Rzeszów - Niedziela, 15.03.2026
Reklama

Wtorek z klasyką. Dwa filmy Krzysztofa Kieślowskiego w Kinie za Rogiem Cafe

Dodano: 05.03.2024 r. / ws

Dwa obrazy Krzysztofa Kieślowskiego zobaczymy podczas najbliższego spotkania w ramach cyklu „Wtorek z klasyką” organizowanego przez rzeszowskie Kino za Rogiem Cafe.  

Z okazji zbliżającej się, 28. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty filmowego, Kino Za Rogiem Cafe przypomni jego dwa dzieła filmowe. 12 marca o godz. 18:30 wyświetlone zostaną: krótkometrażowy „Siedem kobiet w różnym wieku” oraz „Amator” z Jerzym Stuhrem.

O filmach:

SIEDEM KOBIET W RÓŻNYM WIEKU (krótki metraż, 15min)

Czwartek - śliczne małe dziewczynki uczą się podstaw sztuki baletu. Piątek - na sali intensywnie ćwiczą nastoletnie uczennice. Sobota - młoda kobieta podczas próby przed występem. Niedziela - występ na scenie. Poniedziałek - mordercze, niekończące się ćwiczenia. Wtorek - tancerka w średnim wieku czeka na obsadzenie w epizodycznej roli w spektaklu. Środa - starsza pani uczy śliczne małe dziewczynki podstaw sztuki baletu...

Tak oto, zamykając kolejne etapy artystycznego życia w symbolicznych siedmiu dniach tygodnia, Krzysztof Kieślowski tworzy za pomocą siedmiu subtelnych szkiców syntezę życia baletnicy, a jednocześnie piękny refleksyjny film o przemijaniu. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf i pedagog (występuje w sekwencji "Poniedziałek") powiedziała o filmie: "Byłam zszokowana, jak trafnie dotknął istoty bycia tancerzem. Powinno się go oglądać w tym zawodzie, co jakiś czas. Żeby wiedzieć, jak zmienia się perspektywa, kiedy jest się w pełni sił, i kiedy kończy się kariera".

AMATOR

Polska lat 70. Filip Mosz, zaopatrzeniowiec z małego miasteczka, kupuje kamerę, by uwieczniać kolejne etapy życia nowo narodzonej córeczki, jednak szybko wychodzi poza domowe tematy. Realizując za namową szefa jubileuszowy film o swoim przedsiębiorstwie, potem kolejne, odkrywa społeczną funkcję kina. Rozwija swoją pasję - zakłada klub amatorski, jeździ na przeglądy, dostaje nagrody - ale wkrótce poznaje jej mroczną stronę: jego demaskatorskie materiały przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Inspirowana osobistymi doświadczeniami (i dylematami) reżysera historia o wolności, jaką daje sztuka, ale przede wszystkim - odpowiedzialności twórcy za dzieło i jego bohaterów. Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju, z tytułową rolą napisaną specjalnie dla Jerzego Stuhra.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Cezary Jurkiewicz z nowym programem przyjedzie do Rzeszowa

Cezary Jurkiewicz, jeden z popularniejszych w Polsce stand-uperów, już wkrótce rusza w trasę promującą nowy program. Jednym z przystanków będzie Rzeszów. Komik wystąpi u nas w połowie lutego.

Aktualności

Wernisaż wystawy „Czas pogodnego piękna” z okazji jubileuszu 80-lecia Wacława Kochanowicza

W najbliższą sobotę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie artystyczne – jubileusz 80-lecia urodzin Wacława Kochanowicza, wybitnego malarza związanego z Podkarpaciem. Towarzyszący uroczystości wernisaż „Czas pogodnego piękna”...

Aktualności

Laureat Konkursu Chopinowskiego wystąpi w Rzeszowie. W programie m.in. Bach i Schubert na cztery ręce

1 lutego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się recital Philippe Giusiano, zdobywcy lauru na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Aktualności

Bandoska, szałamaistki i mażoretki wystąpią na Zimowym Koncercie w WDK

Szykuje się gratka dla miłośników muzyki, tańca i tradycji. Pod koniec stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowy Koncert Zimowy. Na scenie zaprezentują się trzy zespoły artystyczne z WDK.

Aktualności

Finisaż wystawy "Galeria Jednego Zdjęcia 2024-2025"

Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne zaprasza na finisaż wystawy „Galeria Jednego Zdjęcia 2024–2025”, który odbędzie się 30 stycznia 2026 roku w Galerii Nierzeczywistej RSF przy ul. J. Matejki 10 w Rzeszowie o godz. 18:00.

Aktualności

Wielki Koncert Świątecznej Pomocy w Rzeszowie

Cztery zespoły zagrają podczas trzeciej edycji Wielkiego Koncertu Świątecznej Pomocy. Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia w klubie Pod Palmą. Środki zebrane podczas koncertu zostaną przekazane na rzecz WOŚP.

Aktualności

Dofinansowanie dla Muzeum Dobranocek na konserwację kultowych lalek

50 tys. zł dofinansowania z MKiDN otrzymało Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Pieniądze zostaną przeznaczone na konserwację lalek filmowych z serialu „Trzy Misie”.

Aktualności

Rockowa noc from the Basement „po rzeszowsku”. Znamy line-up drugiego koncertu

Organizatorzy najgłośniejszego festiwalu w Rzeszowie zapowiedzieli trzeci w tym roku koncert w ramach cyklu „Rockowa Noc from the Basement”. W lutym w rzeszowskich podziemiach zaprezentują się trzy rzeszowskie zespoły.

Reklama