Rzeszów - Niedziela, 18.05.2025
Reklama

Uchwała krajobrazowa w Rzeszowie jeszcze w tym roku? Urzędnicy miejscy mają taki plan

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa rozpoczęło prace nad wprowadzeniem tzw. uchwały krajobrazowej, ograniczającej chaos reklamowy na terenie miasta. Projekt uchwały ma być przyjęty jeszcze w tym roku.

Był już zakaz umieszczania reklam w autobusach komunikacji miejskiej oraz usunięcie reklam z wiat przystankowych. Kolejnym krokiem w walce z wszechobecnymi reklamami, banerami i bilbordami ma być uchwała krajobrazowa, nad którą pracuje Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa.

„Aktualnie jesteśmy na etapie projektowym. Planujemy uchwalenie tego jeszcze w tym roku. Chcemy tak to wszystko skonstruować, żeby nie ograniczać, ale w pewien sposób zakazać tych potężnych gabarytów. Jest to trudne do skonstruowania” – tłumaczy Grzegorz Ruszel, projektant z Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Uchwała krajobrazowa została niedawno wprowadzona w Warszawie, a jej „uboższą” wersje, w postaci tzw. parków kulturalnych, już kilka lat temu wprowadzono na terenie m.in. Krakowa i Warszawy. Uchwała krajobrazowa została przyjęta w 2013 roku i zaczęła obowiązywać od 2015 roku, jednak to od samorządów zależy jej wprowadzenie na danym obszarze.
Reklama
„Na przykładzie dwóch polskich miast widać, że wprowadzenie tego typu uchwały nie przychodzi łatwo. Specjaliści uważali, że wprowadzone rozwiązania były zbyt ogólne” – tłumaczy Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Zaznaczmy, że już dwa lata temu była mowa o wprowadzeniu tego typu uchwały. Temat został przez ten czas „zakopany” i dopiero w ostatnim czasie zyskał drugie życie: „Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa miało się tym zajmować, ale z tego co wiem sprawa stoi w miejscu” – dodaje Andrzej Dec. Jak będzie wyglądać projekt i sama realizacja? Przekonamy się, gdy BRMR zakończy pracę.

Nie mniej jednak warto dodać, że właściciele lokali często zaskarżali do sądu postanowienia miasta, a sądy wielokrotnie takie sprawi rozstrzygały na korzyść oskarżyciela.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uczelni.

Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik

Od soboty, 25 maja 2019 r. linia autobusowa nr 4 pojedzie według nowego rozkładu jazdy oraz na zmienionej trasie, uwzględniającej nowe przystanki.

Rzeszów

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód poruszał się będzie prawymi pasami ruchu. W miarę możliwości, policjanci będą przepuszczać kierujących z lewej strony pochodu. 

Rzeszów

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską

RZESZÓW. Otwarcie drogi 23 maja o godz. 11.00.

Rzeszów

Prezydent Tadeusz Ferenc zleca analizę kosztów w ZTM-ie. Zmienią się ceny biletów?

RZESZÓW. Ostatnia zmiana cen biletów za korzystanie z komunikacji miejskiej miała miejsce w 2015 roku.

Rzeszów

Nowoczesna diagnostyka ginekologiczna w Pro-Familii. Badanie trwa jedynie kilka sekund

RZESZÓW. Biopsja aspiracyjna endometrium dostępna w przechodni Pro-Familii.

Rzeszów

IMGW ostrzega. W Rzeszowie mogą pojawić się burze z gradem

RZESZÓW. Po deszczowej niedzieli, poniedziałek zapowiada się równie burzliwie. IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem.

Reklama