Rzeszów - Środa, 05.08.2026
Reklama

Zbiórka dla Zosi z Rzeszowa i dzieci z chorobami genetycznymi

Dodano: 03.08.2026 r. / Redakcja

RZESZÓW. 6 września 2026 roku w ZEN Expo w Jasionce odbędzie się wydarzenie pn. „Zakończenie Lata z Dziećmi", podczas którego prowadzona będzie zbiórka środków na rehabilitację i terapię dzieci z ciężkimi chorobami genetycznymi. Jedną z osób objętych zbiórką jest Zosia z Rzeszowa.

U dziewczynki rozpoznano MAND (2q23.1) – rzadką chorobę genetyczną związaną z genem MBD5, który odpowiada za rozwój mózgu. Zosia jest jedną z kilku osób w Polsce z tym rozpoznaniem. Choroba wiąże się u niej z niepełnosprawnością intelektualną, trudnościami w komunikacji werbalnej, cechami ze spektrum autyzmu, obniżonym napięciem mięśniowym oraz padaczką, obecnie kontrolowaną leczeniem. Występują również problemy ze snem oraz trudności z koncentracją i przetwarzaniem informacji. Dziewczynka porozumiewa się za pomocą komunikacji wspomagającej (AAC) z wykorzystaniem programu MÓWik i wymaga stałej rehabilitacji oraz terapii.

Reklama

Poza zbiórką podczas wydarzenia wsparcie dla dziewczynki prowadzone jest w formie stałej zbiórki w serwisie Pomagam.pl.

Zbiórka, która odbędzie się 6 września podczas „Zakończenia lata z dziećmi” obejmie także dzieci z zespołem Retta oraz innymi chorobami genetycznymi wymagającymi długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

Środki zebrane podczas wydarzenia mają zostać przeznaczone na rehabilitację, specjalistyczny sprzęt, konsultacje medyczne oraz terapię dzieci objętych zbiórką.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

27 wiat przystankowych do wymiany. Kolejnych 29 zatok wymaga przebudowy

RZESZÓW. Prace mają się zakończyć do 30 listopada 2020 roku.

Rzeszów

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W Rzeszowskim oddziale prawa do zasiłku pozbawiono 299 osób

RZESZÓW. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do końca czerwca tego roku, wyniosła 104,2 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

Jaki kierunek na WSPiA cieszył się największą popularnością?

RZESZÓW. II tura rekrutacji potrwa od 8 sierpnia do 28 września 2019 r.

Rzeszów

Na lotnisku w Jasionce 57-letnia Syryjka, która przyleciała z Grecji, udawała Bułgarkę. Chciała dotrzeć do Niemiec

RZESZÓW. Zdarzenie miało miejsce 7 sierpnia na terenie terminala portu lotniczego Rzeszów - Jasionka.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie linii nr 51

RZESZÓW. Zmiany zaczną obowiązywać od 12 sierpnia br.

Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. 

Rzeszów

Rzeszów coraz bliżej stworzenia systemu kamer „wyłapujących” kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

RZESZÓW. Dostęp do systemu będzie miała Policja, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Rzeszów

Budowa basenów solankowych zawieszona. Miasto ma problem ze znalezieniem terenu

RZESZÓW. Póki co nie będzie w mieście basenów solankowych.

Reklama