Rzeszów - Poniedziałek, 22.06.2026
Reklama

11 września w Rzeszowie startuje II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki

Dodano: 01.09.2021 r. / Informacja prasowa

Polska muzyka w wykonaniu 86 artystów z trzech kontynentów zabrzmi w dniach 11-18 września w Filharmonii Podkarpackiej. Muzycy powalczą o łączną pulę nagród 80 000 euro w dwóch kategoriach konkursowych: pianistycznej i zespołów kameralnych.

Przygotowania do II edycji konkursu przypadły na czas pandemii COVID-19 niesprzyjający działalności artystycznej, zwłaszcza tej o charakterze międzynarodowym. Mimo tego do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż w pierwszej edycji. Uczestnicy przygotowali własne programy artystyczne, wybierając do poszczególnych etapów przesłuchań konkursowych utwory spośród dorobku aż 56 polskich kompozytorów.

– Rozpoczynamy konkurs już 10 września koncertem zwycięzców ubiegłej edycji. Usłyszymy rosyjskiego pianistę Pavla Dombrovskiego i zespół Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Wśród tegorocznych uczestników znaleźli się reprezentanci nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że we wrześniu czeka nas piękne święto polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany i monitory, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncert inauguracyjny 10 września oraz codzienne transmisje na żywo kolejnych etapów przesłuchań konkursowych w dniach 11-17 września, jak również galę wręczenia nagród i koncert laureatów 18 września można śledzić na żywo na kanale YouTube oraz na fanpage’u Facebook Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Jury obu kategorii Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej składa się z wybitnych polskich i zagranicznych muzyków oraz postaci życia muzycznego.

W kategorii pianistycznej zasiądą: Jarosław Drzewiecki (Polska), przewodniczący jury, pianista i pedagog, Andrzej Jasiński (Polska), pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie, Koji Shimoda (Japonia), krytyk muzyczny, pianista i pedagog, Pavel Dombrovsky (Rosja), pianista i pedagog, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej, Lidia Grychtołówna (Polska), nestorka polskiej pianistyki, pedagog, Aleksandros Jusakos (Grecja/Chile), pianista, Sergey Osokins (Łotwa), pianista i jeden z najwybitniejszych łotewskich pedagogów oraz jako sekretarz Witold Kawalec (Polska), pianista i pedagog.

– Przed drugim Międzynarodowym Konkursem Muzyki Polskiej czujemy się jak wielcy odkrywcy tego co przed nami ukryła historia. To pasjonujące i niezwykle przeżycie. Zapraszamy publiczność do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu – powiedział Jarosław Drzewiecki, przewodniczący jury pianistycznego.

W kategorii zespołów kameralnych uczestników oceniać będą: Andrzej Tatarski, (Polska) przewodniczący jury, pianista i pedagog, Gary Guthman (USA), trębacz, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent muzyczny, Krzysztof Meyer (Polska), kompozytor, pianista, pedagog, Pedro Pablo Cámara (Hiszpania), saksofonista solista i kameralista oraz pedagog i autor publikacji poświęconych muzyce, Igor Pylatyuk (Ukraina), skrzypek, dyrygent, pedagog i muzykolog, Zdzisław Supierz (Polska/Holandia), impresario muzyczny i producent operowy, Tadeusz Wojciechowski (Polska), wiolonczelista – kameralista i dyrygent oraz jako sekretarz Janusz Ostrowski (Polska), działacz kultury, edukator i pianista.

– Mając w pamięci edycję konkursu z 2019 roku i jego znakomitą organizację przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, jestem przekonany, że tegoroczna edycja również będzie wręcz idealnie przygotowana i przeprowadzona zarówno dla uczestników, rzeszowskiej publiczności i dla nas jurorów. Dużą ciekawostką dla mnie będzie odkrywanie, jak ci młodzi muzycy zmienili się od czasu majowych eliminacji krajowych i nagrań nadesłanych w ramach zgłoszeń regularnych, na pewno na lepsze. Idea Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest fantastyczna i promuje polską muzykę oprócz wielkich tuzów takich jak Chopin, Szymanowski, Lutosławski czy Penderecki, w skali ogólnodostępnej i ogólnoświatowej – powiedział Andrzej Tatarski, przewodniczący jury w kategorii zespołów kameralnych.

Wydarzeniem towarzyszącym konkursowi od drugiego etapu będą warsztaty dziennikarskie, które NIMiT organizuje wraz z „Ruchem Muzycznym” i Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Teksty relacjonujące postępy uczestników konkursu będą ukazywać się w elektronicznym, codziennym biuletynie konkursowym na stronie internetowej konkursmuzykipolskiej.pl. Warsztaty poprowadzi Jacek Marczyński, wybitny dziennikarz i publicysta.

Zwycięzcy II MKMP zaprezentują się polskiej publiczności dwa razy. Na zakończenie konkursu po gali wręczenia nagród 18 września 2021 w Filharmonii Podkarpackiej oraz warszawskiej publiczności 20 września 2021 w Filharmonii Narodowej. Zgodnie z rządowymi wytycznymi antycovidowymi aktualnie w sprzedaży dostępne są bilety obejmujące 75% powierzchni sal, z rezerwą 25% dla osób w pełni zaszczepionych.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Kulturalia jak dawniej – bezpłatne wydarzenie otwierające festiwalowy weekend

Jak wyglądały prawdziwe Juwenalia sprzed lat? Przekonać się o tym będzie można już w czwartek na Kampusie Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana. „KultURalia jak dawniej" — bo tak nazwano wydarzenie — mają...

Aktualności

Egzotyczne dźwięki, ekologiczne przesłanie. 11. edycja festiwalu „Reggae nad Wisłokiem” [PROGRAM]

Koncert z muzyką reggae, folk i etno oraz liczne atrakcje dla całych rodzin – tak będzie wyglądać 11. edycja festiwalu Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę...

Aktualności

„Pulsujący rytuał dźwięku, światła i pierwotnej energii” – Koncert Nene Heroine w Rzeszowskich Piwnicach

Trójmiejska formacja Nene Heroine zagra w Rzeszowie koncert promujący najnowszy album zatytułowany „4”. - To nie będzie zwykły koncert. To będzie zanurzenie się w pulsujący rytuał dźwięku, światła i pierwotnej energii –...

Aktualności

Kiermasz Wyczytanych Książek w Rzeszowie. Ponad 2000 tytułów w obniżonych cenach

Miłośnicy książek i tradycyjnego czytania ponownie będą mieli okazję uzupełnić swoje domowe biblioteczki. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na Kiermasz Wyczytanych Książek, podczas którego będzie można wybierać spośród ponad...

Aktualności

Godzinowa rozpiska koncertów na Rzeszowskich KultURaliach

Poznaliśmy godzinową rozpiskę koncertów podczas tegorocznych Rzeszowskich KultURaliów. Sprawdźcie, o której rozpoczną się występy Waszych ulubionych artystów.

Aktualności

Rzeszów świętuje 20. Noc Muzeów. Zobacz, co przygotowały miejskie instytucje [PROGRAM]

W sobotni wieczór osiemnaście instytucji otworzy swoje drzwi po godzinach — od muzeów i galerii po teatr, bibliotekę i dom kultury. To jubileuszowa edycja wydarzenia, które od 2006 roku stało się jednym...

Aktualności

Bieszczadzki klimat w sercu Rzeszowa. W weekend wyjątkowy festiwal [PROGRAM]

15 i 16 maja 2026 r. w sercu stolicy Podkarpacia będziecie mogli poczuć bieszczadzki klimat. Rzeszów na dwa dni stanie się Bramą Karpat.

Aktualności

Oto Złota Piętnastka finalistów tegorocznej edycji „Carpathia Festival”

Jury kwalifikacyjne wyłoniło Złotą Piętnastkę finalistów, którzy powalczą o Grand Prix w tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”. W tym roku do festiwalu napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń, z 10 krajów świata.

Reklama