Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

PKS Rzeszów kupiło 10 autobusów gazowych

Dodano: /

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Spółka PKS w Rzeszowie podpisała umowę z firmą Scania Polska S.A. na dostawę 10 autobusów zasilanych gazem CNG. Nowe pojazdy mają być dostarczone w ciągu 10 miesięcy.

Umowę w ramach projektu pn. „Zakup autobusów niskoemisyjnych przez operatora publicznego transportu zbiorowego PKS w Rzeszowie S.A." podpisali prezes PKS Piotr Klimczak oraz Tomasz Mosoń i Tomasz Jaroszewicz, przedstawiciele Scania Polska.

Zakupione pojazdy to autobusy klasy II Scania Higer Fencer o długości 12,5 m, wyposażone w urządzenie ułatwiające załadowanie wózka inwalidzkiego, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz umożliwiające łatwe załadowania wózka dziecięcego.

Wewnątrz autobusów zamontowany będzie system informacji pasażerskiej wraz z zapowiedziami głosowymi, tablice elektroniczne z widocznymi przystankami na wykonywanej trasie. Do dyspozycji pasażerów będzie 48 wygodnych foteli oraz miejsca stojące.

Autobusy są wyposażone w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), w tym system ostrzegania o kolizji, system ostrzegania o martwym polu, adaptacyjny tempomat, system wspomagania koncentracji i zaawansowany system hamowania awaryjnego. Ponadto technologia elektropneumatycznego hamulca postojowego pozwala uniknąć niezamierzonego ruchu autobusu, a tym samym potencjalnych wypadków.

Dodatkowym elementem wyposażenia nowych pojazdów będzie 8 kamer, umożliwiających zapis obrazu z wewnątrz jak również na zewnątrz autobusu.

Reklama

- Podpisana umowa i późniejsza dostawa to milowy krok w rozwoju taboru niskoemisyjnego wykorzystywanego do obsługi linii użyteczności publicznej przez PKS w Rzeszowie S.A. Po zrealizowaniu wszystkich planów zakupowych dotyczących autobusów napędzanych gazem ziemnych ich łączna liczba w rzeszowskim PKS-ie wzrośnie w ciągu roku z 3 sztuk do 44, co stanowić będzie 1/3 całego taboru eksploatowanego przez Spółkę – zapowiada Piotr Klimczak, prezes PKS S.A w Rzeszowie.

Nowe autobusy zasilane gazem będą wykorzystywane do obsługi 9 istniejących linii komunikacyjnych oraz jednej nowej o charakterze pozamiejskim, organizowanych przez Związek Gmin PKS.

  • 108 Rzeszów - Niebylec -Gwoźnica
  • 202 Rzeszów - Jasionka - Medynia Głogowska
  • 203 Rzeszów - Boguchwała - Zarzecze- Siedliska
  • 206 Rzeszów - Malawa
  • 207 Rzeszów - Zaczernie -Trzebownisko
  • 210 Rzeszów - Niechobrz - Czudec
  • 212 Rzeszów - Świlcza - Nosówka
  • 223 Rzeszów - Boguchwała - Niechobrz
  • 228 Rzeszów - Racławówka - Nosówka
  • Rzeszów - Brzóza Królewska - Leżajsk - Chałupki Dębniańskie – nowa linia.

Zakup tych pojazdów jest możliwy dzięki uzyskaniu dofinansowania w ramach środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Koszt to 18 819 000 zł.

Autobusy mają trafić do Rzeszowa w ciągu 10 miesięcy od daty podpisania umowy.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Fundacja "Potrafię Pomóc" otwiera swój oddział w Rzeszowie

RZESZÓW. Otwarcie odbędzie się 28 lutego o godz. 10:00 przy ul. Piłsudskiego 9.

Rzeszów

Wydział Biotechnologii UR publikuje komunikaty dla alergików

RZESZÓW. Komunikaty dla alergików wraz z prognozą zagrożenia alergennym pyłkiem będą pojawiały się na stronie co tydzień.

Rzeszów

Radni PiS przeciwko uchwale mówiącej o zamianie działek na Nowym Mieście

RZESZÓW. Zgodnie z zapisami w księgach wieczystych, właścicielem terenów jest osoba związana ze spółką N.G. Development.

Rzeszów

Ratusz może cofnąć decyzję o odwołaniu premiery spektaklu #chybanieja. Teatr Maska pracy nie przerywa

RZESZÓW.  Dziś już wiemy, że decyzja o odwołaniu spektaklu może zostać cofnięta.

Rzeszów

Prezydentowi Rzeszowa grożono śmiercią. Tadeusz Ferenc: „ani przez sekundę nie czułem strachu”

RZESZÓW. Prokuratura przejęła list skierowany do prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Zamówił przesyłkę z marihuaną na adres jednego ze sklepów w Śródmieściu

RZESZÓW. Wstępne badanie wykazało, że jest to niemal 100 gramów marihuany.

Rzeszów

12 mln zł dla Politechniki Rzeszowskiej. Projekt zakłada m.in. rozwój technologii dla potrzeb lotnictwa

RZESZÓW. Projekt będzie realizowany z programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”.

Rzeszów

Rzeszów w czołówce rankingu przeprowadzonego w 21 największych miastach Polski

RZESZÓW. Miasto zostało również najwyżej ocenione pod względem jakości edukacji.

Reklama