Rzeszów - Czwartek, 15.05.2025
Reklama

Miasto testuje inteligentne pojemniki na śmieci [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Na ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie pojawiły się inteligentne pojemniki na śmieci. Na razie na okres testowy. Jeśli się sprawdzą, nie wykluczone że miasto wprowadzi je na stałe.

Inteligentne kosze stanęły w rejonie bloku Hetmańska 43. Jest ich jest 9. 3 przyjmują odpady zmieszane, 3 kolejne plastik i metale, 1 szkło a 2 ostatnie papier. Niewykluczone, że niedługo pojawi się jeszcze jeden – na odpady bio. - Pojawienie się tych nowoczesnych urządzeń to efekt współpracy miasta z firmą Idealbin, która tego typu nowoczesne rozwiązania przygotowuje – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Pojemniki otwierane są za pomocą specjalnej karty lub aplikacji, dzięki czemu osoby postronne nie mają do nich dostępu. Wyposażone są w elektroniczne rozwiązanie, dzięki któremu na bieżąco monitorowany jest poziom ich zapełnienia, a zebrane dane przesyłane są do firmy zajmującej się wywozem. Pozwala to optymalizować częstotliwość i trasę opróżniania pojemników.

Reklama

- Po wrzuceniu worka do wnętrza komory odpady są ważone, a następnie za pomocą systemu informatycznego przypisywane do indywidualnego konta. Pojemniki wyposażone są w zgniatarkę, która zapewnia automatyczną kompresję odpadów, co pozwala zmniejszyć ich objętość – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Inteligentne kosze zostały użyczone miastu bezpłatnie, na okres 6 miesięcy. Jeśli się sprawdzą, nie wykluczone że ratusz wprowadzi je na stałe.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W czwartek początek Rzeszowskich Juwenaliów 2019. Mieszkańców czekają utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Uczestnicy "Rzeszowskich Juwenaliów 2019" zaczną zbierać się na Rynku, gdzie o godz. 16, rozpocznie się impreza.

Rzeszów

Rusza przebudowa CH Plaza Rzeszów. Będą nowe sklepy i lepsze połączenie z E. Leclerc

RZESZÓW. Przebudowa CH. Plaza Rzeszów rozpocznie się już w maju.

Rzeszów

Ciąg dalszy pożegnań w Asseco Resovii Rzeszów. Tym razem przyszedł czas na trenera Gheorghe Cretu

RZESZÓW. Z zespołem żegnają się Gianni Cretu, Alar Rikberg i Sebastiano Chittolini.

Rzeszów

Bezpłatna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie (harmonogram na maj)

RZESZÓW. Gmina Miasto Rzeszów organizuje wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Rzeszów Sp. z o.o. obwoźną zbiórkę odpadów niebezpiecznych.

Rzeszów

Siatkarki Developres SkyRes Rzeszów wywalczyły brąz

RZESZÓW. Reprezentantki stolicy województwa podkarpackiego swój ostatni mecz wygrały po tie-breaku.

Rzeszów

Nowoczesna stacja Rzeszów Główny i nie tylko. Ponad 2 mld zł. na inwestycje kolejowe na Podkarpaciu

RZESZÓW. W Rzeszowie 30 kwietnia 2019 r. odbyła się konferencja” Inwestycje kolejowe na Podkarpaciu”. 

Rzeszów

Trwają przygotowania do sezonu letniego na basenach otwartych i Żwirowni

RZESZÓW. Najprawdopodobniej już na początku czerwca mieszkańcy będą mogli skorzystać z otwartych basenów i Żwirowni.

Reklama