Rzeszów - Sobota, 21.03.2026
Reklama

Miasto dołoży pieniądze na remont jachtu „Rzeszowiak”

Dodano: 17.03.2026 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Jacht „Rzeszowiak”, który od ponad 25 lat promuje Rzeszów w portach na całym świecie, wymaga kompleksowego remontu. W piątek zainaugurowana została zbiórka pieniędzy na ten cel. Do akcji włączyło się miasto, które wesprze naprawę kwotą 50 tys. zł.

- Zdecydowałem o tym, by miasto wsparło kwotą 50 tysięcy złotych remont „Rzeszowiaka”, aby mógł bezpiecznie wypływać w kolejne rejsy i nadal promować nasze miasto w portach Europy i świata – powiedział podczas inauguracji zbiórki Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W piątkowej konferencji w rzeszowskim ratuszu uczestniczyli również przedstawiciele rzeszowskiego środowiska żeglarskiego, którzy byli inicjatorami budowy „Rzeszowiaka” i od ponad 25 lat dbają o niego. Zbigniew Sokół, Honorowy Prezes Rzeszowskiego Podkarpackiego Związku Żeglarskiego, przypomniał przy okazji historię powstania jachtu.

– W latach 70. i później wielu żeglarzy z Rzeszowszczyzny pływało po morzach. Ale w tych czasach bardzo trudno było dostać się na jacht. W Polsce było ich niewiele. Środowisko skupione wokół naszego związku zastanawiało się, w jaki sposób ułatwić dostanie się żeglarzom na rejsy morskie. Udział w nich był podstawą do uzyskania kolejnych stopni żeglarskich. I w 1986 roku zapadła decyzja by zawiązać społeczny komitet budowy jachtu morskiego – wspominał Zbigniew Sokół. Zakupiony został projekt przyszłego jachtu i w 1988 r. budowa rozpoczęła się. W to przedsięwzięcie angażowały się m.in. rzeszowskie zakłady pracy, które np. kupowały materiały. Wodowanie jachtu nastąpiło w roku 2000. Jego ojcem chrzestnym został kapitan Henryk Jaskuła z Przemyśla. – Dzięki zaangażowaniu kolegów z RPZŻ, którzy remontują, dbają o „Rzeszowiaka”, jacht pływa do dziś – dodał Sokół.

- „Rzeszowiak” jest jachtem społecznym. To chyba ostatni tego typu przypadek w kraju. Nie ma prywatnego armatora. Inne tego typu jachty albo przeszły w prywatne ręce albo zostały przerobione na inne rzeczy. Jest utrzymywany dzięki pracy i zaangażowaniu członków naszego związku, wsparciu miasta Rzeszowa. „Rzeszowiak” nie pływa tylko po Bałtyku, po polskich portach. Organizujemy wyprawy naprawdę dalekie – Arktyka, Grenlandia, Spitsbergen i w wiele innych miejsc. Ten jacht jest prawdziwą wizytówką Rzeszowa w świecie, jest rozpoznawalny – mówił z kolei Bogdan Bednarz, wiceprezes zarządu RPZŻ.

Reklama

- Jestem osobą, która m.in. dzięki „Rzeszowiakowi” osiągnąłem szczyt w karierze żeglarskiej – stopień kapitana jachtowego. Jest to cudowny jacht o który trzeba zadbać. Pamiętajmy - ma on 25 lat pływania, często nie po wodach łagodnych, w sztormach, w ciężkich warunkach. I nadszedł teraz czas na kompleksowy remont. I dziś rozpoczynamy dużą kampanię, która ma na celu zdobycie środków na ten remont – mówił Adam Sapeta, członek zarządu RPZŻ.

Remont „Rzeszowiaka” ma rozpocząć się po zakończeniu tegorocznego sezonu.

Podczas piątkowego spotkaniu przekazany miastu został model „Rzeszowiaka” wykonany przez Janusza Świętoniowskiego, Wiktorię Duś; Karola Deręgowskiego i Mariana Dusia. Model od przyszłego tygodnia będzie eksponowany w ratuszu.

Szczegóły dotyczące zbiórki na remont „Rzeszowiaka” będą dostępne na stronie internetowej Rzeszowskiego Podkarpackiego Związku Żeglarskiego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów będzie miał nowe miasto partnerskie?

RZESZÓW. Aktualnie miasto Rzeszów prowadzi współpracę partnerską z 14 miastami.

Rzeszów

Inwestycje drogowe na os. Słocina. W przyszłości będzie nowa linia autobusów miejskich

RZESZÓW. Dodatkowa linia MPK ma usprawnić komunikację pomiędzy os. Słocina i Zalesiem.

Rzeszów

Światowy Dzień Wcześniaka. Specjalna oferta dla maluchów i ich rodziców

RZESZÓW. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godzinie 11:00 w budynku Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia. 

Rzeszów

Bezpłatne badania dla mężczyzn w Rzeszowie. W programie m.in. badania EKG i spirometria

RZESZÓW. W sobotę 16 listopada od godz. 9.00 do 13.00 w ZOZ nr 2 w Rzeszowie panowie będą mogli wykonać szereg bezpłatnych badań profilaktycznych.

Rzeszów

Ranking Europolis. Rzeszów na drugim miejscu wśród „Miast dla młodych”

RZESZÓW. Fundacja Schumana opublikowała Ranking Europolis. Zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. 

Rzeszów

Pomnik marszałka Piłsudskiego oficjalnie odsłonięty

RZESZÓW. Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego znajdujący się na placu Wolności doczekał się oficjalnego odsłonięcia.

Rzeszów

Budowa kładki kompozytowej dla rowerzystów wstrzymana. Miasto straci dofinansowanie?

RZESZÓW. W ratuszu nie zapadły żadne decyzje dotyczące przyszłości inwestycji.

Reklama