Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

UNICEF wesprze Rzeszów w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Dodano:

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Konrad Fijołek oraz Rashed Mustafa Sarwar, przedstawiciel UNICEF podpisali umowę o współpracy dotyczącej wsparcia miasta w pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Od początku wojny w Ukrainie Rzeszów odgrywa szczególną rolę w kwestii pomocy uchodźcom. Szacuje się, że w szczytowym momencie w mieście przebywało nawet 100 tysięcy osób uciekających przed wojną. Jeszcze wiosną pomoc skupiała się przede wszystkim na zapewnieniu krótkotrwałej opieki, noclegu i wyżywienia przed dalszą podróżą. Wielu Ukraińców pozostało jednak w Rzeszowie i teraz rolą miasta jest przede wszystkim zapewnienie im jak najlepszych warunków do życia oraz integracja z lokalną społecznością. W tym celu Rzeszów nawiązuje współpracę z kolejnymi organizacjami, które chcą nas w tym wspomóc. Dzisiaj prezydent Konrad Fijołek parafował porozumienie z UNICEF. Dzięki współpracy miasto otrzyma wsparcie finansowe na pomoc dzieciom oraz ich rodzinom, w tym uchodźcom z Ukrainy. W ostatnich tygodniach z przedstawicielami UNICEF omawiane były obszary działania oraz konkretne plany pomocy na rzecz najmłodszych rzeszowian. Wsparcie skierowane będzie w szczególności do dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Rzeszowie w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju.

- Sytuacja uchodźców stale się zmienia. Część osób wróciła na Ukrainę, inni wciąż chronią się u nas. Jest także spora grupa, która pozostawiła tutaj dzieci, aby były bezpieczne, ale pozostawały jednocześnie stosunkowo blisko domu. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie decydują się te osoby, naszym obowiązkiem jest im pomóc. Musimy budować mechanizmy i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że będą się tutaj czuli dobrze i bezpiecznie. Pomoże nam w tym współpraca z UNICEF, który wie, jak to robić. Na mocy podpisanej dzisiaj umowy dostaniemy pieniądze na działania, które pozwolą zapewnić dzieciom trochę wytchnienia, zorganizować półkolonie, wydarzenia kulturalne, warsztaty i animacje. Chcemy pomóc w integracji naszych gości z mieszkańcami miasta, aby od września dzieci poszły bez obaw do szkół. Będą potrzebni dodatkowi opiekunowie, a także więcej środków na ochronę zdrowia , czy dostęp do szczepień – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Reklama
W trakcie spotkań poprzedzających podpisanie umowy określono priorytetowe obszary wymagające wsparcia. Mają to być przede wszystkim działania na rzecz ochrony dzieci, edukacji i ochrony zdrowia. Wsparcie finansowe dla miasta wyniesie około 10 mln zł.

Rashed Mustafa Sarwar, Starszy Koordynator UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce podkreśla, że postawa mieszkańców Rzeszowa oraz jego władz pozostaną na długo w jego pamięci.

- Jestem bardzo szczęśliwy, ze Rzeszów staje się naszym kolejnym partnerem. Pragnę podkreślić, że każde dziecko, które znajdzie się w Polsce, zostanie zaopiekowanie, znajdzie wsparcie ze strony naszej organizacji jak i ze strony miasta. Jestem bardzo zadowolony ze wspólnego języka, który znaleźliśmy z prezydentem. To będzie postawa do długotrwałej współpracy. Rzeszów powoli staje się elementem siatki polskich miast gdzie UNICEF udziela pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie musimy tworzyć nowych rozwiązań i ścieżek, jesteśmy w ponad 190 krajach, jako duża organizacja wiemy, co mamy robić wspólnie z prezydentem Rzeszowa i jego zespołem – mówi Rashed Mustafa Sarwar.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Rzeszów

Wypadek 14-latków na hulajnodze elektrycznej. Jeden z nich trafił do szpitala

RZESZÓW. Dwaj 14-latkowie jechali hulajnoga elektryczną. Na progu zwalniającym jednoślad przewrócił się, a obaj nastolatkowie na jezdnię. Kierujący doznał niegroźnych obrażeń, natomiast jego „pasażer” trafił do szpitala

Rzeszów

Trwa budowa drogi łączącej ul. Bł. Karoliny z drogą KDL na osiedlu Słoneczny Stok

RZESZÓW. Inwestycja o wartości ponad 6,3 mln zł ma być gotowa do końca tego roku.

Rzeszów

Zdjęcia do filmu „Rage of Stars”. Od czwartku do soboty zamknięta ul. Dworaka. Zmiany w kursach MPK

RZESZÓW. Ekipa filmowa będzie pracować na planie w dniach 27 lipca br. od godz. 17:00 do 28 lipca br. do godz. 5:00 oraz 28 lipca br. od godz. 17:00 do 29 lipca br....

Rzeszów

Gigantyczny pomnik na ul. Krakowskiej już stoi

RZESZÓW. 20 metrowy monument ma upamiętnić zmarłego w 2008 roku prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Wiemy, kto wybuduje Wisłokostradę. Droga ma być gotowa w 2026 roku

RZESZÓW. Wybrano wykonawcę jednej z największych inwestycji drogowych w Rzeszowie w ostatnich latach. Trasa łącząca aleję Rejtana z ulicą Ciepłowniczą, czyli tzw. Wisłokostrada  ma być gotowa w 2026 roku.

Rzeszów

Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do RBO

RZESZÓW. 161 propozycji zadań zgłosili mieszkańcy do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa ich weryfikacja, a głosowanie rozpocznie się 8 września.

Rzeszów

Na Zalesiu powstanie ogród botaniczny

RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie nowa, zielona atrakcja – ogród botaniczny. Jego pierwszym elementem będzie park dendrologiczny.

Reklama