Rzeszów - Wtorek, 06.05.2025
Reklama

Miasto chce przejąć nieruchomości w rejonie stacji Rzeszów Główny

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Miejscy radni przegłosowali projekt uchwały dotyczący przejęcia nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie stacji Rzeszów Główny. Zdaniem radnych, tereny te powinny być przeznaczone pod kulturę.

Miasto chce przejąć 14 obiektów zabytkowych znajdujących się w zespole dawnej parowozowni w rejonie stacji kolejowej Rzeszów Główny. Chodzi m.in. o halę prostokątną z magazynem olei, budynek administracyjny parowozowni, obrotnicę hali wachlarzowej zachodniej i warsztat mechaniczny parowozowni.

„Obiekty kolejowe, znajdujące się na terenach należących do spółki Polregio oraz PKP, posiadają wyjątkowy charakter i są zabytkiem techniki w skali ogólnopolskiej” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Stan techniczny ww. obiektów w pozostawia wiele do życzenia, dlatego też radni wyszli z inicjatywą ich „ocalenia i właściwego zagospodarowania”. Zdaniem radnych, tereny te powinny zostać przekształcone w przestrzeń dla kultury, która będzie służyć mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia. Jak wskazywał jeden z radnych, mogłoby tam powstać, m.in. Centrum Sztuki Współczesnej.

Rada Miasta Rzeszowa zadeklarowała pełną współpracę z obecnym właścicielem przy tworzeniu nowej placówki kultury oraz renowacji zabytkowych obiektów.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wirtualny spacer po Rzeszowie bezpłatnie z okazji Święta Paniagi

RZESZÓW. Z okazji Święta Paniagi, dzięki aplikacji City Talks będzie można bezpłatnie odbyć wirtualne spacery po Rzeszowie.

Rzeszów

Przystanek Rzeszów Zachodni od czerwca dostępny dla pasażerów

RZESZÓW. Zakończył się montaż trzech kolejowych mostów nad Aleją Wyzwolenia. W czerwcu podróżni skorzystają z nowego przystanku Rzeszów Zachodni.

Rzeszów

W święta poczekalnia na Dworcu Lokalnym czynna krócej

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że okresie świątecznym, tj, w dniach 20.04 – 22.04.19 r. poczekalnia na Dworcu Lokalnym przy ul. Towarnickiego będzie czynna wyłącznie w godz. 06:00 –...

Rzeszów

Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Studenci Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej odnieśli kolejny światowy sukces. Tym razem przywieźli pięć srebrnych medali z zawodów w USA.

Rzeszów

Czy w Rzeszowie powstanie PRZESTRZEŃ Kwadratowa dla mieszkańców? Trwa głosowanie

Fundacja Rzeszowska mobilizuje Rzeszowian do głosowania na kwadratową PRZESTRZEŃ, która w wakacje mogłaby pojawić się w naszym mieście.

Rzeszów

Pokaz nowoczesnych technologii na Politechnice Rzeszowskiej. Będą m.in. warsztaty, symulatory i e-hulajnogi

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się 16 kwietnia od godz. 11:00 do godz. 17:00.

Rzeszów

Świąteczne kursy autobusów i dodatkowy przystanek dla linii nr 2 i 47

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie podał informacje o kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej w okresie okołoświątecznym.

Reklama