Rzeszów - Piątek, 26.06.2026
Reklama

Uhonorowano pięciu Podkarpackich sportowców

Dodano: 06.02.2019 r.

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Michał Mielniczuk
RZESZÓW. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał nagrody pięciu sportowcom, mistrzom Europy i świata w swoich dyscyplinach. „Dziękuje za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie” – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Uhonorowani zostali: kolarz ręczny Rafał Wilk, tenisistka stołowa Li Qian, żeglarz Aleksander Arian, zawodniczka karate Agnieszka Sajdutka oraz lekkoatleta Rafał Augustyn. Troje z nagrodzonych sportowców odebrało nagrody z rąk marszałka Władysława Ortyla oraz wicemarszałka Piotra Pilcha. Każda z nagród wynosi 2 tysiące złotych brutto.

„Dziękuję za to, że rozsławiają Państwo Podkarpacie i Polskę. Nazwiska znanych sportowców pamięta się przez dziesięciolecia, a wraz z nimi miejsce, z którego pochodzą. A Państwo związani są z naszym regionem. Gratuluję sukcesów – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Tenisistka Qian Li reprezentująca KTS Enea Siarka Tarnobrzeg zdobyła pierwszy w historii polskiego sportu złoty medal Mistrzostw Europy w tenisie stołowym w grze pojedynczej kobiet. Mistrzostwa rozgrywane były w hiszpańskim Alicante. W drodze po mistrzostwo „Mała” pokonała kolejno zawodniczki z Belgii, Austrii, Rosji, Rumuni. W półfinale, wygranym w pięciu setach, rywalką tarnobrzeżanki była inna Polka - Katarzyna Grzybowska-Franc. W finale rywalką Qian Li była Ukrainka Margaryta Pesotska.

Aleksander Arian, który na swoim koncie ma już wiele żeglarskich sukcesów w ubiegłym roku został wicemistrzem świata, zdobywając srebrny medal Mistrzostw Świata w żeglarstwie w klasie Laser Radial. Mistrzostwa odbyły się w Kilonii. Żeglarz Sailing Team Rzeszów od samego początku plasował się w czołówce rywalizacji, na 10 startów osiem razy kończył wyścigi w pierwszej piątce.
Reklama
Zawodniczka Akademii Karate Tradycyjnego z Rzeszowa Agnieszka Sajdutka w październiku 2018 roku na Mistrzostwach Świata w karate tradycyjnym w kanadyjskim St. John’s, zdobyła trzy medale: dwa złote medale w kumite (indywidualnie i w drużynie) oraz brązowy medal w konkurencji fukugo. Indywidualnie w finale reprezentantka Podkarpacia pokonała Rosjankę Natalie Verloka. Drużynowa reprezentacja Polski w składzie: Depta, Mleko, Sajdutka, Zalecińska okazała się najlepsza i w finale zwyciężyła reprezentację USA. Trzeci medal Agnieszka zdobyła w konkurencji fuku-go, stając na najniższym stopniu podium.

Wśród nagrodzonych są także Rafał Wilk i Rafał Augustyn. Olimpijczyk, wielokrotny mistrz w kolarstwie ręcznym Rafał Wilk w ciągu ostatnich dwóch lat wywalczył aż cztery medale Mistrzostw Świata. W 2017 roku został dwukrotnym wicemistrzem świata – a w sierpniu 2018 roku we Włoszech zdobył również dwa medale – srebro i brąz.

Ostatnim z nagrodzonych jest lekkoatleta Rafał Augustyn, zawodnik LKS STAL Mielec. W 2018 roku wraz z reprezentacją Polski wywalczył on na mistrzostwach świata w Chinach brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata w chodzie sportowym.

Dariusz Stańko, prezes klubu Aktywna Piątka Przemyśl wraz z Norbertem Świerkiem i Patrykiem Kordkiem juniorskimi mistrzami badmintona, wręczył marszałkowi Ortylowi i wicemarszałkowi Pilchowi – którzy prywatnie od lat grają w badmintona – koszulki z ich nazwiskami.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dachowanie na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. 1 osoba w szpitalu

RZESZÓW. Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego volkswagenem było najprawdopodobniej przyczyną porannego zderzenia dwóch samochodów na ul. Niemierskiego w Rzeszowie. W wyniku wypadku jedna osoba została ranna. Policjanci apelują o ostrożność i stosowanie...

Rzeszów

Koncert Jednego Serca, Jednego Ducha. Utrudnienia w ruchu, objazdy autobusów

RZESZÓW. Już po raz dwudziesty czwarty Park Sybiraków w Rzeszowie zamieni się w wielką przestrzeń wspólnej modlitwy — w czwartek 4 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się Koncert Jednego Serca Jednego Ducha....

Rzeszów

Ruszyły loty z Jasionki do Podgoricy. Trasę obsługuje Wizz Air

RZESZÓW. Wizz Air uruchomił bezpośrednie loty z podrzeszowskiego lotniska do stolicy Czarnogóry. Rejsy będą realizowane trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki.

Rzeszów

Roboty wykończeniowe na budowie PCLA [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie weszła w fazę robót wykończeniowych. Obecny stan obiektu określany jest jako zbliżony do „deweloperskiego”. Na terenie inwestycji pracuje niezmiennie około 120–150 osób.

Rzeszów

To będzie największa w historii inwestycja zdrowotna na Podkarpaciu. Podpisano umowę na budowę PCMD

RZESZÓW. Ponad 759 mln zł — tyle będzie kosztować budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej, największej inwestycji zdrowotnej w historii województwa. Umowę na jej realizację podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Nowoczesna placówka...

Rzeszów

„Rewolucja” w rzeszowskiej komunikacji miejskiej wstrzymana

RZESZÓW. Zapowiadane na 1 lipca br. duże zmiany w siatce połączeń rzeszowskiej komunikacji miejskiej, nie wejdą w życie w tym terminie. Miasto zdecydowało o przeprowadzeniu kolejnego etapu konsultacji i analiz.

Rzeszów

Wielkie święto nauki w Rzeszowie. „Moc Odkrywców” już w sobotę

RZESZÓW. Aż 70 stanowisk i 350 osób zaangażowanych w przygotowanie interaktywnych prezentacji, eksperymentów, mobilnych laboratoriów i wystaw — tak zapowiada się XVII edycja wydarzenia popularnonaukowego pn. „MOC ODKRYWCÓW – Rzeszowski Piknik Nauki...

Rzeszów

W centrum Rzeszowa powstaje arena z boiskami do siatkówki plażowej. Odbędzie się tu m.in. Puchar Świata

RZESZÓW. Przy ul. Towarnickiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 1, powstaje nowoczesna arena sportowa z boiskami do siatkówki plażowej. Obiekt będzie gospodarzem prestiżowych wydarzeń rangi międzynarodowej i krajowej, w tym meczów...

Reklama