Rzeszów - Wtorek, 17.02.2026
Reklama

Rzeszów i Sędziszów Młp., to jedyne miasta na Podkarpaciu, gdzie nie ubywa mieszkańców

Dodano: 17.10.2019 r.

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW, PODKARPACIE. W województwie podkarpackim niewiele ponad 40 procent ludności mieszka w miastach. Jest to najmniejszy stopień urbanizacji wśród województw. W większości podkarpackich miast, z wyjątkiem Rzeszowa i Sędziszowa Młp., ubywa mieszkańców.

Na koniec czerwca 2019 roku na Podkarpaciu było 51 miast, które łącznie liczyły 880,9 tys. mieszkańców. Stanowiło to 41,4% wszystkich mieszkańców województwa podkarpackiego.

Największym miastem jest Rzeszów, liczący na koniec I półrocza 2019 roku 194,9 tys. mieszkańców. Drugie miejsce zajmował Przemyśl z liczbą ludności 61,0 tys., a trzecie Stalowa Wola, licząca 60,8 tys. mieszkanców. Tuż za nią uplasował się Mielec, w którym mieszkało 60,4 tys. mieszkańców.

Z kolei najmniejszym miastem pod względem liczby ludności były Kołaczyce, liczące 1409 mieszkańców. Niewiele więcej osób mieszkało w Ulanowie – 1422 mieszkańców i w Baranowie Sandomierskim – 1456 osób.
Reklama
Ogólna liczba mieszkańców miast Podkarpacia na koniec czerwca 2019 roku zwiększyła się w porównaniu z końcem czerwca 2018 roku o 5,1 tys. ludności. Stało się to w głównej mierze za sprawą wzrostu w opisywanym okresie liczby ludności Sędziszowa Młp. o 4,8 tys. i Rzeszowa, o 4,0 tys. (miasta te zwiększyły znacznie liczbę mieszkańców m.in. poprzez poszerzenie granic).

Natomiast wiele dużych miast zanotowało po raz kolejny zmniejszenie się liczby ludności – Przemyśl o 510 mieszkańców, Stalowa Wola o 788 mieszkańców, Mielec o 223 mieszkańców, Tarnobrzeg o 319 mieszkańców i Krosno o 163 mieszkańców. Z trzech najmniejszych miast Podkarpacia, wzrost ludności wystąpił jedynie w Ulanowie o … 9 mieszkańców. 

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ul. Potockiego w Rzeszowie została przebudowana

RZESZÓW.  Jezdnia została poszerzona do 6 metrów, wybudowany został szeroki na 2 m chodnik oraz kanalizacja deszczowa.

Rzeszów

Kolejne udogodnienia dla pieszych i osób z niepełnosprawnościami na ul. Słowackiego

RZESZÓW. Zmieniono sposób parkowania samochodów, dzięki czemu na chodniku jest szerzej. Powstało również nowe miejsce parkingowe z oznaczeniem dla osób z niepełnoprawnościami.  

Rzeszów

W Rzeszowie rusza IX edycja akcji profilaktycznej "Rak a Zdrowie"

RZESZÓW. Akcja rozpoczyna się 03.10.2022 r. i jest skierowana do mieszkanek Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Rozpoczęła się kolejna inwestycja związana z Podkarpacką Koleją Aglomeracyjną

RZESZÓW. W piątek, na terenie stacji kolejowej Rzeszów-Staroniwa odbyło się symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hali serwisowej będącej częścią zaplecza technicznego PKA.

Rzeszów

Ponad 1 kg narkotyków w samochodzie 63-letniego mieszkańca Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowscy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn za posiadanie narkotyków - 63-letniego mieszkańca Rzeszowa oraz jego 46-letniego znajomego, mieszkańca powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów

Podaruj posiłek potrzebującym. W Rzeszowie ruszyła akcja "zawieszone obiady"

RZESZÓW. W Pubie Spółdzielczym w Rzeszowie, wydawane są ciepłe posiłki i napoje dla seniorów i osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Dania ufundowane są przez darczyńców.

Rzeszów

Przebudowa zatoki autobusowej na ul. Ofiar Katynia. Utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Do 20 października kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w rejonie zatoki autobusowej na ul. Ofiar Katynia.

Rzeszów

W weekend biegi na ulicach Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchu [TRASY]

RZESZÓW. Część ulic w centrum miasta będzie częściowo lub całkowicie zamknięta dla ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami.

Reklama