Rzeszów - Poniedziałek, 08.09.2025
Reklama

Zbadają poziom hałasu w Rzeszowie. Powstanie nowa mapa akustyczna miasta

Dodano: 15.11.2021 r.

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania miejskiego poziomu hałasu.

Mapa akustyczna jest dokumentem, który, zgodnie z unijnymi wymogami, miasto przygotowuje raz na pięć lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na największe ośrodki.

Opracowanie dokumentu poprzedzą badania poziomu hałasu. W ten sposób okaże się, w których częściach Rzeszowa jest najgłośniej i gdzie należy podjąć działania mające na celu obniżenie poziomu hałasu.

Dokument zostanie przygotowany na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Planiści i drogowcy uwzględnią przedstawione na mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Na podstawie mapy można przykładowo zaplanować budowę nowych dróg albo zmienić organizację ruchu tak, aby zmniejszyć poziom hałasu.
Reklama
Aktualnie dobiegają końca działania związane z przetargiem na opracowanie mapy. Dokument ma być gotowy do końca maja przyszłego roku. Badania natomiast rozpoczną się, gdy temperatura powietrza po zimie przekraczać będzie pięć stopni, bo tylko w takich warunkach można je prowadzić.

Pierwsza mapa akustyczna dla Rzeszowa powstała w 2011 roku i została zaktualizowana dwa lata później. Kolejną wykonano w 2017 r. Z danych zawartych w ostatnim dokumencie wynika, że głównym źródłem hałasu na terenie miasta jest ruch drogowy. Hałas lotniczy, kolejowy i przemysłowy są jego drugorzędnym źródłem, ograniczonym swoim oddziaływaniem jedynie do obszaru bezpośredniego otoczenia Rzeszowa.

Mapa akustyczna jest ogólnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz na stronie BIP.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 2 listopada remont na ul. Przemysłowej. Możliwe utrudnienia

RZESZÓW. W środę (2.11) rozpoczyna się wymiana zniszczonej nawierzchni asfaltowej na ul. Przemysłowej w Rzeszowie. Prace obejmą około 400-metrowy odcinek drogi.

Rzeszów

Kwesta na remont Starego Cmentarza

RZESZÓW. 1 listopada od godziny 10:00 rano do zmroku będzie trwać kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na remont nagrobków na zabytkowym Starym Cmentarzu w Rzeszowie.

Rzeszów

Naukowcy zapytają mieszkańców, jak żyje im się w Rzeszowie

RZESZÓW Rusza wspólny projekt Urząd Miasta Rzeszowa i Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Rzeszów

Od 1 listopada nowe ceny biletów MPK

RZESZÓW. Od 1 listopada 2022 r. zacznie obowiązywać nowy cennik biletów na komunikację miejską w Rzeszowie.

Rzeszów

Organizacja ruchu przy rzeszowskich cmentarzach na Wszystkich Świętych

RZESZÓW. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze w dniu Wszystkich Świętych.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W nocy z 29 na 30 października 2022 r. przechodzimy z czasu letniego na czas zimowy. Linie nocne N1 i N2 pojadą wg zmienionych rozkładów jazdy:

Rzeszów

Dachowanie forda w Malawie. Kierowca był pijany

RZESZÓW. Ponad 1,6 promila „wydmuchał„ 52-letni kierowca forda, którego samochód dziś rano dachował na prywatnej posesji w Malawie.

Rzeszów

Ogrody kieszonkowe w Rzeszowie otrzymają nazwy miast partnerskich

RZESZÓW. Teren zielony przy ul. Kurpiowskiej otrzymał nazwę „Ogród kieszonkowy - Bielefeld”.

Reklama