. Już 22 sierpnia odbędzie Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje - Wschód Sztuki, który trwać będzie przez cztery dni. Na mieszkańców Rzeszowa czeka 17 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle oraz wernisaże.

W środowe popołudnie podczas konferencji prasowej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Trans/Misje - Wschód Sztuki odkryli wszystkie karty. Do Rzeszowa zawitają artyści z Gruzji, Ukrainy oraz Litwy, prezentując – mamy nadzieje – to co najlepsze z perspektywy teatralnych wrażeń.

„Zaprosiliśmy artystów z dwóch krajów, które aspirują do wejścia do Europy. Tym razem Ukraina to Odessa, miasto niezwykłe, magiczne, wielu kultur. Litwa też ciekawie reprezentowana, bo przez rosyjskojęzyczny teatr. Gruzja, przyznam że ta decyzja była powiązana z faktem, że ja kojarzyłem znakomicie prace dyrektora tego teatru” – wyjaśnia Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

Przez cztery dni trwania Festiwalu mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w 17 wydarzeniach prezentowanych przez rzeszowski teatr, Państwowy Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi, Odeski Ukraiński Akademicki Muzyczno-Dramatyczny Teatr im. Wasyla S. Wasylki w Odessie i Rosyjski teatr Dramatyczny w Wilnie. Dodajmy, że wszystkie prezentowane spektakle zostaną przetłumaczone na język polski.

„Staraliśmy się, żeby te zdarzenia reprezentowały różne dziedziny sztuki. Mamy teatr, plastykę, muzykę, mamy kino i wierzymy w to, że to spotkanie artystów, którzy gdzieś ku sobie podążają. Mamy informacje, że duże znaczenie przywiązują do tego przyjazdu” – dodaje dyrektor rzeszowskiego teatru.
Reklama
Festiwal skoncentruje się przede wszystkim na teatrze dramatycznym. Artyści z Gruzji zaprezentują spektakl na podstawie sztuki Sławomira Mrożka „Karol”. Teatr z Ukrainy pokaże dwa spektakle, mowa o „Ona go kochała” oraz „Piękny rogacz”. „Samotny ludzki głos” na podstawie popularnej książki noblistki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, przedstawią nasi sąsiedzi z Litwy.

Festiwal otworzy „Siemaszkowa”. Pierwszym wydarzeniem będzie spektakl Kiedy byłem małym chłopcem o początkach kariery Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout. Repertuar uzupełniają koncert (m.in. ten w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki) oraz wernisaże i projekcje filmowe. W pierwszy dzień obejrzymy również premierę – muzyczny spektakl pt. „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć także widowisko plenerowe Rabin Maharal i Golem – czyli prawda i śmierć w wykonaniu poznańskiej grupy Asocjacja 2006.

Organizacja Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno była możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Gminy Miasto Rzeszów. Na całe wydarzenie poświęconych zostanie ok. 480 tys. zł.

OPIS WYDARZEŃ
PROGRAM
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolejny odcinek ul. Matysowskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która przebuduje ulicę Matysowską na os. Matysówka na odcinku od skrzyżowania z ul. Pienińską do granicy Rzeszowa i gminy Chmielnik.

Rzeszów

Jolanta Kaźmierczak nie jest już zastępcą Prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przyjął rezygnację Jolanty Kaźmierczak z funkcji zastępcy Prezydenta Miasta Rzeszowa z dniem 14 lutego 2024 r. Wiceprezydentem Rzeszowa była od połowy 2021 roku.

Rzeszów

Wieczorny wypadek na al. Rejtana w Rzeszowie. Zderzyło się 6 pojazdów

RZESZÓW. Cztery osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło wczoraj wieczorem na al. Rejtana. Zderzyło się sześć samochodów. Utrudnienia w ruchu trwały do północy.

Rzeszów

Duże zainteresowanie budową nowego żłobka w Rzeszowie

RZESZÓW. Aż 8 firm chce wybudować nowy żłobek na osiedlu Drabinianka. Wszystkie oferty mieszczą się w kwocie, jaką miasto zarezerwowało na realizację tej inwestycji.

Rzeszów

Oddział chirurgii w Szpitalu Miejskim zostanie wyremontowany

RZESZÓW. Miasto szuka firmy, która zaprojektuje, a następnie wyremontuje Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej. Potencjalni wykonawcy mają czas na złożenie oferty do 23 lutego.

Rzeszów

W rzece Przyrwa znaleziono zwłoki mężczyzny. To 47-letni mieszkaniec Rzeszowa

RZESZÓW. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono wczoraj w rzece Przyrwa w rejonie ul. Kalinowej na osiedlu Bzianka.

Rzeszów

Budowa miejskiej części Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego zakończona [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Od 1 marca 2024 mieszkańcy Rzeszowa i przejezdni będą mogli korzystać z miejskiej części Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Dziś odbyła się prezentacja inwestycji. Zachęcamy do obejrzenia nowych zdjęć, w tym po raz...

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczęło się łatanie dziur po zimie

RZESZÓW. W związku ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi, w Rzeszowie rozpoczęła się już naprawa dróg po sezonie zimowym. Wykonawcą prac jest firma Eurovia.

Reklama