Rzeszów - Sobota, 11.07.2026
Reklama

Upamiętnią ofiary rzezi wołyńskiej. W piątek marsz w Rzeszowie

Dodano: 09.07.2026 r. / Redakcja

Pomnik żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów / fot. Archiwum RESinet.pl
Pomnik żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów / fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. W piątek, 10 lipca 2026 r. przez centrum Rzeszowa przejdzie marsz upamiętniający ofiary ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Wolne Podkarpacie.

Wydarzenie podzielono na dwie części. Pierwsza rozpocznie się o godzinie 17:30 na rzeszowskim Rynku. W programie przewidziano uroczyste odegranie Roty na trąbce w wykonaniu Bolesława Brodziaka, recytację wierszy, wypowiedzi zaproszonych gości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz odśpiewanie Hymnu Polski. Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta.

Trasa marszu poprowadzi z Rynku ulicą Kościuszki i 3 Maja, przez aleję Lubomirskich, do Pomnika Żołnierzy AK.

Druga część odbędzie się w Hotelu Metropolitan. O godzinie 19:00 zaplanowano spotkanie autorskie z dr Lucyną Kulińską połączone z promocją książek Jacka Międlara. O 20:00 odbędzie się premiera filmu „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. cz. 3", a o 21:00 dyskusje popremierowe i zakończenie wydarzenia.

Organizatorzy marszu zachęcają uczestników do zabrania ze sobą biało-czerwonej flagi.

Reklama

Harmonogram wydarzenia:

Część I – Rynek, Rzeszów

17:30 – Rozpoczęcie

• Uroczyste odegranie Roty na trąbce (Bolesław Brodziak)
• Recytacja wierszy
• Wypowiedzi zaproszonych gości
• Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
• Hymn Polski
• Przemarsz ulicami Rzeszowa

Część II – Metropolitan, Rzeszów

• 19:00 – Spotkanie autorskie dr Lucyny Kulińskiej oraz promocja książek Jacka Międlara
• 20:00 – Premiera filmu „Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach. cz. 3"
• 21:00 – Dyskusje popremierowe oraz zakończenie

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na lotnisku w Jasionce 57-letnia Syryjka, która przyleciała z Grecji, udawała Bułgarkę. Chciała dotrzeć do Niemiec

RZESZÓW. Zdarzenie miało miejsce 7 sierpnia na terenie terminala portu lotniczego Rzeszów - Jasionka.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie linii nr 51

RZESZÓW. Zmiany zaczną obowiązywać od 12 sierpnia br.

Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. 

Rzeszów

Rzeszów coraz bliżej stworzenia systemu kamer „wyłapujących” kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

RZESZÓW. Dostęp do systemu będzie miała Policja, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Rzeszów

Budowa basenów solankowych zawieszona. Miasto ma problem ze znalezieniem terenu

RZESZÓW. Póki co nie będzie w mieście basenów solankowych.

Rzeszów

Na budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego powstaje mURal. Całość zajmie 450 m2

RZESZÓW. Docelowo mURal zajmie całą ścianę budynku A1.

Rzeszów

Loty Marka Kuchcińskiego. Marszałek Władysław Ortyl wydaje oświadczenie

RZESZÓW. Marszałek województwa podkarpackiego odnosi się do lotów rządowym samolotem z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Rzeszów

126 interwencji strażaków na Podkarpaciu. W Rzeszowie było spokojnie

RZESZÓW, PODKARPACIE. W Rzeszowie, jak również w powiecie rzeszowskim obyło się bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Reklama