Rzeszów - Piątek, 21.11.2025
Reklama

Niebieska Sobota w USK w Rzeszowie. Bezpłatne badania i konsultacje urologiczne dla panów

Dodano: 19.11.2025 r. / Redakcja

Zdjęcie ilustracyjne / fot. SI
Zdjęcie ilustracyjne / fot. SI

RZESZÓW. 29 listopada br. w Uniwersyteckim Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie odbędzie się akcja profilaktyczna poświęcona wczesnemu wykrywaniu raka gruczołu krokowego. W tym dniu odbędą się bezpłatne przesiewowe badania prostaty i PSA.

Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości męskich chorób nowotworowych, zwłaszcza raka prostaty i raka jąder. W ramach tej inicjatywy Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie) zaprasza 29 listopada na bezpłatne przesiewowe badania poziomu PSA (antygenu swoistego dla prostaty) oraz konsultacje urologiczne. Wszystko odbędzie się w ramach akcji profilaktycznej.

Budynek szpitala zaświeci na niebiesko

W geście solidarności z mężczyznami zmagającymi się z tymi chorobami, 27 i 28 listopada w godzinach 16:00–20:00 budynek szpitala przy ul. Szopena zostanie podświetlony na niebiesko – kolor symbolizujący walkę z rakiem prostaty.

Bezpłatne badania i konsultacje bez rejestracji

29 listopada w godz. 09:00–13:00 w ramach Niebieskiej Soboty w Podkarpackim Centrum Onkologii USK w Rzeszowie odbędą się bezpłatne badania poziomu PSA oraz konsultacje urologiczne. Lekarze będą analizować dostarczone wyniki badań, przeprowadzą badanie fizykalne, a w razie potrzeby zlecą dodatkowe testy laboratoryjne lub obrazowe.

Reklama

Udział w badaniach nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 17 866 62 68.

W Niebieskiej Sobocie w USK w Rzeszowie wezmą udział również: Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, Stowarzyszenie Onkologiczne SANITAS i Studenckie Koło Naukowe Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych przy Collegium Medicum w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Dlaczego warto się badać?

Jak podkreślają specjaliści, wczesne wykrycie nowotworu daje dużą szansę na skuteczne leczenie. Dlatego tak istotne są regularne badania profilaktyczne, w tym oznaczenie poziomu PSA – prostego testu z krwi, który pomaga wykryć raka prostaty na wczesnym etapie.

– Rak prostaty to obecnie trzeci najczęstszy nowotwór będący przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce – mówi dr n. med. Szczepan Pabiś, specjalista urolog, pełniący obowiązki kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie. – Szacuje się, że nawet co dziesiąty mężczyzna po 50. roku życia jest zagrożony rozwojem tej choroby, a wraz z wiekiem ryzyko znacząco rośnie. Znaczenie mają też czynniki genetyczne, nadwaga oraz dieta bogata w tłuszcze i czerwone mięso. W 2024 roku w Polsce zdiagnozowano ponad 19 tysięcy nowych przypadków raka prostaty.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

23 marca kolejna akcja sprzątania terenów wzdłuż Wisłoka

RZESZÓW. Akcja startuje 23 marca o godzinie 11.00.

Rzeszów

Mateusz Kosturek z brązem na Mistrzostwach Świata w karate

RZESZÓW. Mistrzostwach Świata Kyokushin Karate Tezuka Group odbyły się 17 marca w mieście Fukuoka w Japonii.

Rzeszów

21 marca rusza w Rzeszowie aplikacja Bolt. Czym estońska firma kusi nowych kierowców?

RZESZÓW. Aplikacja Bolt obecna jest w Polsce od 2016 roku, wcześniej funkcjonowała jako Taxify. 

Rzeszów

Zmiany w komunikacji miejskiej. Trwa przebudowa zatoki autobusowej Kotuli/Ustrzycka

RZESZÓW. 18 marca o godz. 9.00 rozpoczęła się przebudowa zatoki przystankowej Kotuli / Ustrzycka 02.

Rzeszów

Przetarg na projekt przedłużenia ul. Warszawskiej do unieważnienia?

RZESZÓW. Według danych z dokumentacji przetargowej projekt przebudowy ma być gotowy najpóźniej do 22 listopada 2019 roku.

Rzeszów

Radni w sprawie poszerzenia drogi i budowy chodnika przy ul. Zawiszy Czarnego

RZESZÓW. Mowa o odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ul. Beskidzkiej liczącym ok. 350 m.

Rzeszów

41-latek przyłapany na „sharingu” płatnych platform cyfrowych

RZESZÓW. Zabezpieczono 10 dekoderów, 4 laptopy, jednostkę centralną wraz ze stacją czytników kart, karty chipowe oraz sporą ilość gotówki.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów bez szans na grę w fazie play-off

RZESZÓW. MVP spotkania otrzymał Kert Toobal.

Reklama