Rzeszów - Wtorek, 14.04.2026
Reklama

W 14 min. z centrum Rzeszowa na lotnisko w Jasionce. Trwa budowa nowej linii kolejowej

Dodano: 02.02.2023 r.

fot. Materiały prasowe PKP PLK
fot. Materiały prasowe PKP PLK
RZESZÓW. W Rudnej Małej trwa nasuwanie konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego. - To ważny etap budowy torów do portu lotniczego w Jasionce – wyjaśnia Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Inwestycja realizowana jest w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nowa, blisko 5-kilometrowa linia kolejowa łącząca centrum Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce ma być gotowa we wrześniu br. Po zakończeniu inwestycji podróż pociągiem na tej trasie zajmie około 14 minut. Nowe tory rozpoczną swój bieg w Zaczerniu i połączą się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Na trasie powstanie również nowy przystanek  - Głogów Małopolski Południowy.

Jednym z elementów inwestycji jest budowa wiaduktu kolejowego w Rudnej Małej nad drogą krajową nr 9 Rzeszów – Warszawa.  Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Obiekt o długości ponad 50 metrów zapewni bezkolizyjny ruch pociągów na trasie do lotniska.
Reklama
Pod koniec stycznia wykonawca rozpoczął nasuwanie obiektu na żelbetowe, docelowe przyczółki. W związku z tym konieczne było tymczasowe zamknięcie fragmentu drogi krajowej nr 9 pomiędzy węzłem A4 Rzeszów Północ, a skrzyżowaniem drogi wojewódzkiej nr 869 z drogą krajową. Utrudnienia mają potrwać do 13 lutego.

Oprócz budowy nowej linii kolejowej do lotniska, PLK SA rozwijają również kolej aglomeracyjną na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Budowane są m.in. przystanki, które zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców i zapewnią lepsze warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną.       

Wartość całego projektu pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” to ponad 314 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów w czołówce rankingu przeprowadzonego w 21 największych miastach Polski

RZESZÓW. Miasto zostało również najwyżej ocenione pod względem jakości edukacji.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów po porażce z Indykpolem AZS Olsztyn znacznie oddala się od fazy play-off

RZESZÓW. W meczu 22. kolejki PlusLigi zespół Asseco Resovii Rzeszów zmierzył się z Indykpolem AZS Olsztyn.

Rzeszów

Ratusz wstrzymał premierę spektaklu w Teatrze Maska. Powód: może obrażać uczucia katolików i żydów

RZESZÓW. „Dochodziły do nas sygnały, że spektakl jest za bardzo kontrowersyjny" - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Rzeszów

O krok od tragedii na ul. Warszawskiej

RZESZÓW. Kobieta chciała popełnić samobójstwo. 

Rzeszów

Miasto cofa pozwolenie zintegrowane Res-Drobu. Firma nie dostała jeszcze oficjalnego pisma

RZESZÓW. Podstawą cofnięcia pozwolenia zintegrowanego było pismo Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. 

Rzeszów

Wypadek na ul. Lwowskiej. Przywrócono ruch w kierunku Rzeszowa [AKTUALIZACJA]

RZESZÓW. Doszło do wypadku przy ul. Lwowskiej. Kierowcy podróżujący do Rzeszowa od strony Łańcuta stoją.

Rzeszów

Ratusz chce ruszyć z wypożyczalnią rowerów i skuterów od 1 kwietnia

RZESZÓW. Na ulicach ma pojawić się min. 100 rowerów klasycznych, min. 50 rowerów elektrycznych oraz min. 50 skuterów elektrycznych.

Reklama