Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica

Dodano: 18.12.2025 r. / Redakcja

Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA
Tubingi z których powstały pierścienie do obudowy tunelu / fot. GDDKiA

RZESZÓW. Kolejny ważny etap budowy ponad 2-kilometrowego tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica został zakończony. Wykonawca inwestycji zamontował ostatni betonowy segment wewnętrznej obudowy tunelu.

Do budowy betonowej obudowy pierwszej nawy wykorzystano nieco ponad 11 tysięcy segmentów betonowych, tzw. tubingów, z których powstały pierścienie (ringi) tunelu. Produkcja elementów odbywała się w specjalnie przygotowanej hali prefabrykacji w Lutoryżu. Stamtąd tubingi transportowano do maszyny TBM i montowano na bieżąco w trakcie drążenia.

Zakończenie obudowy lewej nawy nastąpiło po jej historycznym wydrążeniu tunelu. 10 grudnia br. maszyna TBM „Karpatka” przebiła się do portalu północnego, kończąc drążenie pierwszej nawy o długości ponad 2200 metrów. Był to jeden z najważniejszych momentów realizacji inwestycji oraz pierwszy tego typu projekt tunelowy w regionie realizowany przy użyciu maszyny TBM.

Reklama

Długość tunelu w Babicy wyniesie 2 255 metrów. Będzie składał się on z dwóch jednokierunkowych naw, połączonych 15 przejściami poprzecznymi oraz przejazdem awaryjnym. Każda nawa będzie posiadała dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Obiekt jest najważniejszym i najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem realizowanego 10,3-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19, będącego częścią międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Po zakończeniu drążenia kolejnym etapem będzie obrót maszyny TBM „Karpatka”, umożliwiający rozpoczęcie drążenia drugiej nawy. Termin startu tych prac zależeć będzie od wyników przeglądu technicznego maszyny, zakresu niezbędnych napraw oraz zaplanowanych modyfikacji usprawniających jej pracę. Obrót TBM „Karpatka” zostanie przeprowadzony z wykorzystaniem systemu airmover na portalu północnym.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wypadek w Głogowie Małopolskim. 1 osoba w szpitalu

GŁOGÓW MŁP. 61-latek z ponad 1,6 promila alkoholu we krwi trafił do szpitala po porannym wypadku na skrzyżowaniu ulic Witosa i Piekarskiej w Głogowie Małopolskim.

Rzeszów

Wiosenna edycja festiwalu dla miłośników roślin w weekend w Rzeszowie

RZESZÓW. W weekend hala Podpromie zamieni się w gigantyczną szklarnię. Do stolicy Podkarpacia wraca wiosenna edycja Festiwalu Roślin. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, i potrwa do niedzieli. Organizatorzy zapowiadają szeroką ofertę roślin...

Rzeszów

Wypadek pod wiaduktem kolejowym na ul. Batorego. Poważnie ranny motocyklista

RZESZÓW. 53-letni motocyklista stracił panowanie nad pojazdem, przewrócił się i uderzył w krawężnik. Mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Rzeszów

Budowa kładki nad Strugiem w Rzeszowie. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwają prace przy budowie kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug w Rzeszowie, która połączy ul. Jachowicza z ul. Koło. Inwestycja ma poprawić komunikację pieszą i rowerową w tej części miasta oraz wpisać...

Rzeszów

Nowa inwestycja przy bulwarach w Rzeszowie. Powstanie 17-piętrowy budynek

RZESZÓW. W Rzeszowie powstanie nowa inwestycja mieszkaniowa – Hetmańska City Park. Kompleks zostanie wybudowany przy skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Żeglarskiej, w sąsiedztwie bulwarów nad Wisłokiem oraz budynków Bulwary Park.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku na S19 w Trzebownisku

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku, w którym zginął 49-letni mężczyzna.

Rzeszów

Rzeszowska pływalnia znów stanie się areną ogólnopolskich zmagań w skokach do wody

RZESZÓW. Około 70 sportowców z całej Polski rywalizować będzie w II edycji Grand Prix Pucharu Polski w skokach do wody — jednym z najważniejszych cykli zawodów w tej dyscyplinie w kraju. Wydarzenie...

Rzeszów

2 wypadki, 2 osoby ranne, 27 kolizji – policja podsumowała weekend na drogach Rzeszowa i powiatu

RZESZÓW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie podsumowali miniony weekend na drogach Rzeszowa oraz oraz powiatu rzeszowskiego. Odnotowano 2 wypadki, w których ranne zostały 2 osoby. Funkcjonariusze interweniowali przy 27 kolizjach drogowych....

Reklama